طرح اصلاح الگوی کشت با هدف تولید محصولات براساس نیاز بازار اجرا می‌شود

زنجان - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: تحقق تغییر الگوی کشت به عوامل متعددی وابسته است و هدف از اجرای طرح اصلاح الگوی کشت، تولید محصولات کشاورزی بر اساس نیاز بازار و متناسب با شرایط اقلیمی و آب‌وخاک در مناطق مختلف است.

جواد تاراسی روز دوشنبه با بیان این مطلب به خبرنگاران افزود: اجرای طرح‌های بزرگ دامداری و کشاورزی موجب افزایش توجیه اقتصادی فعالیتهای کشاورزی در زنجان است.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی محصولات کشاورزی از روش های حمایت از کشت الگویی است، اظهار داشت: امسال همه محصول تولید شده کلزا در استان به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شد و سهم خرید تضمینی گندم استان ۳۲۰ هزار تن بود که به طور کامل انجام شد.

تاراسی گفت: سال زراعی گذشته بالغ بر هفت هزار هکتار از اراضی این استان زیر کشت گوجه فرنگی رفت در حالی که بر اساس کشت الگویی، باید حدود پنج هزار و ۵۰۰ هکتار کشت می‌شد و این موضوع باعث بروز مسائلی در عرضه محصول کشاورزان شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال هایی که میزان کشت محصولات به اندازه سهمیه های ابلاغی انجام شده است، بازار نسبتا متعادلی داشته ایم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: برای محصولاتی که مشمول خرید تضمینی نیستند، سعی کرده ایم با ایجاد صنایع بالادستی و پایین دستی، زمینه فرآوری بخشی از محصولات را فراهم کنیم.

تاراسی به اجرای طرح های بزرگ مقیاس همچون واحد پرورش گوسفند داشتی ۹۰ هزار رأسی و واحد پرورش گاو شیری ۶ هزار رأسی در این استان اشاره کرد و گفت: تکمیل چنین طرح‌هایی به طور قطع، الگوی کشت منطقه را نیز تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد و مقدمه ای برای تحقق کشاورزی قراردادی است که در قالب آن کشت محصولات متناسب با نیاز و سفارش بازار انجام می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =