استیضاح ترامپ؛ ضرورت یا انتقام

نیویورک- ایرنا- استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در روزهای پایانی با اتهام جرایم درجه بالا و تخطی از قانون اساسی در حالی دنبال می‌شود که موافقان استیضاح، او را دشمن و تهدیدی برای کشور و مخالفان، استیضاح را انتقام‌گیری سیاسی و موجب تشدید تنش می‌دانند.

به گزارش ایرنا، قرار است روز دوشنبه متن پیش نویس قطعنامه استیضاح ترامپ به مجلس نمایندگان ارائه شود که تاکنون ۲۱۲ عضو این مجلس از آن حمایت کرده‌اند و برای اطمینان از تصویب، حداقل به حمایت چهار نفر دیگر نیازمندند.

این مساله پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او، در حالیکه کنگره آمریکا قصد شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری را داشت، فراخوان اجتماع خیابانی صادر کردند و رئیس جمهوری آمریکا هم در این اجتماع سخنرانی کرد.

او از جمعیت زیادی که از ایالت‌های مختلف حضور یافته بودند، خواست به سمت کنگره حرکت کنند و صدایشان را به قانون‌گذاران برسانند. این مساله باعث شد تا عده‌ای از راست افراطی که پیش از آن هم به انجام اقدامات خشونت‌آمیز تهدید کرده بودند، به درون کنگره یورش ببرند. پنج نفر از جمله ۲ افسر پلیس کشته شدند و تعداد زیادی هم زخمی برجای ماندند.

در کار کنگره اخلال ایجاد شد و وقفه‌ای چهار ساعته برای روند دموکراتیک انتخاباتی افتاد.

همه آن را محکوم کردند، ترامپ با چهار ساعت خاموشی و پس از آنکه بایدن به او نهیب زد، در نطق کوتاهی در حالی که به طرفدارانش می‌گفت آنها را دوست دارد، خواستار پایان دادن به تسخیر کنگره و خروج از آن شد.

او در ۲۴ ساعت بعد و در شرایطی که موضوع اخراج یا استیضاح او مطرح شد، در پیام تلویزیونی دیگری نشان داد که همچنان نتایج را نپذیرفته است و گفت تازه حرکت ما شروع شده است اما مدعی شد که انتقال مسالمت‌آمیز قدرت صورت می‌گیرد.

دموکرات‌ها که از استیضاح نخست همچنان به دنبال استیضاح دیگری برای برکناری پیش از موعد ترامپ بودند، دلایل استیضاح خود را در بیانیه ائتلاف دموکراتیک نشان دادند که در فراخوانی خواستار آن شد تا مردم با امضای الکترونیکی این طومار، از قانون‌گذاران خود بخواهند تا ترامپ را استیضاح کنند.

در این طومار آمده است: دقایقی پس از سخنرانی دونالد ترامپ در راهپیمایی روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه، یک گروه از جناح راست به کنگره حمله کرد تا شمارش آرای انتخاباتی را متوقف سازند. حتی در حالی که صحنه‌هایی از هجوم و حضور طرفداران ترامپ در اتاق‌ها و دفاتر کنگره در صفحات تلویزیون به نمایش درمی‌آمد، ترامپ از تماس با آنها برای متوقف کردن و خروج از ساختمان خودداری کرد. او حتی اعزام گارد ملی به محل را به تاخیر انداخت.

در این طومار افزوده شده است: پنج نفر کشته شدند، از جمله یک افسر پلیس که با یک کپسول آتش نشانی مضروب شد. ۵۶ افسر دیگر نیز در این اقدام به کودتا زخمی شدند. این جدیدترین حمله گستاخانه به دموکراسی ما ناشی از امتناع ترامپ از پذیرش شکست خود در انتخابات سال ۲۰۲۰ است. در تاریخ ۲ ژانویه، او سعی کرد وزیر داخلی ایالت جورجیا را بترساند تا شمارش آرا را به نفع ترامپ تغییر دهد.

ائتلاف دموکراتیک با تاکید بر اینکه «کنگره باید عمل کند»، اظهار کرد: ترامپ از زمان روی کار آمدن خود از چهار سال پیش، از قدرت خود سوءاستفاده کرده است اما اکنون او کنگره و دموکراسی ما را به خطر می‌اندازد. وی در تماس تلفنی ۲ ژانویه خود نه تنها سعی کرد بر وزیر داخلی ایالت جورجیا تاثیر بگذارد تا شمارش آرا را تغییر دهد، بلکه در صورت عدم پذیرش خواسته‌های وی تهدیدهایی را انجام داد؛ این شواهد آشکاری از تلاش ترامپ برای فساد انتخابات است.

در طومار ائتلاف دموکراتیک تصریح شده است: برای تسهیل انتقال مسالمت‌آمیز قدرت نمی توان به ترامپ اعتماد داشت. برای کسانی که به خاطر نمی‌آورند ، استیضاح و برکناری فقط به ریاست جمهوری ترامپ چند روز زودتر ختم نمی شود، بلکه وی را از دستیابی به سمت ریاست جمهوری منع می‌کند و این دقیقا همان چیزی است که در اینجا لازم است.

این ائتلاف ترامپ را «دشمن کشور» خوانده است.

شبکه خبری ای بی سی نیوز اعلام کرد بیشتر آمریکایی‌ها معتقدند که رئیس جمهوری ترامپ باید از دفترش پیش از ادای سوگند رئیس جمهوری منتخب بیرون رانده شود و دو-سوم هم معتقدند که او باید برای شورش خشونت‌آمیز در کنگره آمریکا پاسخگو شود.

رابرت ریش وزیر کار پیشین آمریکا در واکنش به اظهارات میچ مک‌کانل رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا که گفته بود در ۱۰ روز باقی‌مانده به مراسم تحلیف، زمان برای استیضاح کافی نیست، یادآور شد که چگونه در هشت روز مانده به انتخابات، گزینه ترامپ برای دیوان عالی را تایید کردند.

وی استدلال خود برای استیضاح ترامپ را اینگونه بر می‌شمرد:۱.  او قیامی را تحریک کرد تا در قدرت بماند، ۲.ما باید به اسلاف و جهان نشان دهیم که این اقدام تحمل ناشدنی است، ۳. او قادر به انجام هر کاری در ۱۰ روز آینده است.

پرامیلا جیاپال عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا هم می‌گوید: هر کسی که ما را به عبور از این موضوع فرا می‌خواند، باید درک کند که این حمله تروریستی داخلی توسط دونالد ترامپ با هدف ضربه به کنگره، براندازی انتخابات و تضعیف دموکراسی ما تحریک شده و به آن دامن زده است.

وی تاکید کرد: این رئیس جمهوری باید برود. ما باید استیضاح کنیم.

باربارا لی دیگر عضو مجلس نمایندگان آمریکا هم با تاکید بر لزوم استیضاح و برکناری ترامپ، گفت: ترامپ خطرناک و از نظر روانی نامتعادل است. دموکراسی و امنیت ملی ما مطرح است. باید استیضاح کنیم.

تد لیو یکی از فعالان این استیضاح و عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا هم اظهار کرد: بدترین کاری که کنگره اکنون می‌تواند انجام دهد این است که وانمود کند همه چیز طبیعی است. دونالد ترامپ با اصرار به طرفداران خود برای حمله به پایتخت ایالات متحده اقدام به کودتا کرد. حالا باید او را برکنار کرد.

تاکنون ۲۱۴ عضو مجلس نمایندگان از قطعنامه استیضاح حمایت کرده‌اند که باید چهار نفر دیگر اضافه شوند تا حد نصاب لازم برای تصویب را به دست آورد.

 قطعنامه استیضاح چه می‌گوید؟

در پیش‌نویس قطعنامه استیضاح، دونالد ترامپ به جرایم درجه بالا و تخطی از قانون اساسی متهم شده است.

اتهام نخست وی «تحریک به شورش» نام برده شده و آمده است: دونالد ترامپ در جرایم درجه بالا و بزهکاری به قصد آسیب رساندن و تحریک خشونت علیه حاکمیت ایالات متحده آمریکا دخالت داشت.

در این قطعنامه افزوده شده است:

«در ششم ژآنویه ۲۰۲۱، بر اساس متمم ۱۲ قانون اساسی آمریکا، مجلس نمایندگان، معاون رئیس جمهوری و سنا در ساختمان کنگره گرد هم آمدند تا نشست مشترک برای شمارش آرای گزینشگران انجام شود. اندکی پیش از این نشست مشترک، رئیس جمهوری دونالد ترامپ یک جمعیت حامیان سیاسی خود را در نزدیکی این ساختمان جمع کرد. او ادعای نادرست را تکرار کرد که «ما در انتخابات پیروز شدیم، و ما اکثریت آرا پیروز شدیم.»

او همچنین تعمدی یک اظهاراتی را برای تشویق اقدامات فوری غیرقانونی در کنگره با نتایج قابل پیش‌بینی مطرح کرد. با تحریک ترامپ، یک عده اوباش، به طور غیرقانونی وارد کنگره شدند، ماموران حفاظتی را مجروح کردند، اعضای کنگره و معاون رئیس جمهوری را تهدید کردند، با ورود به سالن نشست مشترک که در حال اجرای وظیفه قانون اساسی در تایید نتایج انتخابات بودند، مرتکب اقدامات خشن، مرگ‌آور، مخرب و فتنه‌گری شدند.

رفتار رئیس جمهوری ترامپ در ششم ژانویه با تلاش اولیه او در واژگون کردن و انسداد تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تطابق دارد.

علاوه بر آن: در دوم ژانویه ۲۰۲۱، رئیس جمهوری ترامپ در تماس با برد رافنسپرگر وزیر داخلی ایالت جورجیا خواستار یافتن آرای کافی در واژگون کردن نتایج انتخابات ریاست جمهوری جورجیا شد و رافنسپرگر را در صورت عدم انجام آن، تهدید کرد.

در همه اینها، رئیس جمهوری ترامپ عمیقا امنیت و نهادهای حکومتی ایالت متحده را در معرض خطر قرار داد. او کرامت سیستم دموکراتیک را تهدید کرد، در انتقال مسالمت‌آمیز قدرت ممانعت به عمل آورد و به هماهنگی قوه مجریه آسیب رساند.

به این صورت، او با آسیب رساندن آشکار به مردم ایالات متحده، به اعتمادش به عنوان رئیس جمهوری خیانت کرد.

رئیس جمهوری ترامپ با این رفتاری که نشان داده است، او یک تهدید امنیت ملی، دموکراسی و قانون اساسی خواهد بود  اگر اجازه داده شودکه همچنان در قدرت بماند.

بنابراین، رئیس جمهوری ترامپ استیضاح و محاکمه، از قدرت برکنار و فاقد صلاحیت در داشتن و بهره‌مندی از هرگونه پست عالی، اعتماد و منافع تحت ایالات متحده آمریکا دانسته می‌شود.»

با این حال، نباید فراموش کرد که حداقل ۱۲۰ عضو مجلس نمایندگان و تنی چند از سناتورها با ادعای تقلب انتخاباتی ترامپ همراه بوده‌اند. این مساله در آرایی که در ششم ژانویه برای تایید نتایج انتخاباتی داده شد، به نمایش درآمد.

جیم جوردن عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان که هم در جریان استیضاح سال گذشته و هم در جریان ادعای تقلب انتخاباتی به شدت هوادار ترامپ بود، با پررنگ شدن احتمال استیضاح ترامپ، نشان می‌دهد که استیضاح به نوعی انتقام‌گیری از جمهوری‌خواهان است و می گوید: مخالف استیضاح ترامپ است چرا که کشور را متحد نخواهد کرد. این کار به نفع ملت نیست و امیدوارم بتوانیم به خاطر کشور متحد شویم.

سناتور مارکو روبیو یکی دیگر از مدافعان سرسخت ترامپ و از فعالان کودتا در ونزوئلا با شعار تقلب انتخاباتی، همچنان با ایجاد مرزبندی بین مردم آمریکا گفت: جناح چپ تصمیم گرفته است که از این فرصت برای تخریب جناح راست استفاده کند.

وی ادامه داد: از این رو می‌گویند اگر به دونالد ترامپ رای داده‌اید، هرکاری که او کرده است را حمایت کرده‌اید. شما هم همچون آنهایی که به داخل کنگره رفتند، گنهکار هستید.

هرچند این سناتور که جاه‌طلبی‌های خود را در دنباله‌روی ترامپ می‌دید، اشاره نکرد که چرا ادعای تقلب انتخاباتی را تکرار کرده و تا آخرین لحظه هم از نظر خود برنگشته است.

سناتور کریس مورفی اما در پاسخ به جمهوری‌خواهانی که اکنون از وحدت و اتحاد دم می‌زنند، اینگونه پاسخ داد که : سناتورهایی که اقدام به سرنگونی را به عهده داشتند در نمایشی افرادی که سرنگونی را تشویق کرد، به وحدت دعوت می کنند. غیر واقعی است.

وی افزود: آخرین کاری که می‌خواهم انجام دهم این است که ۲ هفته آینده را به استیضاح اختصاص دهم. شورش هنوز تمام نشده است و ترامپ همچنان آن را رهبری می‌کند.

الکساندریا اوکازیو کورتز عضو مترقی‌خواه مجلس نمایندگان هم در دفاع از ضرورت استیضاح ترامپ گفت: هر دقیقه و هر ساعتی که وی در قدرت بماند تهدیدی آشکار  نه تنها برای کنگره آمریکا بلکه برای کشور است.

وی تاکید کرد:ما باید درک کنیم اتفاقی که روز چهارشنبه افتاد، شورش علیه آمریکا بود. اگر ما شورش علیه آمریکا را بدون مجازات و بدون پاسخگویی بگذاریم، در واقع برای تکرار آن دعوت می‌کنیم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha