ورزش کارگری یزد با استفاده از قانون مالیات بر ارزش افزوده توسعه یابد

یزد - ایرنا -رییس شورای اسلامی یزد بر ضرورت توسعه و رونق ورزش کارگری در استان با استفاده از مزایای تبصره ۲ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکید کرد و گفت: با گسترش صنعت تعداد نیروهای کار افزایش یافت، برای بهره وری بیشتر باید مطالبات به حق آنها پاسخ داد .

 سید محمود میرابوالقاسمی عصر یکشنبه در دیدار ‌اعضای شورای اسلامی استان با عماد تشکری سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد که در سالن کوثر استانداری برگزار شد، افزود: این اداره کل یکی از دستگاه‌های مهم کشور در استانهاست و بسیاری از مطالبات مردم در این نهاد قابل پاسخگویی است.

وی  به فعالیت‌هایاین  شورا در یک سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: این نهاد آمادگی  دارد در زمینه فعالیت ورزش کارگری هرگونه همکاری را با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان انجام دهد.

یزد با حدود سه هزار وحد تولیدی چهارمین استان صنعتی و از لحاظ تنوع اندیس های معدنی دومین استان کشور است و تعداد شاغلان این ۲ بخش حدود ۱۲۰ هزار نفر است.

طبق تبصره ۲ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده اگر واحد تولیدی برای سلامت و مهارت کارکنان خود، مرکز آموزشی و ورزشی تجهیز یا تأسیس  یا از امکانات سایر مراکز آموزشی استفاده کند ( مثلاً باشگاه‌های دیگر) و همچنین حق‌التدریس مربی هزینه کند، معادل ۱۰ درصد از عوارض فروش کالا و خدمات به مؤدی مسترد یا تهاتر می‌شود.

مفاد این تبصره برای اشخاص حقیقی و حقوقی تولیدی است و برای سایر اشخاص غیر از تولیدی قابل‌استفاده نیست و ۱۰ درصد از عوارض فروش کالا یا خدمات تا سقف هزینه انجام‌شده قابل تهاتر یا استرداد است.

واحد تولیدی باید حداکثر ظرف یک ماه بعد از پایان دوره مالیاتی سه‌ماهه ارزش‌افزوده مدارک اصل صورتحساب هزینه و جدول فهرست هزینه‌ها را به اداره کار تحویل دهد و اداره کار نیز باید ظرف یک ماه نتیجه را به اداره امور مالیاتی ارزش‌افزوده اعلام کند.

پس از تایید  هزینه‌ها توسط اداره امور مالیاتی، اصل صورتحساب‌ها ممهور به مهر (( مشوق تبصره ۲ ماده ۳۸ برخورد گردیده است)) می‌شود و به مؤدیان تحویل می‌شود.

این هزینه‌ها بعد از تایید اداره امور مالیاتی در حساب سود و زیان عملکرد سال موردنظر منظور و جزء هزینه‌های قابل‌قبول تلقی می‌شود.

اگر این هزینه‌ها مربوط به سنوات گذشته باشد، در حساب سود و زیان سنواتی منظور و از درآمد مشمول مالیات کسر می‌شود.

اداره امور مالیاتی ارزش‌افزوده، مراتب را به اداره امور مالیاتی عملکرد مالیات‌های مستقیم مؤدی اعلام می‌کند.

در حقیقت منظور از تهاتر یا استرداد این هزینه‌ها، منظور نمودن این هزینه‌ها در حساب عملکرد سود و زیان مؤدی است و این هزینه‌ها به‌عنوان هزینه قابل‌قبول تلقی خواهد شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها