رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در یزد به ۷۹ درصد کاهش یافت

یزد -ایرنا - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی شهروندان در یک ماه گذشته با پنج درصد کاهش به ۷۹ درصد رسیده و هرگونه عادی انگاری و نادیده گرفتن مفاد پروتکل‌های بهداشتی، زنگ خطری برای شیوع مجدد ویروس کرونا در استان است.

دکتر سید ابراهیم سلمانی یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در شبانه روز گذشته  ۴۲ بیمار مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری شدند.

وی اظهار کرد:  همچنین در این مدت بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۷ فرد مبتلا به کرونا در استان شناسایی شدند و سه نفر بیمار هم به دلیل کووید ۱۹ در استان جان خود را از دست دادند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود: در حال حاضر، ۱۶۲ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۵۸ فرد بدحال در بخش مراقبت های ویژه تحت مراقبت قرار دارند.

سلمانی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط از لحاظ شیوع کرونا در شهرستان های اردکان ، اشکذر، بهاباد، میبد و یزد  آبی است و  شهرستان های ابرکوه، بافق، تفت، خاتم و مهریز هم در  وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.

در شهرهای آبی مسوولان همه مشاغل با رعایت پروتکل‌های بهداشتی که اعلام می‌شود، می‌توانند فعالیت کنند و در شهرهای زرد و آبی از این به بعد منع تردد بین شهری وجود ندارد، اما منع تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح برقرار است.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

این ویروس  دی ماه سال ۹۸ در شهر ووهان چین برای نخستین بار شناسایی و در ایران نیز اوایل اسفند ماه سال قبل گزارش شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها