سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: نصب سانتریفیوژ IR۲M آغاز شده است

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت با حضور مسوولان سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه در کمیسیون خبر داد و گفت: نصب سانتریفیوژهای IR۲M آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «ابوالفضل عمویی» در تشریح جلسه عصر یکشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، نحوه اجرای قانون "اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت" با حضور معاونین سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه د بررسی شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: «بهروزکمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی در این جلسه گزارشی از نحوه اجرای مواد مختلف این طرح ارائه و تاکید کرد که غنی سازی ۲۰ درصد وفق ماده یک قانون اجرا شده و به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی هم رسیده است.

وی با بیان اینکه طبق گفته کمالوندی، سازمان انرژی اتمی بر اساس زمانبندی در حال طراحی یک راکتور مشابه با راکتور آب سنگین اراک  است، تصریح کرد: در راستای ماده ۵ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها،  سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که در حال تدوین جدول زمانبدی طراحی راکتور هستند که به زودی به کمیسیون ارائه خواهد شد. همچنین نصب سانتریفیوژ IR۲M هم آغاز شده است.

عمویی با اشاره به سخنان «محسن بهاروند»، معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه  گفت: معاون حقوقی وزارت خارجه در این جلسه تاکید کرد که وزارت امور خارجه درهمه مروادت بین المللی روشن کرده است که مسیر کامل قانونی شدن "اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها" طی شده و به طرف های خارجی اجازه خدشه به این قانون را نمی دهیم.

وی ادامه داد: نمایندگان عضو کمیسیون در این جلسه ضمن تقدیر از زحمات اجزای مختلف دولت از جمله سازمان انرژی اتمی در آغاز اجرای قانون، بر ادامه همکاری دولت و مجلس در اجرای قانون تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، طبق ماده ۳ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، برای تحقق هدف مندرج در ماده ۲، سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از تصویب این قانون عملیات نصب،  تزریق گاز،  غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای موردنیاز، با حداقل هزار دستگاه ماشین‌های نسل دوم پیشرفته (IR-۲ m) آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین‌های نسل ششم (IR-۶) را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون به ۱۰۰۰ دستگاه ماشین توسعه بدهد.

همچنین طبق ماده ۵، سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است، در راستای بند ۴ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی عامل واکنش (رآکتور) ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی یک عامل واکنش (رآکتور) آب سنگین ۴۰ مگاواتی جدید با هدف تولید همسان‌های پایدار (رادیو ایزوتوپ) بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام کند و جدول زمانبندی این موضوع را ظرف یک ماه پس از تصویب این قانون به اطلاع مجلس شورای اسلامی برساند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار سیاست