پاسخ عملی عراقی ها به تحریم رئیس الحشدالشعبی از سوی آمریکایی ها

بغداد – ایرنا- رئیس جمهوری عراق تنها دو روز بعد از تحریم فالح فیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی از سوی آمریکا، با وی در دفتر کار خود در کاخ ریاست جمهوری عراق ملاقات کرد. گفته شده در این دیدار طرفین بر لزوم احترام به حاکمیت عراق و رد دخالت در امور داخلی این کشور تاکید کرده اند.

به گزارش ایرنا، دفتر اطلاع رسانی رئیس جمهوری عراق امروز در بیانیه ای اعلام کرد: «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی امروز با «برهم صالح» رئیس جمهور در کاخ السلام در شهر بغداد دیدار کرد.

این بیانیه افزود: دوطرف تحولات امنیتی عراق و لزوم تقویت حاکمیت نظام و دستگاههای امنیتی در تحقق امنیت و ثبات و تاکید بر احترام به حاکمیت عراق و رد دخالت در امور داخلی این کشور را مورد بحث و گفت وگو قرار دادند.

براساس این بیانیه، در این دیدار همچنین بر اهمیت تداوم تلاش امنیتی برای مبارزه با تروریسم و پیگرد هسته های تروریستی داعش که در تلاش برای برهم زدن ثبات در برخی مناطق عراق هستند، تاکید شد.

این بیانیه تصریح کرد: دوطرف همچنین بر تقویت حاکمیت نظام و دستگاههای امنیتی آن در پاسداری از امنیت شهروندان عراقی تاکید کردند.

دیدار فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق با رئیس جمهوری این کشور سه روز پس از آن صورت می گیرد که دولت دونالد ترامپ در آخرین روزهای عمر خود اقدام به وضع تحریم یکجانبه علیه الفیاض کرد.

این تصمیم دولت آمریکا با موجی از محکومیت ها و مخالفت ها در سطح مسئولان، احزاب، تشکل ها و مردم عراق روبرو شده است.

در همین راستا، وزارت خارجه عراق مخالفت خود را با تصمیم دولت آمریکا در تحریم الفیاض ابراز داشت و آن را غیرقابل قبول خواند و  سخنگوی این وزارتخانه نیز این تصمیم را اهانت به دولت و ملت عراق توصیف کرد.

سازمان الحشد الشعبی عراق یک نهاد رسمی و قانونی و زیر مجموعه فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق است اما دولت در حال خروج ترامپ در آخرین روزهای خود هم از دشمنی با جبهه مقابله کننده با تروریست‌هایِ دست نشانده کوتاه نیامد و جمعه شب فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را در فهرست تحریم خود قرار داد.

دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه شب اعلام کرد که «فالح الفیاض» را در فهرست تحریم خود قرار داده است.

فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکنون بارها خواهان خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از عراق بر اساس مصوبه پارلمان عراق در این زمینه شده است.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به تازگی شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار جهان