۳۶ هزار نفر از اطرافیان بیماران کووید ۱۹ در استان همدان غربالگری شدند

همدان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: به دنبال اجرای طرح شهید سلیمانی در این استان ۳۶ هزار نفر از اطرافیان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با تشکیل تیم های مختلف غربالگری شدند.

به گزارش ایرنا، منوچهر کرمی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: برای اجرای این طرح ۴۶۱ تیم در قالب حمایت، ۱۰۷ تیم مراقبت و ۱۵۷ تیم نظارتی تشکیل شد.

وی خاطر نشان کرد: همچنین تاکنون ۱۲۲ هزار نفر از اطرافیان ۲۷ هزار بیمار مبتلا به ویروس کرونا در این استان از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون رهگیری شدند.

کرمی گام چهارم بسیج ملی مدیریت و کنترل اپیدمی کرونا به شیوه محله و خانواده محور به دنبال انعقاد تفاهم‌نامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با سازمان بسیج مستضعفین ، هلال احمر و سایر نهادهای مسوول در قالب طرح شهید سلیمانی از اول آذر آغاز شد.

وی با بیان اینکه ۵۰ تیم مراقبت در منزل تشکیل شده است گفت: تیم نظارتی به صورت پیوسته وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی را رصد کرده و دریکماهه آذر یک هزار و ۳۳۰ اخطاریه صادر کردند که تعدادی از واحدهای متخلف بهداشتی پلمب شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان مهمترین راهکار معاونت بهداشتی برای کنترل شیوع کرونا را تعامل با مردم به منظور انجام تست به ویژه در صورتی که از اطرافیان آنها مبتلا به کرونا هستند دانست.

کرمی خواستار استفاده از ماسک به عنوان مسئولیت اجتماعی، پرهیز از دست دادن و روبوسی حتی با بستگان نزدیک، ملاقات نکردن با مسافران خارجی، پرهیز از حضور در دورهمی و تجمع و رعایت فاصله اجتماعی شد.

وی تاکید کرد: پاسخ به اپیدمی ها و طغیان ها، راه اندازی آزمایشگاه کووید ۱۹ به عنوان بیماری نوپدید، تجهیز ۲۵ مرکز بهداشتی به تجهیزات مورد نیاز برای مدیریت کرونا، انتشار تجارب برتر بهداشتی، تولید کتابچه، پرداخت به موقع مطالبات و اجرای قرنطینه هوشمند به صورت پایلوت در همدان را از فعالیت های صورت گرفته برشمرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: توجه به وضعیت سلامت روان نیز مورد توجه کارشناسان بهداشتی بوده به گونه ای که در همه مراکز جامع سلامت و پایگاه سلامت شهری و روستایی غربالگری سلامت روان از مراجعان صورت می گیرد و در صورت نیاز فرد بیمار به متخصص سپس مشاوره ارجاع داده می شود.

کرمی بیان کرد: سامانه ارتباطی ۳۲۴۳ برای تماس خانواده متوفیان کرونایی که دچار سوگ شدند راه اندازی شد همچنین کارهای تکمیلی در زمینه اطلس خودکشی و اختلالات روان در حال تکمیل است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها