امام جمعه ابرکوه استحکام بخشی بندخاکی رحیم آباد را خواستار شد

یزد - ایرنا - امام جمعه مرکز شهرستان ابرکوه گفت: مسوولان به ویژه مدیران شرکت آب منطقه ای یزد، قبل از بروز هرگونه حادثه و زیان به زیرساخت‌ها باید راهکارهایی را برای پیشگیری از تجمیع سیلاب ناشی از بارندگی های آینده در بندخاکی روستای رحیم آباد اتخاد کنند.

به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی عصریکشنبه در نشست با رییس اداره منابع آب شهرستان ، افزود: مردم نگران تجمیع سیلاب بارندگی های آینده در این بندخاکی هستند.

امام جمعه ابرکوه ، اظهارکرد: با توجه به نامطمئن بودن دیواره های خاکی بند یادشده  ، اگر سیلابی همانند ۱۶ آذرماه امسال در منطقه جاری شود، این موضوع باعث نگرانی مردم شهر ابرکوه و روستاهای منطقه می شود.

حسینی با بیان اینکه تلاش مسوولان برای پیشگیری از جاری شدن سیلاب در بند خاکی رحیم آباد بخش مرکزی ابرکوه باید جدی باشد ، ادامه داد: با جاری شدن سیلاب امکان حادثه وجود دارد.

ضرورت استحکام بخشی بندخاکی رحیم آباد 

وی خاطرنشان کرد: مسوولان رسیدگی به این مهم را در دستور کار خود قرار دهند و شرکت آب منطقه‌ای یزد نیز موظف است به صورت کارشناسی برای استحکام بندخاکی یادشده اقدام و نسبت به رفع نواقص تلاش کنند .

همچنین رییس اداره منابع آب ابرکوه با تایید نگرانی امام جمعه ابرکوه، گفت: در این شهرستان و همچنین استان یزد غیر از یک مورد در شهرستان خاتم ، در دیگر مناطق استان به دلیل نبود آب های سطحی سد نیست .

سیدعلی مشکات ، افزود: « معمولا سد را در مسیر رودخانه ها برای مهار آب های سطحی در منطقه احداث می کنند، نه سیلاب و این منابع آبگیر است و چون در آن منطقه زمین سنگی است ، آب  نفوذ نمی کند، لذا گودبرداری نشده است.»

وی اظهار کرد : آب های تجمیع شده باید حتماً تخلیه تا در بستر رودخانه جذب زمین شود در غیراین صورت تبخیر و املاح  باقی مانده ضرر دارد .

وی اضافه کرد: از طرفی اصلاح و خاکریز بندها هم باید در فصل تابستان صورت گیرد تا امکان اجرا و استحکام بخشی آن فراهم باشد.

خطر بالقوّه متوجّه خاکریز های غیراصولی است 

مشکات تصریح کرد : خطر بالقوّه متوجّه خاکریزهای غیراصولی است که در بالا دست قنات های شاه آباد و فیروزآباد قرار دارد، باید با حکم قضایی ویران شود .

رییس اداره منابع آب ابرکوه در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: عمیق‌ترین چاه‌های استان یزد مربوط به این شهرستان ‌است،

مشکات افزود: به دلیل کاهش بارندگی و تداوم بیش از ۲ دهه خشکسالی با حفر چنین سازه هایی در اعماق ۳۰۰ متری زمین، میزان آبدهی تعدادی از چاه های کشاورزی  ابرکوه به ۲ لیتر بر ثانیه کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی، به تهدید بزرگی برای منابع آبی تبدیل شده و خطرهایی چون « فرونشست زمین»، « فروچاله» ،« شق زمین»، « کاهش حجم آب شیرین» و « شورشدن» منابع آبی را در پی دارد.

مشکات با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد چاه های کشاورزی استان یزد در ابرکوه حفر شده است ، خاطرنشان کرد: ۹۲ درصد آب برداشت شده در بخش کشاورزی این شهرستان مصرف می شود.

وی با اشاره به اینکه سالانه از ۷۵۵ حلقه چاه فعال حدود ۹۰ میلیون مترمکعب آب برداشت می شود، ادامه داد: این میزان استحصال از گذشته تاکنون سبب شد  تا دشت ابرکوه پس از دشت یزد- اردکان بیشترین کسری مخزن آب استان را داشته باشد.

به دنبال بارندگی‌های ۱۶ آذرماه گذشته و جاری شدن سیلاب در حوزه شمال فارس به سمت این شهرستان، علاوه بر خسارت هایی که به بخش های مختلف وارد کرد ، در مجموع ۲۳ سد و بند بتنی و خاکی در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری و اداره منابع آب ابرکوه با ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب ظرفیت برای ذخیره سازی و مهار روان آب و سیلاب در سال های اخیر ساخته شد است ، آبگیری شد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها