۲۱ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۲
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 84180736
۰ نفر

برچسب‌ها

شورش در واشنگتن؛ پس لرزه‌ها در آلمان

تهران- ایرنا- نگرانی از تکرار اقدامی مشابه حمله شورشیان طرفدار ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا، موجب شد که پلیس برلین نیروهای خود را برای حفاظت بیشتر از ساختمان پارلمان این کشور تقویت کند.

به گزارش ایرنا، تابستان امسال تظاهرات کنندگان مخالف سیاست های کرونایی دولت «آنگلا مرکل» با تجمع در مقابل ساختمان پارلمان (رایشتاگ) برای مدت کوتاهی پله های ورودی آن را اشغال کردند. اکنون پس از شورش در واشنگتن، شمار بیشتری از نیروهای پلیس برلین برای حفاظت از این مکان به کار گرفته شده است.

خبرگزاری د. پ.آ. آلمان امروز (یکشنبه) در این رابطه نوشت: در واکنش به ناآرامی ها در پایتخت ایالات متحده، پلیس برلین حضور خود را برای محافظت از ساختمان پارلمان آلمان افزایش داد.

«ولفگانگ شویبله» از حزب دموکرات مسیحی (CDU) در نامه ای به اعضای پارلمان توضیح داد که پلیس ایالت برلین نیروهای خود را در منطقه اطراف ساختمان رایشتاگ تقویت کرده است.

وی که پیشتر خواستار گزارش وزارت امور خارجه در مورد شورش های ایالات متحده شده، تاکید کرد در نشست با مقامات دولت فدرال و ایالت برلین در خصوص پیامدهای این وقایع برای تأمین امنیت بوندستاگ رایزنی می کند. سخنگوی پلیس پیش از این اعلام کرده بود که اقدامات حفاظتی برای ساختمانهای مهم در پایتخت تقویت می شود.

در همین حال «مارکوس زودر» نخست وزیر ایالت بایرن در خصوص شورش در واشنگتن به نشریه بیلد گفت: افکار بد به سخنان بد و در بعضی موارد به اعمال بد تبدیل می شوند. به همین دلیل است که ما نه تنها باید اقدامات امنیتی برای نهادهای دموکراتیک در آلمان را بهبود ببخشیم، بلکه باید جنبش های دگراندیش و سایر گروههای قابل مقایسه با آمریکا را زیر نظر بگیریم.

وی با بیان این که حمایت از قانون اساسی باید نقشی اساسی در این امر داشته باشد افزود: حتی اگر میزان محبوبیت احزاب راست گرا مانند «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) کاهش یابد، این خطر وجود دارد که یک گروه افراطی در شرایط کرونایی در آلمان توسعه یابد که می تواند به طور فزاینده ای تهاجمی و حتی خشن شود.

چهارشنبه گذشته هزاران نفر از هواداران ترامپ با هجوم به ساختمان کنگره در واشنگتن، روند شمارش آرای الکترال و اعلام نام «جو بایدن» به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا را مختل کردند. در تیراندازی ها درجریان این شورش، دست کم پنج نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. همچنین دست کم ۵۳ نفر در جریان شورش بازداشت شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت: مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار جهان