۲۱ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۰۳
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84180721
۰ نفر

برچسب‌ها

گورستان تاریخی «جوی هُرهُر» یزد ثبت ملی شد

یزد - ایرنا - معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یزد گفت: گورستان تاریخی «جوی هُرهُر» مرکز این استان با شماره ۳۳۱۳۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یزد به ایرنا، علی اصغر صمدیان افزود: این گورستان با مساحتی بیش از ۵۲ هزار مترمربع، در محله ای به نام جوی هُرهُر  و در حریم ثبت جهانی شهر یزد قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل یادشده بابیان اینکه شکل و نوع ساختمان‌های این گورستان بازگوکننده معماری دوره قاجار و پهلوی است ،اظهار کرد: این اثر دارای قدمتی چند صدساله است که قبل از سال ۱۳۴۰ هجری شمسی اهمیت خاصی داشته است.

صمدیانی ادامه داد: در این گورستان  اموات مسلمانان و یهودیان دفن است که ورودی قبرستان مسلمانان در ضلع شمالی و ورودی قبرستان یهودیان در ضلع جنوبی آن قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی یزد با اشاره به اینکه در گورستان یادشده افراد برجسته علمی، فرهنگی و اقتصادی زمان گذشته دفن است  تصریح کرد: در حال حاضر در قبرستان مسلمانان دفن اموات انجام نمی‌شود اما قبرستان یهودیان با مساحت تقریبی ۲۲ هزار مترمربع، همچنان کاربری خود را حفظ کرده و علاوه بر دفن اموات مراسم مذهبی نیز در آن انجام می‌شود.

گورستان یادشده در مرکز محله جوی هرهر  واقع و ریشه در قرن ها دارد. این گورستان برخلاف نامش که جوی هرهر بود، قرن ها قبل از احداث آن وجود داشت و نام آن فقط «مزار» بوده است.

 چون مزارِ بزرگ و متداول شهر بود و  در گذشته نیز پارک وحشی بافقی و بخشی از خیابان مهدی یزد تا جاییکه مدرسه شهید مطهری قرار دارد، جزو  این مزار بود اما در دهه های اخیر با احداث یک خیابان فرعی این مزار به  ۲ قسمت تقسیم شد و با حصارآجری از بقیه محله جدا شده است. 

در این مزار سنگ قبرهایی از دوره صفویه تا عصرحاضر به صورت لوحه ای و صندوقی وجود دارد و بقایای پنج آرامگاه خصوصی نیز باقی است اما بقیه عناصر وابسته به مزار مثل غسالخانه از بین رفته است.

  یکی از شخصیت های برجسته مدفون در این قبرستان، بانویی مشهور به زن استاد اشرف آهنگر است. 

ناکنون از مجموعه ۶ هزار اثر شناسایی شده استان حدود یک هزار و ۸۵۰ مورد ثبت آثار ملی شدکه هر گونه دخل و تصرف در این بناها بدون مجوز میراث فرهنگی ممنوع و پیگیرد قانونی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها