۲۱ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۲
کد خبرنگار: 2660
کد خبر: 84180713
۰ نفر

برچسب‌ها

جابه‌جایی دام عشایر خوزستان بدون کارت تردد ممنوع شد

اهواز - ایرنا - مدیرکل امور عشایری خوزستان گفت: جابه‌جایی دام عشایر برون و درون استانی بدون کارت تردد، براساس مصوبه هیات دولت، ممنوع است.

علی رحم کریمی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: عشایر کوچ رو ، پیش از حرکت به مناطق ییلاقی باید نسبت به دریافت کارت تردد از شرکت‌های تعاونی عشایری اقدام کنند در غیر این صورت اجازه جابه‌جایی دام داده نخواهد شد.
وی گفت: صدور کارت تردد دام عشایر مستلزم هویت گذاری و تهیه شناسنامه دام است که این کار توسط شرکت‌های تعاونی عشایری و با نظارت و پشتیبانی امور عشایری خوزستان انجام می‌شود.
مدیرکل امور عشایری خوزستان هدف از هویت گذاری دام و صدور کارت تردد را جلوگیری از قاچاق دام به ویژه دام مولد بیان کرد و خواستار همکاری عشایر استان برای اجرای این طرح ملی شد.
کریمی هزینه صدور کارت تردد را ۴۱۸ هزار ریال و هویت گذاری هر راس دام سبک را ۷۵هزار ریال با احتساب بیمه پایه بیان کرد و افزود: بدون هویت گذاری و شناسنامه دار کردن دام و صدور کارت تردد، خرید و فروش دام ممنوع است و در آینده سهمیه نهاده دامی برای دام هایی بدون هویت نیز تخصیص نمی‌یابد.
وی گفت: ۱۱ شرکت تعاونی عشایر خوزستان موظف هستند همه مشخصات دام خانوارهای عشایری را در سامانه "پنجره واحد کشاورزی" ثبت کرده و سپس برای صدور کارت تردد اقدام کنند.
مدیرکل امور عشایری خوزستان ادامه داد: سامانه پنجره واحد کشاورزی با دامپزشکی ، راهداری و وزارت جهادکشاورزی مرتبط است و درآینده با کشتارگاه‌های صنعتی دام وصل خواهد شد تا از کشتار دام بدون هویت جلوگیری شود.
کریمی افزود: طبق قانون و مصوبه هیات دولت ، فروش دام زنده عشایر نیز بدون داشتن شناسنامه نیز ممنوع است از این رو عشایر از هم اکنون که امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در سطح خوزستان وجود دارد نسبت به دریافت کارت تردد و هویت گذاری دام خود اقدام کنند.
به گفته وی اعتبار کارت تردد دام عشایر پنج ساله است.
بنابر اعلام سازمان جهادکشاورزی خوزستان طرح هویت گذاری دام سبک و سنگین مناطق روستایی خوزستان توسط اتحادیه دامداران استان و با نظارت معاونت بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان انجام خواهد شد.
به گزارش ایرنا ۱۶هزارخانوار عشایری با حدود ۲ میلیون راس دام سبک از استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، اصفهان، ایلام، همدان و کرمانشاه در قشلاق گاه خوزستان مستقر هستند.
کوج عشایر به مناطق قشلاقی خوزستان از مهر و کوچ ییلاقی از اردیبهشت شروع می‌شود.
براساس اعلام سازمان امور عشایری کشور، عشایر حدود ۲۵ درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها