۲۱ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۲
کد خبرنگار: 1335
کد خبر: 84180711
۱ نفر

برچسب‌ها

حفاری چاه اکتشافی نام‌آوران - ۱ آغاز شد

تهران - ایرنا - شرکت ملی حفاری تحت قرارداد مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، دستگاه حفاری سنگین ۷۴ فتح را در موقعیت میدان نفتی نام‌آوران مستقر و راه‌اندازی کرده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شرکت ملی حفاری ایران، «سعید نظری» مدیر پروژه دو دستگاه حفاری خشکی و خدمات جانبی این شرکت گفت: این دستگاه حفاری با توان دو هزار اسب بخار از اوایل هفته گذشته، عملیات حفاری چاه اکتشافی نام‌آوران - ۱ را آغاز کرده است.

وی افزود: براساس توافق میان ملی حفاری و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، دستگاه حفاری ۸۹ فتح نیز کاندیدای حفاری چاه اکتشافی نام‌آوران – ۲ در این میدان نفتی است و بزودی در این موقعیت مستقر خواهد شد.

مدیر پروژه دو دستگاه حفاری خشکی و خدمات جانبی شرکت ملی حفاری ایران گفت: این شرکت در همین ارتباط همزمان با انجام عملیات حفاری چاه‌ها، خدمات جانبی حفاری را به مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ارائه می‌دهد.

به گزارش ایرنا، میدان نفتی نام آوران یکی از عظیم ترین میادین نفتی است که در تاریخ ایران کشف شده و در فاصله بین میادین نفتی منصوری و سوسنگرد در وسعتی به اندازه ۲۴۰۰ کیلومتر مربع و در عمق ۳۱۰۰ متری یک لایه نفت دار به اندازه ۸۰ متر کشف شد که به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه حجم دارد و امکان گسترش این میدان به جنوب غربی و شرقی هم وجود دارد.

 اسم این مخزن توسط وزارت نفت به پاس خدمات همه افرادی که در گوشه و کنار کشور به خدمت می‌پردازند، به‌ویژه کارکنان مدیریت اکتشاف که نام‌آوران گمنام صنعت نفت محسوب می شوند و درشرایط سخت کاری کار می‌کنند، «نام آوران» گذاشته شد. این نام‌آوران، همان گمنامان نام‌آور افتخارآفرین کشور هستند. 

اکتشاف میدان نفتی نام‌آوران با پیشرفته ترین روش‌های اکتشافی انجام شده و آغاز کشف آن با سه حلقه چاه از سال ۹۵ شروع شده است.

حجم لایه قدیمی این میدان حدود ۳۱.۳ میلیارد بشکه بوده و حجم نفت جدید کشف شده حدود ۲۲ میلیارد بشکه است. ضریب بازیافت این لایه ۱۰ درصداست و حدود ۲.۲ میلیارد بشکه قابل استحصال است.

این لایه نفتی که زیر میدان‌های مختلف است، دومین مخزن بزرگ کشف شده بوده که مقدار برداشت از آن تابع فناوری است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha