تلاش قوه قضائیه تفسیر قوانین با رویکرد حمایتی است

تبریز-ایرنا- معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه با بیان اینکه تفسیر قضات از قوانین جزو تفاسیر معتبر است، گفت: تلاش دستگاه قضایی تفسیر قوانین با رویکرد حمایتی است.

حجت‌الاسلام محمد مصدق روز یکشنبه در آیین اختتامیه کارگاه نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان، اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم تا قوانین را با رویکرد حمایتی تفسیر کنیم و در این رابطه تفسیر قضات در کنار تفسیر مجلس از قوانین عادی و قانون اساسی که توسط شورای نگهبان انجام می شود، تفسیر معتبری است که باید به آن توجه شود.

وی افزود: در حال حاضر قوانین بسیار خوبی در کشور داریم و موارد مطرح شده در قانون مجازات در راستای موضوعات مربوط به اطفال و نوجوانان، مواد قانونی مدرنی وجود دارد و قوه قضائیه با کمک قضات و کارشناسان امر رویکرد مثبتی را در این زمینه در دست اجرا دارد.

مصدق از برگزاری تعداد ۳۰ کارگاه آموزشی و توجیهی در ۳۰ استان کشور در موضوع حقوق کودک و نوجوان تا پایان سال جاری خبر داد و اضافه کرد: با توجه به استقبال همکاران قضایی از برگزاری این کارگاه ها، امیدواریم با همکاری شرکت کنندگان این موضوع به خوبی عملیاتی شود.

وی اظهار داشت: ترویج حمایتی از افراد زیر ۱۸ سال جزو برنامه های اساسی قوه قضائیه بوده و معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه در این خصوص برنامه های بسیار متنوعی از جمله برگزاری چنین کارگاه هایی را پیش بینی کرده است.

مصدق هدف از برگزاری این کارگاه ها را گذر از مسیر سنتی و حرکت در مسیر مدرنیزاسیون بر اساس آموزه های دینی و اسلامی در کنار موازین بین المللی اعلام کرد.

وی با بیان اینکه بیشتر  مسایلی که در موازین بین المللی مطرح شده برگرفته از مسایل دینی و اسلامی است، یادآور شد: در حوزه عمل به چنین قوانینی باید بر اساس موافقت‌نامه های بین المللی عمل کنیم اما در جایی که با دین و شریعت منافات داشته باشد، آنها را اجرا نخواهیم کرد.

به گزارش ایرنا، کارگاه ۳ روزه نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان با مشارکت معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه، صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف)، دادگستری آذربایجان شرقی و موسسه مطالعات حقوق کودکان و نوجوانان ایران، در تبریز برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها