کتابخانه عمومی «رسالت شهید» یزد پس از ۲ سال بازگشایی می‌شود

یزد- ایرنا- ساختمان فعلی کتابخانه عمومی«رسالت شهید» واقع در محله «سیدگلسرخ » یزد روز یکشنبه در نشستی با تصویب اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان مقرر شد، پس از مرمت فضای داخلی در آینده‌ای نزدیک بازگشایی شود.

به گزارش ایرنا، فرماندار یزد در پنجمین نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان که در محل کتابخانه یادشده برگزار شد، گفت: این کتابخانه حدود ۲ سال قبل با توجه به مشکلات عمرانی و احتمال ویرانی بخش‌ هایی از ساختمان آن و بروز حادثه برای کتابداران و اعضا، با اعلام رسمی اداره کتابخانه‌های عمومی به صورت موقت تعطیل ولی امکان مرمت آن در این مدت فراهم نشد.

سیدمحمد رستگاری افزود: پس از این تصمیم‌، شائبه ایجاد شد، نهاد کتابخانه‌ها تمایلی برای حفظ آن ندارد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خواستار واگذاری کتابخانه به آن اداره کل شد ،و  پس از این درخواست، نهاد یادشده رسما اعلام کرد، تعطیلی موقت به معنای اعلام بی نیازی نیست و تصمیم قطعی مرمت کتابخانه و بازگشایی آن است.

رییس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان یزد تصریح کرد: با توجه به اینکه در محله سیدگلسرخ کتابخانه دیگری وجود ندارد و تقاضای مردم ، راه‌اندازی مجدد کتابخانه است، مقرر شد در این نشست مرمت و بازگشایی کتابخانه تصمیم گیری شود.

رستگاری در ادامه در مورد کتابخانه شهید بابایی شهر زارچ شهرستان یزد هم گفت: در این ارتباط نشست هایی با مسوولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد برگزار می شود تا بودجه لازم برای تکمیل آن اختصاص یابد.

همچنین رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی  یزد با قدردانی از حمایت‌های فرمانداری از پروژه‌های عمرانی و اختصاص بودجه برای پیشرفت کمی و کیفی کار، خواستار افزایش قابل توجه بودجه تملک و دارایی اداره کتابخانه‌ها با توجه به افزوده شدن کتابخانه مرکزی به سرانه کتابخانه‌ های شهرستان شد.

همچنین محسن رفیعی، رییس اداره کتابخانه‌های عمومی یزد بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اجباری فضاهای فرهنگی در چند بازه زمانی، کتابداران فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی خود را در فضای مجازی ارایه کردند.

وی در خصوص طرح «پیک کتاب» نیز گفت: با توجه به مشکلاتی که به دلیل شیوع کرونا و محدود شدن خدمات فیزیکی کتابخانه‌ها پیش آمد، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اقدام به اجرای طرح «پیک کتاب» برای تحویل کتاب‌های موردنیاز اعضا به آنها در منازل شان کرد که در یزد این طرح در گام نخست با محوریت کتابخانه امام علی(ع) اجرا و جزییات و نحوه اجرای طرح یادشده ی در آینده‌ای نزدیک اطلاع‌رسانی می شود.

به گفته رفیعی با همکاری کارشناسان میراث فرهنگی شهرستان، در گام نخست عملیات موریانه‌زدایی از بخش‌های کتابخانه رسالت شهید، سید گلسرخ انجام شد که شامل کف، بدنه و درهای چوبی آن است و با تمهیدات صورت گرفته، این مشکل به صورت ریشه‌ای رفع شد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی یزد با اشاره به نیاز مبرم مردم سیدگلسرخ به کتابخانه و لزوم حفظ ساختمان فعلی کتابخانه ، خواستار تعامل اداره های مرتبط برای مرمت اساسی ساختمان و راه‌اندازی مجدد آن شد.

رفیعی همچنین از شهرداری یزد خواست در پروژه جداره‌سازی و کف‌سازی کوچه منتهی به کتابخانه نیز با این اداره همکاری شود.

تنظیم تفاهم‌نامه همکاری اداره کتابخانه‌های عمومی با سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد برای رونق فعالیت‌های فرهنگی در سیدگلسرخ ، حفظ کاربری ساختمان کتابخانه یادشده  و استمرار مدیریت اداره آن بر این فضا، ارایه طرح مرمت و زیباسازی فضای کتابخانه با همکاری سازمان یادشده  و اجرای پروژه کف‌سازی و بدنه‌سازی کوچه منتهی به کتابخانه  از سوی شهرداری، از مهم‌ترین مصوبه های این نشست بود.

در این نشست ، لوح سپاس محمدعلی طالبی استاندار یزد به سیدمحمد رستگاری به عنوان فرماندار و رییس انجمن برتر شهرستان در سال ۹۹ به وی اهدا شد و اعضای انجمن از بخش‌های مختلف کتابخانه یادشده نیز بازدید کردند.

در این نشست به تعداد کتابخانه های عمومی، نسخه های موجود در مخزن کتابخانه ها  و تعداد اعضای آن اشاره ای نشد.

حدود ۶۰ درصد از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت یزد در مرکز این استان زندگی می کنند. 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد ۱۲ آذرماه ۱۳۹۸ با اشاره به عضویت ۱۰۷ هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی که بیشتر نوجوانان و جوانان هستند گفت: این استان هم‌اکنون ۱۱۲ باب کتابخانه فعال دارد.

دوست‌فاطمی‌ها در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر توجه بیشتر خانواده ها و نهادهای فرهنگی در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی افزود: از این تعداد ۹۹ باب وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی، ۱۲ باب مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل است که در مجموع ۸۳ مورد کتابخانه شهری و ۲۹ باب کتابخانه روستایی است که در استان فعالیت دارد.

وی تعداد نسخه های موجود کتاب در مخزن این فضاهای فرهنگی را بیش از ۲ میلیون نسخه ذکر کرد و گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۶۸۰ هزار نسخه کتاب در ۹۹ باب کتابخانه عمومی نهادی استان موجود است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها