رییس کارخانه قند میاندوآب‌: ۹۰ درصد مطالبات چغندرکاران پرداخت شد

مهاباد- ایرنا- رییس کارخانه قند میاندوآب‌ گفت:تاکنون ۹۰ درصد از مطالبات مربوط به خرید این محصول از کشاورزان طرف قرارداد با این کارخانه در سال جاری پرداخت شده است.

غلامعلی قنبری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه از نظر پرداخت مطالبات چغندر خریداری شده توسط این کارخانه هیچ مشکلی وجود ندارد، اظهار داشت: امسال ارزش چغندرقند خریداری شده ۲ هزار میلیارد ریال است که از این میزان تاکنون هزار و ‌۸۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده و مابقی نیز به‌زودی پرداخت می‌شود.

وی افزود: ظرفیت دریافت محصول در کارخانه قند میاندوآب‌ طی سال‌های اخیر از ۱۶۰ هزار تن به ۳۵۰ هزار تن در سال رسیده است.

رییس کارخانه قند میاندوآب در خصوص طرح‌های تشویقی این کارخانه به کشاورزان نیز بیان کرد: براساس مصوبۀ شورای عالی اقتصاد کشور به ازای هر تن چغندر تولیدی به کشاورزان ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک و ۲ کیلوگرم قند تولید شده کارخانه قند میاندوآب بعنوان تشویقی تحویل داده می‌شود.

وی با بیان اینکه در این کارخانه هم اکنون بیش از ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم مشغول بکار هستند اضافه کرد: حجم زیادی از فعالیت‌های این کارخانه در قالب پیمان سپاری انجام می‌شود به طوری که با پنج هزار نفر کشاورز قرارداد منعقد شده که با در نظر گرفتن اعضای خانواده افرادی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با کارخانه ارتباط کاری دارند، ۳۵ تا ۴۰ هزار نفر از مردم منطقه از فعالیت در کارخانه قند امرار معاش می‌کنند.

قنبری افزود: هم اینک سالانه ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد ریال پول به واسطه فعالیت و تولیدات کارخانه قند میاندوآب‌ به اقتصاد منطقه تزریق می‌شود که این مهم در رونق اقتصاد منطقه نقش بسزایی دارد.

وی ادامه داد: کارخانه قند میاندوآب بالغ بر ۶۰ درصد ظرفیت کشت و جذب چغندر خود را به این شهرستان و ۴۰ درصد ظرفیت خود را به جذب چغندرقند شهرهای همجوار از جمله بوکان، مهاباد و شاهین‌دژ اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه این کارخانه توانسته است "قند میاندوآب‌" را به عنوان برند در کشور حفظ کند، گفت: این واحد تولیدی همواره تلاش کرده بر پایه فرآیند خط تولید اصلی خود از تکنولوژی‌های جدید از جنبه زیست محیطی، کمی و کیفی نیز استفاده کند.

قنبری در خصوص اقدامات انجام گرفته در کارخانه قند میاندوآب‌ برای مقابله با مشکلات زیست محیطی و آلاینده‌های ناشی از ورود پساب آن به رودخانه زرینه‌رود این شهرستان گفت: در بین واحدهای تولیدی بزرگ‌ترین و کامل‌ ترین تصفیه خانه صنعتی منطقه در کارخانه قند میاندوآب احداث شده به طوری که تمام پساب ‌های خروجی کارخانه به تصفیه خانه منتقل و تصفیه می‌شود و حجمی زیادی از آن دوباره به خط تولید برگشت و مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بیان کرد: هر سال واحد تصفیه خانه صنعتی این کارخانه با آخرین امکانات کشوری که به بازار عرضه می‌شود مطابقت داده و به‌روز می‌شود و کارخانه همیشه از نقطه نظرات مسوولان و کارشناسان محیط زیست و بهداشت شهرستان و استان نیز در این زمینه استفاده می‌کند.

قنبری افزود: همچنین در سال‌های گذشته در جهت کاهش آلایندگی کارخانه، سوخت کوره‌های بخار از مازوت به گاز تبدیل و سوخت کوره آهک را نیز از کک به گاز تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه این منطقه از نظر وجود منابع آبی از ظرفیت محدودی برخوردار است، اظهار داشت: اگر مصرف آب بیشتر از پتانسیل آبی منطقه باشد به یقین مناسب منطقه نخواهد بود و حداقل باید به طرف کشت گونه‌های جدید چغندری که مصرف آب آن کمتر است سوق داده شود تا به محل زندگی خود و نسل‌های آینده آسیبی وارد نشود.

کارخانه قند میاندوآب‌ در سال ۱۳۱۲ توسط شرکت اشکودای چکسلواکی شروع به مونتاژ و در سال ۱۳۱۵ اولین بهره‌برداری خود را انجام داد.

این کارخانه با ظرفیت مصرف ۴۵۰ تن چغندر در ۲۴ ساعت در سال ۱۳۴۸ توسط (سازمان اتکا) خریداری شد و در سال ۱۳۵۲ توسط شرکت بوکاولف آلمان یک کارخانه جدید با ظرفیت هزار و ۸۰۰ تن در شبانه روز راه‌اندازی شد؛ از سال ۱۳۹۰ خط تولید قبلی توسط مهندسین خود کارخانه مورد مطالعه قرار گرفت و با اصلاح گلوگاه‌های خط تولید ظرفیت کارخانه از هزار و ۸۰۰ تن در روز به ۲ هزار و ۴۰۰ تن ارتقا یافت و اکنون چندسال متوالی این کارخانه با ظرفیت ۲ هزار و ۴۰۰ تن در روز کار می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها