خدمات‌رسانی به عشایر یزد با ارائه کارت تردد دام انجام می‌شود

یزد- ایرنا- رییس اداره امور عشایری یزد با تاکید بر صدور کارت تردد دام، گفت: ارایه خدمات، تسهیلات و توزیع نهاده های دامی به این گروه از تولیدکنندگان فقط با ارایه کارت شناسایی دامداری‌ها و مجوز تردد برای دام های آنها امکان پذیر است.

 حسن زارع روزیکشنبه در حاشیه بازدید از مناطق عشایری شهرستان ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اهمیت صدور کارت تردد برای دام های عشایر ، اظهارکرد: از ۲ هزار و ۲۱۵ خانوار عشایر تنها برای تعداد محدودی از آنها کارت صادر شده است که باید تلاش مضاعفی در این مورد صورت گیرد.

وی با اشاره به اطلاع رسانی لازم در خصوص لزوم دریافت کارت تردد دام از سوی عشایر، خاطرنشان کرد: کارت های شناسایی دامداری ها و تردد دام ها تا پنج سال اعتبار دارد و برای دریافت کارت ۴۰ هزار تومان هزینه می  کنند.

استقرار عشایر یزد در شهرستان های ابرکوه و خاتم 

به گفته زارع ،عشایر استان در نیمه دوم سال دوره قشلاق را عمدتا در شهرستان های ابرکوه و خاتم سپری می کنند ، برای دریافت کارت تردد دام در یک بازه زمانی مشخص باید اقدام کنند و از این پس ارایه خدمات ، تسهیلات و توزیع نهاده دامی با کارت شناسایی دامداری ها ، تردد دام و دفترچه عشایری به آنها امکان پذیر است.

وی  با اشاره به دستور رییس جمهوری در خصوص پوشش بیمه رایگان عشایر از آنها خواست از این فرصت استفاده  و هرچه سریع تر اقدام کنند.

وی اضافه کرد: عشایر با سهم ۱.۷ درصد از کل جمعیت ، در بخش های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نقش موثری دارند و علاوه بر تولید ۲۵ درصد گوشت قرمز ، ۳۵ درصد از صنایع دستی از سوی آنها تولید می شود.

اختصاص ۵۰ میلیارد ریال بودجه به عشایر استان یزد

این مسوول عشایری یزد با بیان این که در دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به این گروه از تولیدکنندگان شده است ، افزود: امسال ۵۰ میلیارد ریال بودجه برای ارایه خدمات به خانوارهای عشایری استان اختصاص یافته است .

وی با اشاره به تامین آب سالم و بهداشتی برای خانوارهای عشایری، خاطرنشان کرد: برخورداری عشایر از آب سالم و بهداشتی از ۳۰ درصد به ۴۰ درصد ارتقا یافته و با تقویت زیرساخت های ناوگان آبرسانی، سطح دسترسی عشایر به آب سالم و بهداشتی هم اکنون به ۶۰ درصد رسیده است.

جمعیت عشایر استان یزد حدود ۱۰ هزار نفر است که از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند و در پرورش ۱۴۰ هزار رأس دام سبک و ۴۰۰  نفر شتر فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

۲۶ شهریور ماه سال ۱۳۹۹ رییس سازمان امور عشایری کشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مهاباد اظهار کرد: عشایر جامعه‌ای مولد، کم‌توقع و خوداتکا هستند و سالانه ۶ میلیون تُن انواع محصولات دامی، زراعی، باغی و صنایع دستی تولید می‌کنند.

« کرمعلی قندالی»  افزود: طبق آخرین سرشماری که ۱۱ سال قبل صورت گرفته، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شامل ۲۱۳ هزار خانوار است که ۳۵ درصد صنایع دستی و ۲۵ درصد گوشت قرمز (معادل ۱۹۵ هزار تُن) کشور را تولید می کنند.

وی اضافه کرد: طبق سرشماری جدید جمعیت عشایر کشور که به زودی نتایج آن از طریق مرکز آمار ایران اعلام می شود، اکنون جمعیت عشایر به یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر و به ۲۳۴ هزار خانوار افزایش یافته ‌است.

به گفته رییس سازمان امور عشایری فارس با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت عشایری رتبه نخست را از لحاظ جمعیت به خود اختصاص داده و خوزستان، آذربایجان ‌غربی، چهارمحال بختیاری و لرستان در ردیف های بعد قرار دارد.

وی یادآور شد: ۷۰ درصد اقتصاد عشایر متکی به دام است و کوچ‌رو بودن (زندگی در مناطق قشلاقی و ییلاقی)، تولید محصولات پروتئینی، لبنی، گیاهان دارویی و صنایع دستی از شاخصه‌های جامعه عشایری ایران است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها