۷ هزار قطعه عکس آرشیوی استانداری همدان به مرکز اسناد غرب کشور ارسال شد

همدان-ایرنا- مدیرکل روابط عمومی استانداری همدان با تاکید بر ثبت، نگهداری و مستندسازی اسناد و تصاویر آرشیوی دستگاه های اجرایی، گفت: درهمین ارتباط ۷ هزار قطعه عکس آنالوگ آرشیوی استانداری به منظور ثبت و مستندسازی به مرکز اسناد و کتابخانه ملی غرب کشور مستقر در همدان ارسال شد.

به گزارش ایرنا، «اسدالله ربانی‌مهر» روز یکشنبه در دیدار با مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور که در استان همدان مستقر است، افزود: تصاویر ارسالی مربوط به سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۸۰ است که همراه با منابع آنالوگ موجود برای ثبت در تاریخ تصویری استان همدان به آرشیو ملی مرکز اسناد ارسال شد.

وی همچنین از انتقال تمامی منابع دیجیتال موجود در روابط عمومی استانداری استان همدان به آرشیو ملی مرکز اسناد تا پایان سال جاری خبر داد. 

مشاور استاندار همدان تاکید کرد: منابع دیداری و شنیداری دستگاه های اجرایی شامل عکس و فیلم‌(آنالوگ و دیجیتال) که به نوعی تاریخ مصور فعالیت‌های اجرایی استان محسوب می شوند باید هرچه سریعتر از طریق روابط عمومی‌ ادارات به مرکز اسناد و کتابخانه ملی غرب کشور انتقال داده شود.

ربانی مهر با اشاره به اینکه فعالیت‌های گسترده و چشمگیری طی بیش از چهار دهه حیات جمهوری اسلامی ایران در استان همدان انجام شده است، تصریح کرد: اسناد مربوط به این اقدامات و رویدادهای تلخ و شیرین، باید جمع آوری شده و برای نگهداری مناسب و ثبت در تاریخ به مجموعه تخصصی آرشیو ملی ایران به عنوان بخشی از میراث مکتوب استان انتقال داده شود.

مدیرکل روابط عمومی استانداری همدان با بیان اینکه مجموعه اسناد قابل توجهی از اقدامات دستگاه های اجرایی استان در مرکز اسناد جمع آوری شده است، اظهار داشت: اسناد و مکاتبات اداری به صورت مستمر و در راستای اجرای قانون واسپاری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و در قالب مجوزهای عمومی و تخصصی در حال تعیین تکلیف و انتقال است.

رئیس شورای روابط عمومی‌های استان همدان گفت: منابع دیداری و شنیداری آنالوگ و دیجیتال قابل توجهی شامل عکس، فیلم و صوت در بایگانی راکد و جاری روابط عمومی‌های دستگاه های اجرایی استان همدان وجود دارد که هر کدام واجد ارزش تاریخی و راوی اتفاقات مهمی هستند که باید در آرشیو ملی ایران ثبت و نگهداری شوند. 

ربانی مهر تاکید کرد: در قالب مکاتبات رسمی از مدیران کل و همچنین مسوولان روابط عمومی دستگاه‌های اجرای استان همدان خواسته شده که نسبت به انتقال این منابع به مرکز اسناد و کتابخانه ملی اقدام و روند کار و اقدام انجام شده را نیز گزارش کنند. 

مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نیز دراین دیدار گفت: این سازمان به عنوان حافظه تاریخی کشور با همکاری دستگاههای اجرایی می تواند تمامی سوابق و عملکردهای آرشیوی را برای ثبت و همچنین استفاده نسل های آینده، مستندسازی و به شیوه مناسب نگهداری کند.

«میثاق گودرزی» اظهار داشت: در همین رابطه آمادگی لازم برای دیجیتال کردن منابع آنالوگ موجود در بایگانی دستگاه های اجرایی برای حفظ و ماندگاری این اسناد وجود دارد و همچنین امکان مناسب عرضه این اسناد(براساس قانون و مقررات) در قالب نمایشگاه با استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای استفاده و بازدید علاقهمندان وجود دارد.  

مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور از همکاری دستگاه های اجرایی استان همدان دراین زمینه به ویژه استانداری، هلال احمر، شرکت مخابرات، اداره کل ورزش و جوانان و سازمان فنی و حرفه ای در انتقال منابع دیداری و شنیداری بایگانی شده به این مرکز قدردانی کرد.

به گزارش ایرنا، موزه میراث مکتوب غرب کشور به عنوان بانک نسخ خطی منطقه قرار است با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه(تهیه و تدوین طرح) در همدان راه اندازی ‌شود.در این موزه کتب خطی موجود در مجموعه های پراکنده اداری و دانشگاهی، اسناد و مدارک تاریخی در اختیار دستگاه های اجرایی و مجموعه اسناد مجموعه داران ضمن دیجیتال سازی و فهرست نویسی برای دسترسی بهتر محققان و پژوهشگران، در معرض دید عموم مردم و گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها