۲۱ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۷
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 84180477
۰ نفر

برچسب‌ها

آتش‌سوزی پارک ملی گلستان مهار شد

گنبدکاووس - ایرنا - دومین آتش‌سوزی ۲۴ ساعت اخیر پارک ملی گلستان که از شامگاه دیروز شنبه در منطقه "زاو" شهرستان کلاله به جان درختان این ذخیرگاه زیست‌کره افتاده بود با تلاش حدود ۴۰ نیروی محیط‌بانی، منابع طبیعی، قرق‌بان و همراهی گروه‌های مردمی مهار شد.

مدیر روابط عمومی پارک ملی گلستان روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: از گسترش دامنه آتش جلوگیری شده اما به دلیل مشاهده دود در تنه چند درخت خشک، ۱۵ نیروی محیط بانی و منابع طبیعی در محل حضور دارند تا این آتش را به طور کامل خاموش کنند.

یحیی مرادی افزود: بررسی وسعت آتش سوزی منطقه زاو توسط کارشناسان درحال انجام است.

صبح امروز مهدی تیموری رییس پارک ملی گلستان دست داشتن سهوی عامل انسانی در آتش سوزی این عرصه را محتمل دانسته بود.

به گزارش ایرنا، کم‌توجهی مردم و مسافران در خاموش‌کردن کامل آتش‌هایی که روشن کرده‌اند از عوامل اصلی حریق سال‌های اخیر در پارک ملی گلستان است.

همچنین دیروز آتش سوزی در منطقه موسوم به دره شمالی پارک ملی گلستان با تلاش چندین ساعته نیروهای محیط بانی، منابع طبیعی و بومیان منطقه با استفاده از سه دستگاه دمنده به طور کامل مهار شد.

پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستاندار ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

چندی قبل مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اشاره به تجهیز عرصه‌های طبیعی این استان به ۲ خودرو آتش‌نشانی جدید گفته بود که جزو استان‌های پرخطر در احتمال وقوع آتش در جنگل و مرتع هستیم.

آبان امسال هم حدود ۲۰۰ هکتار از عرصه های جنگلی گلستان در محدوده توسکستان گرگان در آتش سوخت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها