پنج خانه ورزش روستایی در شهرستان مرزی تایباد راه‌اندازی شد

مشهد- ایرنا - رییس اداره ورزش و جوانان تایباد گفت: امسال تاکنون پنج باب "خانه ورزش روستایی" در روستاهای بخش مرکزی و میان ولایت این شهرستان مرزی واقع در شرق خراسان رضوی ساخته و بهره‌برداری شده‌اند.

یونس شیخ احمدی عصر یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: با احداث و ایجاد این واحدها تعداد خانه‌های ورزش روستایی در این شهرستان به ۱۳ واحد رسید.

وی به برخورداری ۳۴ درصد روستاهای تایباد از خانه ورزش اشاره و بیان کرد: حداقل فضای لازم برای احداث خانه ورزش روستایی ۵۰ متر مربع می باشد.

رییس اداره ورزش و جوانان تایباد ادامه داد: برای تجهیز هر خانه ورزش روستایی ۱۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی بر اهمیت ترویج ورزش در روستاها و مشارکت روستاییان در این حوزه تاکید و بیان کرد: خانه‌های ورزش در سطح این منطقه با توجه به ظرفیت و نیازهای ساکنان هر روستا تجهیز می‌شوند. 

شیخ احمدی تجهیز و فعال کردن خانه‌های ورزش روستایی را از اولویتهای اداره ورزش و جوانان تایباد اعلام و بیان کرد: خانه‌های روستایی در نقاط مختلف شهرستان با همکاری دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستاها فعال می‌شود.

وی گفت: این خانه‌ها به تجهیزات روز مجهز می‌شوند تا اهالی روستاها اعم از جوانان و بانوان روستایی به امکانات ورزشی دسترسی داشته باشند.

رییس اداره ورزش و جوانان تایباد افزود: خانه ورزش روستایی با اولویت مناطق محروم و کم‌برخوردار در این شهرستان راه‌اندازی می‌شوند. وسایل ورزشی مانند میز و راکت تنیس روی میز، فوتبال دستی، دارت و صفحه شطرنج برای خانه‌های روستایی تامین می‌شود. 

وی توسعه و فراگیر کردن ورزش همگانی در جامعه، ترویج ورزش در میان نوجوانان و جوانان ساکن روستاها، تحقق مطالبات ورزشکاران در روستاها و توزیع عادلانه امکانات ورزشی در اقصی نقاط شهرستان را از جمله اهداف ایجاد و راه‌اندازی خانه ورزش روستایی عنوان کرد.

شیخ احمدی، توسعه زیرساخت‌های ورزشی در تمامی روستاهای این منطقه را ضروری دانست و ادامه داد: برای توسعه ورزش و ایجاد نشاط در جامعه باید زیرساخت‌های ورزشی را در تمام نقاط شهرستان ایجاد کرد.

وی گفت: استعداد و ظرفیت‌های بسیار خوبی در روستاها وجود دارد که باید به درستی آنها را شناسایی و پرورش داد تا در میادین مهم ورزشی برای منطقه و کشور افتخارآفرینی کنند.

رییس اداره ورزش و جوانان تایباد افزود: ایجاد فضای مناسب ورزشی در روستاها و حاشیه شهرها باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش نشاط اجتماعی می‌شود.

وی احیا و توسعه بازی‌های بومی، محلی در این خطه مرزی را ضروری دانست و ادامه داد: همه باید تلاش کنند با همکاری دهیاری‌ها بازی‌های بومی و محلی به فراموشی سپرده نشود.

شیخ احمدی گفت: بعد از فروکش کردن ویروس کرونا، جشنواره‌های متعدد فرهنگی ورزشی روستایی و عشایری در نقاط مختلف تایباد برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه توسعه ورزش همگانی و ورزش قهرمانی از دیگر اولویت‌های متولیان ورزش شهرستان است، افزود: اداره ورزش و جوانان این شهرستان از مشارکت دهیاری ها و اعضای شورای اسلامی روستا در حوزه تجهیز خانه های ورزشی حمایت می کند.

مرکز شهرستان ۱۳۸هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است. تایباد مرکب از دو شهر، دو بخش مرکزی و میان‌ولایت دارای ۳۸ روستا است. ۳۶ هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.

تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.

این شهرستان با ۶۵ هزار هکتار مزرعه ۱۵ هزار خانوار بهره‌بردار در بخش کشاورزی دارد. بر این اساس حدود ۷۵ درصد ساکنان تایباد در حوزه کشاورزی فعالیت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها