۲۱ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۵
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 84180458
۰ نفر

برچسب‌ها

وضعیت کرونا در ۶ شهر کردستان آبی شد

سنندج - ایرنا - معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: وضعیت شیوع ویروس کرونا در شهرهای سقز، دهگلان، قروه، کامیاران، مریوان و بانه آبی و در سنندج، بیجار، دیواندره و سروآباد زرد است.

به گزارش ایرنا، دکتر ابراهیم قادری روز یکشنبه در گفت و گوی خبری با اشاره به اینکه ستاد مقابله با کرونا برای شهرهای کم خطر با آمار پایین کرونا، وضعیت جدید رنگ آبی را تعیین کرده است افزود: بر اساس شاخص نمادهای سامانه نرم افزار ماسک، رنگ آبی نشانه کم خطر، رنگ زرد خطر متوسط، رنگ نارنجی وضعیت پرخطر و رنگ قرمز نشانه وضعیت خیلی پرخطر است.

وی اضافه کرد: وضعیت آبی برای مناطق زردی که روند فراگیری در آنها، نزولی و نرخ بیماری ۲ در ۱۰۰هزار باشد لحاظ می‌شود و طبق رنگ بندی جدید شهرهای سقز، دهگلان، قروه، کامیاران، مریوان و بانه در وضعیت آبی قراردارند و سنندج، بیجار، دیواندره و سروآباد هنوز در وضعیت زرد هستند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید کرد: محدودیت تردد بین شهری در شهرهای زرد و آبی برداشته شده است اما محدودیت تردد درون شهری از ساعت ۲۱ شب تا ۴ صبح در وضعیت مذکور همچنان استمرار دارد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت آبی به معنی از بین رفتن کرونا نیست، اظهار داشت: لازم است مردم کماکان از مسافرت‌های غیر ضروری، تجمع در اماکن عمومی و دورهمی‌های خانوادگی خودداری کرده و تا قطع زنجیره بیماری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی با اشاره به نحوه تفسیر رنگ‌بندی شهرها بر اساس وضعیت کرونا  افزود: شهرهایی که در وضعیت سفید (کم خطر) قرار دارند باید طی دو هفته اخیر متوسط میزان بستری روزانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت حداکثر یک نفر مبتلا و متوسط تعداد بستری روزانه آن منطقه یک نفر باشد.

دکتر قادری با بیان اینکه وضعیت سفید به معنای عدم مخاطره شهرستان در امر کرونا نیست، افزود: شهرستانی در وضعیت قرمز (خطر بالا) قرار دارد که طی دوهفته اخیر متوسط میزان بستری روزانه آن (به ازای هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت) بیش از  ۵ نفر باشد. 

وی با بیان اینکه وضعیت زرد بر مبنای بستری بودن ۳ نفر بیمار مبتلا به کرونا و وضعیت نارنجی به معنای ۴ نفر بستری به ازای هر صد هزار نفر جمعیت است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: وضعیت آبی بیانگر پایداری شرایط کرونا نیست و اگر دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشود در ماه‌های آتی با موج جدید بیماری مواجه خواهیم شد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده  در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ظهر یکشنبه ۲۱ دی ۶۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان کردستان شناسایی شده و یک بیمار نیز  جان خود را از دست داد و تعداد جانباختگان کرونا از اسفندماه پارسال تاکنون به یک هزار و ۴۴ نفر رسید.

در حال حاضر ۱۲۶ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۶۲ نفر در سنندج، ۱۰ نفر در سقز،  ۶ نفر در مریوان، ۶ نفر در قروه، ۱۰ نفر در کامیاران، ۱۸ نفر در بانه، پنج نفر در بیجار ، سه  نفر در دیواندره، چهار نفر در دهگلان و ۲ نفر در سروآباد بستری هستند.

  ۳۲ نفر از بیماران کرونایی بدلیل وخامت حال در بخش (ICU) بیمارستان‌های استان، تحت مراقبتهای ویژه قرار دارند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا کنون در مجموع ۶ هزار و ۲۵۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی و ۸۵ بیمار نیز جان خود را از دست دادند.

از اسفند پارسال تاکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به یک میلیون ۲۷۴ هزار و ۵۱۴ نفر رسیده و ۵۶ هزار و ۱۸ نفر هم جان خود را از دست داده‌اند و یک میلیون و ۵۸ هزار و ۶۵۴ نفر بهبود یافته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها