بزرگداشت علامه فقید سید جعفر شهیدی در فضای مجازی

تهران-ایرنا-ویژه برنامه «یاد استاد» به‌ مناسبت گرامیداشت سیزدهمین سالروز درگذشت علامه سیدجعفر شهیدی نویسنده، مترجم و پژوهشگر فقید به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مدیریت فرهنگی هنری منطقه هشت و فرهنگسرای گلستان، این ویژه برنامه با سخنرانی اسماعیل منصوری لاریجانی پژوهشگر اسلامی، مدرس دانشگاه و مسئول مرکز دایره المعارف دفاع مقدس و مولف بیش از ۹۰ عنوان کتاب در حوزه معارف دینی و عرفان و مهدی باقری قائم مقام و عضو هیات مدیره دفتر نشر فرهنگ اسلامی روز سه‌شنبه(۲۳ دی) ساعت ۱۶ به صورت زنده از طریق صفحه مجازی فرهنگسرای گلستان به نشانی golestan.farhangsara برای مخاطبان پخش می‌شود.

سیدجعفر شهیدی سال ۱۲۹۷ در شهر بروجرد متولد شد. وی، از شاگردان برجسته علی‌اکبر دهخدا و بدیع‌الزمان فروزانفر در دانشگاه تهران بود و سال ۱۳۴۰ دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی و تاریخ دریافت کرد.

شهیدی همچنین در حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف زیرنظر سیدحسین طباطبایی بروجردی، سیدابوالقاسم خویی به تحصیل ادامه داد و موفق به کسب درجه اجتهاد شد.

وی، رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، استاد تمام دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و از پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی، فقه و تاریخ اسلام بود، شهیدی علاوه بر همکاری در تدوین فرهنگ معین و لغت‌نامه دهخدا، چهار عنوان ترجمه، سه عنوان تصحیح و تعداد زیادی تألیف دارد که شماری از کتاب‌های وی به زبان‌های خارجی ترجمه شدند و جایزه دریافت کردند.

شهیدی نخستین کتابش را در نجف در رد احمد کسروی نوشت، این پژوهشگر دی ماه ۱۳۸۶ در تهران درگذشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها