نرخ بیکاری کرمانشاه، کمترین رقم در ۱۰ سال اخیر

کرمانشاه- ایرنا- گزارش مرکز آمار ایران از کاهش ۱.۲ درصدی نرخ بیکاری کشور در پاییز امسال نسبت به پاییز سال ۹۸ حکایت دارد و نشان می دهد نرخ بیکاری در این استان غربی کشور برای نخستین بار در ۱۰ سال اخیر به پایین ترین رقم رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، براساس طرح آمارگیری نیروی کار که به تازگی منتشر شده، نرخ بیکاری در پاییز امسال به عدد ۹.۴ درصد رسیده که نسبت به پاییز سال گذشته ۱.۲ درصد کمتر شده است.

کمترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به استان‌های ایلام و خراسان شمالی (۵.۱ درصد)، خراسان جنوبی (۶.۶ درصد) و سمنان (۶.۷ درصد) است.

این گزارش نشان می‌دهد که از میان ۳۱ استان کشور، ۱۷ استان نرخ بیکاری تک رقمی داشته‌اند که البته با توجه بالا بودن نرخ بیکاری کرمانشاه در پنج سال گذشته، نام این استان در بین ۱۴ استان بالای ۱۰ درصد است.

با این حال کرمانشاه دیگر در صدر جدول بیکاری کشور نیست توانسته است خود را به میانگین کشوری نزدیک کند به طوری که در جدول بیکاری پاییز ۹۹ در رتبه هفتم استان های بیکار قرار گرفته و وضع بهتری از استان های آذربایجان غربی(با نرخ بیکاری ۱۵.۵ درصد)، خوزستان(۱۴.۹)، هرمزگان(۱۳.۸)، یزد(۱۳.۲)، کردستان(۱۳.۱) و لرستان(۱۳.۱) دارد.

نکته مهمتر اینکه کرمانشاه پس از چهارمحال بختیاری، بیشترین کاهش را در نرخ بیکاری پاییز ۹۹ نسبت به پاییز ۹۸ داشته و از ۱۶.۳ به ۱۲.۴ درصد رسیده است.

کاهش نرخ مشارکت اقتصادی

گرچه باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها انتظار می رفت نرخ بیکاری در سال ۹۹ افزایش یابد اما گزارش مرکز آمار حاکیست که این نرخ روند نزولی داشته است.

برخی کارشناسان دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال ۹۹ را پایین آمدن نرخ مشارکت اقتصادی به عنوان یک شاخص  مهم در سنجش میزان ‌اشتغال عنوان کرده اند؛ شاخصی که در پاییز ۹۹ نسبت به پاییز ۹۸ به طور میانگین سه درصد و در کرمانشاه ۳.۴ درصد کاهش یافته است.

کرمانشاه چگونه به میانگین کشور نزدیک شد؟

نرخ بیکاری کرمانشاه در سال ۱۳۸۹ با ۱۴.۵ درصد به کمترین فاصله با میانگین کشوری رسید و تنها یک درصد با آن فاصله داشت اما از سال ۱۳۹۰ جمعیت بیکاران کرمانشاه رو به فزونی گذاشت و اختلاف ۳.۴ درصدی پیدا کرد.

در سال ۱۳۹۲ این اختلاف بیشتر شد و از سال ۹۳ تا ۹۵ روند افزایشی نرخ بیکاری کرمانشاه شدت گرفت و حسابی از میانگین کشوری جدا شد به طوری از ۱۵.۷ درصد در سال ۹۳ به ۲۲ درصد در سال ۹۵ رسید و ۹.۶ درصد از نرخ متوسط کشوری بیشتر شد.

تعداد بیکاران کرمانشاه در سال ۹۶ اندکی کاهش یافت و به ۱۷۲ هزار نفر رسید اما نرخ بیکاری استان از ۲۱.۲ درصد پایین‌تر نیامد.

نرخ بیکاری کرمانشاه گرچه در پایان سال ۹۷ به ۱۸.۷ درصد کاهش یافت اما کرمانشاه همچنان در صدر جدول بیکاری کشور قرار داشت.

آغاز اجرای سند اشتغال

بیشترین کاهش نرخ بیکاری کرمانشاه در سال ۹۸ اتفاق افتاد؛ سالی که سه درصد از بیکاری کرمانشاه کاسته شد و نرخ بیکاری آن پس از پنج سال دوباره به ۱۵.۷ کاهش یافت؛ با این حال کرمانشاه همچنان در جایگاه نخست جدول بیکاری کشور قرار داشت.

سال ۹۸ اولین گام اجرای برنامه سه ساله «سند جامع اشتغال استان کرمانشاه» بود؛ طبق این سند، نرخ بیکاری کرمانشاه در سال ۹۸ باید سه درصد، در سال ۹۹، ۲.۵ درصد و در سال ۱۴۰۰ یک درصد کاهش پیدا کند تا به میانگین کشوری برسد.

نرخ بیکاری کرمانشاه در بهار امسال ۱۳.۸ درصد، در فصل تابستان ۱۵.۲ و در پاییز هم ۱۲.۴ درصد بوده است که در صورت تداوم روند کاهشی پاییز می توان به تحقق کامل گام دوم سند اشتغال استان امیدوار بود.

طبق تعریف مرکز آمار، به افراد ۱۵ ساله و بیشتر که در طول هفته مرجع، طبق تعریف کار، حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده اند، شاغل گفته می شود.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها