هوای بجنورد برای تمامی گروه‌ها ناسالم شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: هوای بجنورد، مرکز استان که روز شنبه برای گروه‌های حساس ناسالم بود، امروز برای تمامی گروه‌های جامعه در وضعیت ناسالم قرار گرفت.

مهدی اله پور روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دیروز شاخص کیفیت هوا در بجنورد ۱۲۵ بود که برای گروه های حساس ناسالم گزارش شد اما امروز این شاخص ۱۵۸ ثبت شده است.

وی با بیان اینکه وارونگی دما سبب افزایش غلظت آلاینده ها در این شهر شده است افزود: به بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار، کودکان و سالمندان توصیه می شود در خانه بمانند و در فضای باز قرار نگیرند. 

وی خاطرنشان کرد: در شاخص سنجش هوا وضعیت صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام گروه های سنی، ۲۰۱ تا ۳۰۰ خیلی ناسالم و بیش از ۳۰۰ خطرناک و بحرانی است.   

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در دی ماه جاری هوای بجنورد چهار روز برای گروه های حساس ناسالم و یک روز ناسالم برای تمام گروه ها بوده است.

به عقیده کارشناسان، گرد و غبار، علت مهم آلودگی هوای بجنورد است؛ هم اکنون در اطراف شهر بجنورد شماری از واحدهای آلاینده نظیر سنگ شکن ها و کارخانه آسفالت فعال هستند.

با توجه به کاسه ای بودن شهر بجنورد، در صورت بروز مشکل در آلودگی هوا، رفع آن مشکل است، از این رو باید اقدامات پیشگیرانه، مورد توجه باشد.  

آلودگی هوای مرکز خراسان شمالی تنها در یک نقطه قابل سنجش و اندازه گیری است و تنها ایستگاه سنجش آلودگی هوای استان در جوار اداره کل حفاظت محیط زیست استان مستقر است.

هواشناسی خراسان شمالی جوی پایدار را برای استان پیش بینی کرده است.  

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق  کشور واقع است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =