پاسخ یکپارچه نمایندگان ائتلاف الفتح درپارلمان عراق به تحریم آمریکا

بغداد – ایرنا- نمایندگان ائتلاف الفتح در پارلمان عراق به تحریم دولت آمریکا علیه رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق با تاکید بر لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور به طور یکپارچه پاسخ دادند.

به گزارش ایرنا، «فالح الخزعلی» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق به نیابت از نمایندگان این ائتلاف در پارلمان این کشور تاکید کرد: ما اقدام دولت آمریکا و وزارت خزانه داری این کشور در اعمال تحریم علیه «فالح الفیاض» مهمترین رئیس سازمان الحشد الشعبی را که دستگاهی مهم و حساس و حیاتی به شمار می رود، به شدت محکوم می کنیم.
وی که در جمع شماری از نمایندگان ائتلاف الفتح در پارلمان عراق سخن می گفت، افزود: سازمان الحشد الشعبی هشت هزار شهید و ۲۵ هزار زخمی در راه دفاع از عراق نثار کرده است.
الخزعلی گفت: ما این تصمیم آمریکا را رد و محکوم کرده و آن را ادامه جنایت های آمریکا علیه ملت عراق می دانیم. این تصمیم، جنایت دیگری است که به جنایت ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس فرماندهان عملیات پیروزی و همرزمان آنها افزوده می شود.
وی در میان فریاد "کلا کلا امریکا" (نه به آمریکا) نمایندگان ائتلاف الفتح تاکید کرد: یکسال از مصوبه شجاعانه و تاریخی پارلمان عراق در اخراج نیروهای بیگانه از کشور می گذرد و این خواسته باید تحقق یابد.
الخزعلی گفت: بهترین و قویترین پاسخ ما به تصمیم اخیر آمریکا علیه رئیس سازمان الحشد الشعبی، تاکید دوباره بر موضع ثابت خودمان در خصوص لزوم اخراج نیروهای بیگانه از عراق از جمله نیروهای آمریکایی است.
الخزعلی گفت: ما از روسای قوای سه گانه عراق می خواهیم که موضعگیری شایسته ای در شان شهدا و سازمان الحشد الشعبی و رئیس آن فالح الفیاض علیه این اقدام ظالمانه آمریکا داشته باشند که این شخصیت عراقی و همه ملت عراق را هدف قرار داده است.
فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکنون بارها خواهان خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از عراق بر اساس مصوبه پارلمان عراق در این زمینه شده است.
نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.
آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.
دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.
ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به تازگی شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.
مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

سرخط اخبار جهان