تلاش آیت‌الله مصباح در رفع نیازهای روز جامعه ستودنی است 

تهران- ایرنا- رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها گفت: تلاش آیت الله محمدتقی مصباح یزدی را در رفع نیازهای روز جامعه باید ستودنی دانست و مطلوب است پرچمی که در دفاع از اندیشه های اسلام و انقلاب اسلامی بر افراشته به زمین نیفتد.

حجت الاسلام مصطفی رستمی روز یکشنبه در آیین بزرگداشت و تجلیل از یک عمر تلاش عالمانه آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، افزود: مرحوم علامه مجاهد آیت الله مصباح شخصیتی است که در دامن حوزه پروریده و در مظهر اساتیدی چون علامه طباطبایی و امام راحل آموزش دیده است. 

وی ادامه داد: علما و شخصیت هایی مثل مصباح هدایت جامعه را بر عهده گرفتند و به ثمر رساندند. 

حجت الاسلام رستمی افزود: آیت الله مصباح حق سنگینی بر حوزه و دانشگاه ها به خصوص قشر انقلابی دانشگاه دارند. بسیاری از تلاش هایی که در وحدت حوزه و دانشگاه انجام شده، توسط تلاش های ایشان بوده است. 

وی ادامه داد: حضرت مصباح علاوه بر مناظره ها و گفت و گوها، آثار مکتوب زیادی نیز دارند. توجه به میراث مکتوب در کنار سایر سخنرانی های شفاهی که بیش از ۱۰۰ کتاب و تالیف در عناوین مختلف فلسفی، تفسیری و سایر علوم اسلامی داشته اند، اهمیت ویژه ای دارد. 

رستمی تصریح کرد: طرح ولایت و موسسه پژوهشی امام خمینی اقدامات پر اهمیتی است که باید حتما شاهد تداوم این آثار باشیم و نشان می دهد علما با فقدان شان، حیاتشان ادامه پیدا می کند.

آیت الله مصباح به نقد علوم انسانی اعتقاد داشت

حجت الاسلام علی مصباح یزدی فرزند آیت الله مصباح نیز در این مراسم گفت: ایشان به موضوع اسلامی سازی علوم انسانی تاکید داشت که آنچه در مبانی عقلی و وحدانی و فکری زاویه دارد بررسی شود. 

وی ادامه داد: آیت الله مصباح معتقد بود اگر بخواهیم انقلاب اسلامی بماند و به سمت اهداف حرکت کند باید مبانی علوم انسانی را نقد کنیم. اگر مبانی با اسلام مغایرت دارد بازبینی و اصلاح کنیم و مبنا را مبانی صحیح قرار دهیم. مبانی عقلی و همگام با مبانی شرعی ارائه شود که این نگاه مبتنی بر نگاه جامع به دین بود. این دیدگاه را حضرت امام خمینی (ره) نیز بسط داده بودند و منشا انقلاب اسلامی شد. 

فرزند آیت الله مصباح یزدی تاکید کرد: آیت الله مصباح معتقد بود اسلام برای تمام ابعاد زندگی فردی و گروهی انسان طرح و برنامه دارد.

آیت الله مصباح در مورد مخالفان دیدگاه خود بدگویی نمی کرد

همچنین حجت الاسلام پناهیان در این مراسم در خصوص شخصیت معنوی آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: حضرت آیت الله مصباح در خصوص افرادی که با آنها در دیدگاه مخالفت داشت، هیچ گاه بدگویی نمی کرد. 

وی ادامه داد: ایشان تواضع علمی بسیار زیادی داشت که به دور از غرور علمی بود. نیاز است این بعد شخصیت معنوی برای طلبه ها و عموم دانشگاهیان تبیین شود.  

پناهیان تاکید کرد: در بعد مظلومیت آیت االه مصباح رسانه های تخریب گر شخصیتی خشونتی از ایشان نشان دادند و باید رسانه ها عزت خود را بازبینی کنند. 

پناهیان با بیان اینکه شخصیت آیت الله مصباح تخریب و تحریف شد، افزود: مجاهدت در کجروی ها و کج فهمی ها بسیار سخت تر از مجاهدت در مقابل دشمن است و آیت الله مصباح در مقابل کج روی و کج فهمی ایستاد. 

مراسم بزرگداشت و تجلیل از خدمات و برکات حضرت آیت الله مصباح یزدی امروز در دفتر مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش