اگر اطلاعات تماس‌هایتان مهم است از واتساپ خارج شوید

اصفهان - ایرنا - یک کارشناس امنیت اطلاعات در اصفهان گفت: اگر اطلاعات تماس‌ها و شماره‌های تلفن برای کاربران واتساپ مهم است با توجه به تغییرات سیاست‌های این شبکه پیام‌رسان، بهتر است از آن خارج شوند.

به گزارش ایرنا، شبکه پیام‌رسان واتساپ به تازگی اعلام کرد که در صدد تغییر سیاست‌های استفاده از این شبکه اجتماعی و به روز کردن آن است بهمین دلیل از کاربران خود خواست یا اطلاعات شخصی بدهند و سیاست های جدید را بپذیرند یا با واتساپ خداحافظی کنند؛ سیاست‌های جدید واتساپ این است که اطلاعات خود را با ارائه‌دهندگان خدمات شخص ثالث و سایر شرکت‌های فیسبوک به اشتراک ‌گذارد.

مهدی بهروزی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس برنامه‌ها و سیاست های جدید واتساپ مقرر است خدمات فیسبوک به کاربران این شبکه پیام رسان ارائه شود بنابراین دسترسی به اطلاعات کاربر، فهرست تماس‌ها و گروه‌هایی که در آن عضو است برای فیسبوک نیز فراهم خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به رمزنگاری شدن پیام‌ها در واتساپ، احتمال دیده شدن آنها توسط فیسبوک بعید است، ادامه داد: با توجه به اینکه فیسبوک چند سال گذشته اقدام به خرید واتساپ کرد بطور عملی برخی از اطلاعات این شبکه پیام رسان مانند تعداد کاربران را در اختیار دارد اما این روزها واتساپ برای اینکه مدعی شود حریم خصوصی کاربران خود را حفظ کرده قبل از عملی شدن سیاست‌های جدیدش به کاربران هشدار داده است.

این کارشناس توضیح داد: در واقع این قبیل شبکه‌ها، کاربران را به استفاده رایگان از خدمات خود در سال‌های متمادی عادت می دهند و پس از آنکه کاربران زیادی را جذب کردند از اطلاعات جمع آوری برای استفاده تجاری در سطوح بالاتر بهره می‌گیرند و کاربران را مجبور می‌کنند که اطلاعات خود را در اختیار قرار دهند در غیر این صورت از این برنامه، خارج شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر اطلاعات فهرست تماس در گوشی های تلفن همراه اهمیت دارد و ممکن است اطلاعات مهمی را در اختیار شخص ثالث قرار دهد، بهتر است این اطلاعات به اشتراک گذاشته نشده و از پیام‌رسان های جدیدی استفاده شود.

بهروزی با اشاره به اینکه تعدادی از مراجع فناوری اطلاعات در چند روز گذشته خروج خود را از واتساپ به‌دلیل تغییرات پیش آمده بطور رسمی اعلام کردند، افزود: با به اشتراک گذاری اطلاعات، مواردی مانند علاقه‌مندی‌ها، شماره‌های دوستان و همکاران، گروه های مختلف مانند خانواده و شغلی، نوع تماس‌ها با داخل و خارج کشور و بسیاری دیگر از اطلاعات کاربران در اختیار شبکه‌هایی مانند فیسبوک قرار می‌گیرد.

به گفته وی، کاربران واتساپ ممکن است شماره تماس‌هایی روی گوشی خود داشته باشند که مالکان آن تمایلی برای دسترسی به شماره‌هایشان ندارند یا نمی‌خواهند به هر دلیلی کسی متوجه ارتباط آنها باشد به‌همین دلیل باید توجه کرد که اگر اطلاعات آنها به اشتراک گذاشته شود به نوعی حریم خصوصی آنها نیز نقض شده است.

وی با تاکید بر اینکه فیسبوک بعنوان شرکت بالادستی اطلاعات کاربران واتساپ و اینستاگرام را در اختیار دارد، تصریح کرد: هنوز برنامه های آینده این شرکت بطور کامل مشخص نیست و در زمان حاضر از طریق واتساپ اطلاع رسانی کرد که می خواهد به اطلاعات کاربران برای استفاده تجاری دسترسی داشته باشد.

این کارشناس امنیت اطلاعات تاکید کرد: بر خلاف برخی اظهارنظرها دسترسی این چنینی به اطلاعات کاربران ایرانی می‌تواند حساسیت‌زا باشد اما نباید درباره آن هراس ایجاد کرد بلکه باید از نگاه سطحی به آن پرهیز کرد.

دبیر شهر هوشمند شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه فیسبوک بعنوان یک شبکه اجتماعی سریع رشد یافت و رقیبان جدیدی پیدا کرد، اظهار داشت: اینستاگرام از جمله این رقیبان است که کاربران ایرانی پس از فیلتر فیسبوک به سمت آن گرایش پیدا کردند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کاربران اینترنت در دنیا نیز از واتساپ بعنوان پیام رسان استفاده می‌کنند، اضافه کرد: پیام رسان تلگرام هم جذابیت‌های بسیاری برای کاربران دارد اما به‌دلیل فیلتر شدن آن در کشورمان، استفاده کاربران ایرانی از واتساپ در سال‌های اخیر افزایش یافت.

بهروزی با اشاره به اینکه فیسبوک برای محدود نشدن سبد استفاده از این شبکه اجتماعی، در فاصله کوتاهی واتساپ و اینستاگرام را خرید و زمانیکه کاربران وارد این ۲ برنامه می‌شوند، گزینه فیسبوک را نیز می‌بینند، گفت: بنظر می‌آید فیسبوک در برنامه تجاری که برای خود طراحی کرده است بدنبال اشتراک گذاری اطلاعات همه این برنامه‌ها از جمله واتساپ و اینستاگرام بر روی یک سیستم با اهداف مختلف از جمله کاهش هزینه‌های مالی دیتاسنتر باشد.

به گفته وی، ممکن است با تغییرات پیش آمده تعدادی از کاربران واتساپ از این شبکه اجتماعی خارج شوند که پیش بینی می شود یکی از گزینه‌های آنها برای استفاده از پیام رسان، "سیگنال" باشد.

فیسبوک با هدف کسب درآمد از پلتفرم واتساپ این شبکه پیام‌رسان را در سال ۲۰۱۴ میلادی به مبلغ ۱۹ میلیارد دلار خرید.

پیام‌رسان واتساپ در روزهای گذشته به کاربران خود هشدار داد برای ادامه استفاده از این پیام‌رسان آن را به روزرسانی کنند.

این برنامه متعلق به فیس‌بوک می‌خواهد سیاست‌های استفاده از این شبکه اجتماعی را به روز کند و اعلام کرد یا اطلاعات شخصی بدهید یا با واتساپ خداحافظی کنید.

بروزرسانی‌های اصلی این برنامه شامل تغییراتی در نحوه پردازش داده‌های کاربر توسط واتساپ است، همچنین چگونه مشاغل می‌توانند از سرویس‌های میزبان فیسبوک برای ذخیره و مدیریت چت‌های واتساپ خود استفاده کنند و واتساپ چگونه با فیس‌بوک همکاری ‌کند تا ادغام‌هایی را در محصولات شرکت فیسبوک ارائه دهد.

این به‌روزرسانی‌ها برای هر دو نسخه Android و iOS قابل استفاده است؛ واتساپ با استفاده از این سیاست بروز شده، نحوه به اشتراک‌گذاری اطلاعات خود با فیسبوک را با جزئیات ذکر می‌کند، چیزی که پیش از این در دسترس نبود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha