حدود ۲ هزارو ۵۰۰ ساخت‌وساز غیرمجاز امسال در مازندران تخریب شد

ساری- ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که در ۹ ماهه امسال ۲هزارو ۴۰۵ مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در این استان تخریب و ۲۳۹ هکتار زمین به بخش کشاورزی بازگردانده شده است.

عزیزالله شهیدی فر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود که این تعداد ساخت و ساز غیرمجاز با اهتمام ویژه دستگاه قضایی در رسیدگی و صدور حکم و  اجرای احکام از سوی نیروهای انتظامی تخریب شد و مدیریت جهاد کشاورزی در شهرستان ها هم زمین ها را به عرصه کشاورزی استان بازگردانده اند.

وی همکاری دستگاه های اجرایی استان در جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و حفاظت از زمین های کشاورزی را مطلوب ارزیابی کرد و توضیح داد : سه هزارو ۷۹۶ مورد از تخریب های صورت گرفته مربوط به تغییر کاربری غیرمجاز جدید بود که ۱۸۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان را در تصرف گرفته بود.

او افزود : ۱۹۶ مورد از ساخت و سازهای غیرمجاز مربوط به سازه های مسکونی و ویلایی بود که در اجرای احکام قطعی ماده ۳ با حکم دستگاه قضایی قلع و قمع و ۹ هکتار از زمین های کشاورزی استان آزاد شد.  

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اظهار این که خطر تغییر کاربری های غیر مجاز همواره زمین های کشاورزی استان را تهدید می کند ، گفت : طبق بررسی های صورت گرفته محدودیت های کرونایی در تردد تا حدودی تغییرکاربری های غیر مجاز امسال را نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر کرده است. 

وی افزود : طبق آمار پارسال سه هزار و ۸۴۶ مورد تغییر کاربری غیر مجاز در سطح  ۱۲۶هکتار داشتیم که از این تعداد برای ۹۲۵ مورد با ۳۶ هکتار زمین در مراجع قضایی پرونده تشکیل شده بود.

شهیدی فر عمده تغییر کاربری غیر مجاز در سال جاری را مربوط به زمین های کشاورزی مناطق مرکزی و غربی استان دانست و گفت : زمین های حاشیه محورهای مواصلاتی هراز ورودی به شهرستان آمل ، محور سوادکوه به قائمشهر و بابل بیشترین تغییر غیرمجاز کاربری را داشتند.

وی افزود : جهاد کشاورزی مازندران دارای ۲۲ گشت ۱۳۱ است که پایش‌ها را در تمامی شهرستان‌ها انجام می‌دهد و گزارش‌هایی که به این سامانه اعلام می شود مورد بررسی قرار می‌گیرد و از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت : برای اینکه اراضی کشاورزی استان را نجات دهیم با هماهنگی دادستانی و دادگستری به طور جدی اقدام به قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز می کنیم و تلاشمان این است از اراضی کشاورزی استان حراست کنیم.

وی اضافه کرد : اگر متقاضی طرح یا پروژه‌ای وجود دارد باید برای طی کردن مراحل قانونی به جهاد کشاورزی مراجعه کند و همچنین اجرای هر طرحی در استان دارای حریم خاص خودش است که باید رعایت شود در غیر این صورت به صورت جدی با متخلفان برخورد خواهد شد.

شهیدی فر با اعلام این که طبق ماده ۸ قانون اصلاحی حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی ، دستگاه ها قبل از صدور پروانه ساختمانی یا نصب امتیاز برق، گاز، آب و تلفن باید از مدیریت های جهاد کشاورزی استعلام بگیرند ، گفت : مردم می توانند در صورت مشاهده تغییرکاربری غیر مجاز اراضی مرابت را از طریق شماره تلفن ۱۳۱ اطلاع دهند و موضوع بلافاصله هم مورد پیگیری قرار می گیرد و با خاطیان برخورد می شود.

سود جویی از زمین های کشاورزی در قالب تغییر کاربری های غیر مجاز  از  چالش های مهم مازندران است. این موضوع تا قبل از سال ۱۳۹۲ طبق آمار رسمی دادگستری و سازمان بازرسی ،زمین های کشاورزی استان را با چالش جدی رو به رو کرده بود ، اما در چند سال اخیر با تدبیر دولت و همزمان با عملیاتی شدن چندین طرح حفاظت از زمین های کشاورزی از جمله ایجاد گشت و یگان حفاظت از زمین های کشاورزی ، تا حدود زیادی مدیریت شده پیش می رود. 

وسعت اراضی کشاورزی و باغی مازندران حدود ۴۶۰ هزار هکتار است که سالانه بیش از هفت میلیون تن محصول از آن برداشت و تولید می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها