مجلس اعلای اسلامی عراق: نیروهای بیگانه باید اخراج شوند

بغداد – ایرنا- مسئول ارشد مجلس اعلای اسلامی عراق تاکید کرد که باید نیروهای بیگانه براساس مصوبه پارلمان عراق از این کشور اخراج شوند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، «خالد الطائی» عضو مجمع عمومی مجلس اعلای اسلامی عراق با اشاره به مصوبه یکسال پیش پارلمان عراق درخصوص لزوم خروج همه نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از خاک این کشور گفت: بایستی به مصوبه پارلمان در اخراج نیروهای بیگانه از عراق احترام گذاشته شود.
وی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی العهد عراق دولت این کشور را به تعلل در اجرای این مصوبه متهم کرد و گفت: جدیت نداشتن دولت کنونی یکی از علل تاخیر در اجرایی شدن مصوبه اخراج نیروهای بیگانه از عراق است. 
الطائی همچنین اقدام دولتِ در شرفِ پایان آمریکا برای وضع تحریم علیه شخصیت های عراقی و تداوم نقض حاکمیت عراق را تعجب برانگیز ندانست و گفت که اقدام دولت ترامپ در اعمال تحریم علیه «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق واکنشی به برگزاری گسترده مراسم گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت فرماندهان «حاج قاسم سلیمانی» و «حاج ابومهدی المهندس» بود.
وی گفت که ترامپ می خواست با ارتکاب جنایت ترور فرماندهان شهید به زعم خود قدرت و سلطه خودش را بر منطقه اعمال کند.
فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکنون بارها خواهان خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از عراق بر اساس مصوبه پارلمان عراق در این زمینه شده است.
نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.
آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده است.
دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.
ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به تازگی شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.
مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =