۷۰ درصد مسکن روستایی شهرستان فردوس مقاوم نیست

بیرجند - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: ۲ هزار و ۲۱۸ واحد معادل ۷۰ درصد مجموع مسکن روستایی شهرستان فردوس استحکام پایین دارند و در حوادث احتمالی مخاطره‌آمیز خواهد بود.

علی اصغر آسمانی مقدم روز شنبه در نشست بررسی وضعیت پیشرفت طرح‌های مسکن در شهرستان فردوس افزود: براساس طرح مسکن حمایتی در استان خراسان جنوبی ۶ هزار واحد مسکونی از تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی با بازپرداخت ۱۵ ساله و به ازای هر واحد واجد شرایط ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض بهره‌مند می‌شوند که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تامین می‌شود.

وی گفت: سال گذشته ۱۰ هزار واحد مسکونی روستایی از مزایای این طرح استفاده کردند و برای شهرها استفاده از این طرح امکان پذیر نبود.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی افزود: امسال با نظر استاندار خراسان جنوبی مبنی بر اینکه بافت فرسوده شهرها بسیار زیاد است و تاکنون از تسهیلات و امکاناتی که برای بافت فرسوده در نظر داشتیم، نتیجه نگرفته‌ایم، لذا ابزار تشویقی است که برای بافت‌های فرسوده از این تسهیلات استفاده شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای تیر امسال این اعتبارات در اختیار شهرها قرار گرفت اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرها از محل اعتبارات مسکن روستایی اعتبار دریافت می‌کردند و باید این اعتبارات در اختیار شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر قرار می‌گرفت، در شهرستان فردوس که بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت دارد سهمیه دادیم به شرط آنکه این طرح در روستاهای همجوار و حومه شهر فردوس اجرایی شود.

آسمانی مقدم گفت: اما در مجموع با استقبال کمی مواجه بودیم به طوری که از مجموع ۶ هزار واحد مسکونی فقط یک هزار و ۱۰۰ واحد در کل استان استقبال شد.

وی نداشتن زمین توسط متقاضیان، تورم در حوزه زمین و نیز اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرها را از مهمترین عوامل استقبال کم مردم از این طرح عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن دولت علاوه بر زمین، تسهیلات یک میلیارد ریالی هم به متقاضیان پرداخت می‌کند افزود: ۲ ماه قبل در جلسه راهبری استان به دلیل استقبال کم از طرح مسکن حمایتی در شهرها مقرر شد این طرح دوباره در روستاها اجرا و این تسهیلات به روستاییان پرداخت شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان خراسان جنوبی گفت: از این رو با اجرای این طرح خوشبختانه در روستاها استقبال بیشتری شده و هم از لحاظ قراردادها و هم عملیات فیزیکی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم.

وی با اشاره به جلسه‌ای که امروز در فردوس برگزار و مسایلی که مطرح شد گفت: مشخص شد که شهر فردوس در حال حاضر نیاز به مسکن حمایتی نداشته و از نظر مسکن اشباع شده است.

آسمانی مقدم اظهار داشت: در طرح اقدام ملی مسکن در این شهرستان ۷۰۱ نفر ثبت‌نام کرده‌اند اما فقط ۱۲۱ نفر واریز وجه را انجام داده‌اند که زمین به آنها تخصیص داده شده است.

وی با تاکید بر اینکه متقاضیان برای واریز وجه تا ۲۵ دی فرصت دارند افزود: عملیات پروژه ۸۸ واحدی بنیاد مسکن آغاز شد و در فاز ۳ مسکن مهر پروژه در حال اجرا است.

وی گفت: مابقی که مالک ساز هستند، زمین‌ها واگذار شده و باید متقاضیان بعد از اخذ پروانه عملیات احداث را آغاز کنند.

آسمانی مقدم گفت: از ۶ هزار واحد مسکن حمایتی در استان خراسان جنوبی، سهم فردوس ۴۱۰ واحد بوده که تاکنون فقط ۳۲۰ نفر تشکیل پرونده داده، ۲۹۵ نفر به بانک‌های عامل معرفی شده و از این تعداد ۱۳۳ نفر عقد قرارداد را انجام داده و در نهایت ۱۲۲ واحد در مرحله احداث پی ساختمان هستند.

وی ادامه داد: قرار بود در فردوس تا ۱۵ دی امسال ۱۷۰ واحد سقف داشته باشند، اما ۹۶ واحد به این مرحله رسیده که نشان می‌دهد ۵۶ درصد این طرح در شهرستان تحقق پیدا کرده است، در صورتی که در شهرستان‌های دیگر از سقف ۱۰۰ درصد تجاوز کرده و نشان دهنده نیازمندی بیشتر این شهرستان‌ها است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان خراسان جنوبی گفت: طبق سرشماری سال ۹۵ در روستاها سه هزار و ۱۷۸ واحد مسکونی روستایی شناسایی شد که تاکنون ۹۶۰ واحد نوسازی و بهسازی شده و حدود ۳۰ درصد است.

وی افزود: اگر این ۴۱۰ واحد در فردوس به حوزه مسکن روستایی اختصاص ‌یافت و در بهسازی بافت فرسوده هزینه شده بود، اعتبار سریع‌تر جذب شده و موفق‌تر اجرا می‌شد.

وی گفت: اما در شهرستان فردوس ساکنان بافت فرسوده و واحدهای با مقاومت کم نیز از این طرح استقبال چندانی نکردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها