فرماندار: توسعه در مناطق محروم، اولویت ساخت کتابخانه در بوکان است

مهاباد- ایرنا- فرماندار بوکان با اشاره به اینکه کمبود فضای کتابخانه‌ای در مناطق مختلف و حاشیه این شهر مشهود است، گفت: اولویت نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان باید ساخت کتابخانه در محله‌های محروم باشد.

محمد امین‌زاده روز یکشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بوکان افزود: هم اکنون ۲ باب کتابخانه در مناطق مرکزی شهر وجود دارد که با گسترش شهر بوکان و افزایش حاشیه نشینی، این مناطق از وجود کتابخانه محروم هستند که در راستای حل این مشکل مسوولان فرهنگی شهرستان باید تمام توان خود را به کار گیرند.

وی ادامه داد: در همین راستا با کمک خیران و ستاد بازآفرینی شهری، شورای شهر و شهرداری اقدامات موثری صورت گرفته و هم اینک عملیات اجرایی ساخت "خانه محله" در کوی اندیشه بوکان به پایان رسیده و شورای شهر و شهرداری با اختصاص ۲ طبقه از این خانه محله برای ایجاد کتابخانه موافقت کرده اند.

فرماندار بوکان اضافه کرد: برای تجهیز و تهیه کتاب در این مکان از ظرفیت خیران باید استفاده و برای تجهیز آن اقدام لازم انجام گیرد.

وی با بیان اینکه اعتبار لازم برای احداث یک باب کتابخانه برای بوکان اختصاص یافته است، افزود: مسوولان فرهنگی و نهاد کتابخانه های عمومی این شهرستان باید برای مکان یابی زمین این کتابخانه اقدام و نقشه آن نیز که تیپ خواهد بود تهیه کنند تا بتوان آن را در مکان مناسبی احداث و تجهیز کرد.

امین‌زاده، از اجرای طرح "کتاب‌پیک" برای نخستین بار در این شهرستان خبر داد و گفت: در این طرح که کلید آن در کتابخانه "مستوره کردستانی" این شهر زده شده، کتابداران، درخواست امانت کتاب را طی تماس تلفنی دریافت می‌کنند.

وی افزود: این طرح با توجه به تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا اجرا شد و پس از پایان بیماری کووید ۱۹ نیز برای کسانی که به دلیل سالخوردگی و معلولیت نمی‌توانند کتاب را از کتابخانه به صورت حضوری دریافت کنند، تداوم خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، در این جلسه ضمن بررسی مشکلات و مسائل حوزه کتابخانه‌های عمومی این شهرستان و با توجه به کمبود سرانه کتابخانه‌های شهرستان بر تسریع در راه‌اندازی کتابخانه جدید در محل ساختمان خانه محله شهرداری واقع در کوی اندیشه و لزوم مکان‌یابی برای احداث یک کتابخانه دیگر تاکید شد.

شهرستان بوکان دارای سه باب کتابخانه عمومی وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی است که با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده به دلیل بیماری کرونا و به منظور پیشگیری از شیوع بیماری مذکور، بخشی از برنامه‌های خود از جمله نشست کتابخوان، نشست نقد و بررسی کتاب و نمایشگاه کتاب را در فضای مجازی برگزار می‌کند.

کتابخانه‌های عمومی بوکان هم‌اکنون دارای ۶۶ هزار و ۱۴٨ جلد کتاب و سه هزار و ۶۱۳ نفر عضو است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha