دستگاه‌های خدمات رسان و امدادی استان مرکزی ۲۱ دی ماه فعال هستند

اراک - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: آزمون نهایی مدارس و سیستم آموزشی مجازی فردا در شهرستان های اراک، شازند و مهاجران برگزار می‌شود و دستگاه‌های خدمات رسان، امدادی و بانک‌ها نیز فعال هستند.

" مهدی زندیه وکیلی " عصر شنبه در نشست کارگروه اضطرار کاهش آلودگی هوای اراک افزود: بیشترین منشا آلودگی هوای اراک، هم اکنون مصرف سوخت مازوت در نیروگاه است اما باید دستگاه های اجرایی نیز مدیریت مصرف بهینه انرژی را مد نظر قرار دهند.

وی افزود: با توجه به افزایش میزان آلودگی هوا فعالیت‌های عمرانی شهر کاهش یافته و واحدهای تولیدی آلاینده هم با کاهش تولید خود همکاری و تعامل مناسبی در این راستا داشته اند.

فرماندار اراک نیز بیان داشت: امشب شورای تامین شهرستان اراک تشکیل و در خصوص منع تردد خودروهای سنگین به مبادی ورودی اراک تدابیر لازم اتخاذ می شود.

حسین بختیاری تاکید کرد: باید میزان برق و گاز مصرفی خانگی تعیین تکلیف شود و مردم با مدیریت صحیح، میزان مصرف حامل‌های انرژی خانگی را کاهش دهند تا بتوان گاز بیشتری به نیروگاه تزریق کرد.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در نیز اظهار داشت: از ابتدای امسال تا امروز ۲۰ دی ماه در مجموع، ۴۵ روز پاک، ۲۱۵روز سالم، ۳۴روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای تمام گروه‌های سنی را در اراک شاهد بودیم.

رضا میرزایی افزود: میزان شاخص آلودگی هوای شهر اراک ساعت ۱۱ امروز، ۱۵۲میکرو گرم بود که تفاوت زیادی با روزهای آلوده دیگر داشت چرا که علاوه بر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون شاهد دی اکسید گوگرد نیز بودیم که اثرات سوء بیشتری بر مباحث بهداشتی عموم مردم دارد.

وی با اشاره به میزان مصرف سوخت مازوت نیروگاه در روز جاری نیز اظهار داشت: میزان مصرف سوخت مازوت مدار یک نیروگاه در روز جاری، دو هزار و ۸۰۵ میلیون مترمکعب بود که میزان استاندارد مصرف ۷۰۰ میلیون مترمکعب برآورد می شود که چهار برابر حد مجاز است.

میرزایی اظهار داشت: مدار چهارم نیروگاه نیز دو هزار و ۳۱۲ میلیون مترمکعب و بیش از ۳.۵ برابر حد مجاز مازوت سوزی داشته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تاکید کرد: میزان مصرف گاز ال پی جی نیز میزان دی اکسید گوگرد را افزایش می‌دهد که باید تدابیر ویژه‌ای در این خصوص نیز اندیشیده شود.

میرزایی با بیان اینکه ۵۰ درصد حجم آلایندگی ناشی از فعالیت نیروگاه است، بیان داشت: روز جاری بیشترین تجمع دی اکسید گوگرد در شهر خنداب بود که باید علاوه بر توجه به کاهش آلایندگی هوا در اراک، شهرهای خنداب، شازند و مهاجران را مد نظر قرار داد.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان نیز بیان کرد: هر ساله در فصل زمستان اورهال نیروگاه انجام می شد اما جای سوال است که امسال چرا این اقدام صورت نگرفته است.

محسن خیرمند افزود: با توجه به تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و منع تردد شبانه خودروها نباید شاهد افزایش آلایندگی هوا باشیم.

وی تاکید کرد: میزان مصرف حامل های انرژی در دستگاه های اجرایی متناسب نیست و این مهم باید مورد پیگیری و بررسی قرار گیرد.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان مرکزی با تاکید بر اینکه فیلتراسیون نیروگاه غیر قابل اجرا است، افزود : با تعطیلی نیروگاه، برق کشور و به تبع آن استان، متحمل خسارات زیادی می شوند.

خیرمند با اشاره به بیماری کرونا نیز گفت: در شرایط کنونی مراکز درمانی نیاز مبرم به کپسول اکسیژن دارند و با قطعی حامل های انرژی به طور حتم جان بیماران به خطر می افتد.

مدیر عامل برق منطقه‌ای باختر نیز گفت : در حال حاضر روزانه ۱۰۰ مگاوات خاموشی در صنایع استان داریم که باید ظرفیت تولید و میزان مصرف حامل های انرژی را در واحدهای تولیدی کاهش دهیم.

فرهاد شبیهی تاکید کرد: با توجه به اینکه شرایط شبکه برق در استان بسیار شکننده است و به لحاظ موقعیت حساس نیروگاه باید دستگاه های اجرایی استان نیز مدیریت بهینه مصرف حامل‌های انرژی را مد نظر ویژه قرار دهند تا شاهد قطع برق در کشور و استان نباشیم.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۳۷ روز کامل برای گروه‌های حساس، یک روز کامل برای همه گروه‌ها و ۲۴ روز نیز به صورت لحظه‌ای ناسالم بوده است.

کیفیت هوا در یک تقسیم بندی مرتبط با سلامت انسان به ۶ دسته شامل خوب بین ۰ تا ۵۰، متوسط بین ۵۱ تا ۱۰۰، ناسالم برای گروه‌های حساس بین ۱۰۱ تا ۱۵۰، ناسالم بین ۱۵۱ تا ۲۰۰، بسیار ناسالم بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ و خطرناک از ۳۰۰ بالاتر تقیسم می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها