نگاهی بر اخبار مناطق تهران؛ آغاز پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی

تهران- ایرنا- شهردار منطقه ۳ تهران از آغاز پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی در این منطقه از پایتخت خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «احمد تواهن» با اشاره به شمار روز افزون خانواده های آپارتمان نشین گفت: این پدیده درکشور ما سابقه‌ چندان زیادی ندارد و بیشتر در طول چهار دهه گذشته به دلیل رشد جمعیت و توسعه شهرها بوجود آمده است.

به گفته شهردار منطقه ۳، توجه به مسأله همسایه‌داری و رعایت حقوق دیگران از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که عدم رعایت آن‌ها باعث بوجود آمدن برخی از مشکلات آپارتمان‌نشینی می‌شود، به همین دلیل آگاهی از فرهنگ آپارتمان‌نشینی یک امر ضروری برای ساکنان این دسته از منازل مسکونی است.

تواهن اظهار کرد: آنچه مشخص است اینکه بین شهروندی با شهر نشینی تفاوت وجود دارد به عبارتی عبور از شهرنشینی و رسیدن به شهروندی و شهروند شدن یک دوره گذار اجتماعی است.

وی با تاکید بر ضرورت ارتقاء رفتار مرتبط با حقوق متقابل شهروندی در این پویش بیان کرد: از آن جایی که همواره در مجتمع های مسکونی و آپارتمان ها شاهد بروز اختلافاتی از جنس حقوق شهروندی هستیم در پویش «تغییر رفتار شهروندی با تاکید بر حوزه های محیط زیست و همسایگی در شهر تهران» در مسیر اصلاح این رفتارها و بهبود روابط همسایگی گام های اساسی برمی داریم.

شهردار منطقه ۳ گفت: در طرح «هم سایه هم»  علاوه بر بحث ترویج گری که توسط تسهیل گران در تمام منطقه انجام می شود، آموزش چهره به چهره موضوع پسماند از جمله: کاهش شیرابه، تفکیک و کاهش حجم به طور ویژه در شهرک فجر و محله آرارات اجرا می شود.

در این راستا کمپین «ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی» طی فرایند ۱۵ماهه با تشکیل گروه های تخصصی تولید محتوا اعم از روانشناسان، جامعه شناسان، شهرسازان، مدیران واحدهای تخصصی شهر تدوین و به مرحله اجرا گذاشته می شود. این پویش تا شهریور سال ١٤٠٠ ادامه خواهد داشت.

توزیع ۷هزار نهال مثمر رایگان در مرکز تهران

«نصراله آبادیان» شهرداری منطقه۱۱ تهران از آغاز توزیع و کاشت بیش از ۷هزار نهال درختان مثمر به صورت رایگان در منازل شهروندان ساکن در محله های  مرکزی شهر تهران خبر داد.
 
وی با بیان این که توزیع رایگان نهال درختان مثمر بین شهروندان ساکن در منطقه ۱۱ از نیمه دوم دی ماه آغاز و تا نیمه اول اسفند ماه ادامه خواهد داشت؛ گفت: شهروندان می توانند برای ثبت سفارش از طریق سامانه ۱۳۷ اقدام کنند.

شهردار منطقه ۱۱ افزود: بر اساس گزارش های واصله بیشتر شهروندان تمایل به کاشت درخت مثمر در منازل خود دارند؛ به همین منظور مقرر شد از نیمه دوم دی تا نیمه اول اسفند سال جاری بیش از ۷هزار نهال مثمر به صورت رایگان برای کاشت و تحویل در منزل شهروندان توزیع شود.

وی با اشاره به توزیع نهال های مثمر در خصوص نوع نهال ها بیان کرد: ۷هزار نهال زیتون، به، خرمالو، آلو، زردآلو و نارنج طی دو مرحله از طریق سامانه ۱۳۷ و تحویل حضوری در بوستان های معین توزیع خواهد شد.

آبادیان ادامه داد: پس از ثبت درخواست شهروندان در سامانه ۱۳۷ و ذکر نشانی منزل، کارشناسان کلینیک مرکز تام منطقه۱۱ به همراه کارگران کاشت درخت در محل حضور پیدا خواهند کرد و اگر شهروند درخواست کاشت نهال داشته باشد نهال را برایشان در محل غرس می کنند و اگر صرفا درخواست تحویل نهال را داشته باشند روش های نگهداری گیاه را به ایشان آموزش می دهند.

به گفته شهردار منطقه ۱۱،   از نیمه دوم دی ماه تا  اولین روز اسفند ماه سال جاری به تعداد ۲هزار نهال و از ابتدای اسفند تا ۱۵ اسفند ماه به مناسبت روز درختکاری نیز ۴هزار نهال مثمر دیگر توزیع و غرس خواهد شد.
آبادیان در انتها یادآور شد: توزیع نهال ها رایگان است و به منظور حفظ سلامتی شهروندان در مرحله نخست، ثبت و سفارش نهال صرفا از طریق سامانه تلفنی ۱۳۷ امکان پذیر است.

اجرای طرح حفاظت زمستانه از نخل های شمال شرق تهران

«حمیدرضا فرخی» معاون خدمات شهری و محیط زیست شهردار منطقه ۴ تهران از حفاظت زمستانه نخل های منطقه خبر داد و گفت: همزمان با فصل سرد سال و احتمال سرمای هوا، حفاظت از ۱۴۰ نخل محدوده منطقه چهار در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: به منظور ارتقای سلامت و آراستگی شهر و با توجه به حساسیت بالای درختان نخل و درختچه های گرمسیری در مقابل سرما و یخبندان و جلوگیری از افزایش رطوبت و پوسیدگی احتمالی برگ ها  حفاظت این درختان در پوشش های نایلونی اجرایی شد.

فرخی افزود: فرآیند اجرایی این عملیات در روزهای شیوع ویروس کرونا و خلوت تر بودن بوستان ها و فضاهای سبز شهری انجام گرفت.

وی افزود:  این اقدامات با نظارت کارشناسان مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره فضای سبز و به صورت هرس برگ های آویزان پایینی و پیچیدن گونی کنفی به دور درختان پالم و سیکاس انجام شد،   به طوری که دمبرگ های جمع شده تا بخشی از قسمت های انتهایی نخل ها در لفافه های نایلونی محصور شدند.

معاون خدمات شهری شهردار منطقه ۴ با اشاره به فعالیت های مهم این طرح زمستانی گفت: تشخیص محدوده فعالیت های انتهایی رشد بر روی تنه نخل ها، هرس برگ های پایینی، بستن دم برگ های باقی مانده به صورت دسته ای به نحوی که جوانه رشد انتهایی را در بر گیرد، پیچیدن گونی های کنفی به عرض صد الی صدو پنجاه  سانتی متر چند دور به نحوی که دم برگ های جمع شده و بخش های جوانه مرکزی را بپوشاند، از اقدامات انجام شده در این طرح است.

کنگره بزرگداشت سردار دلها در دارالمومنین خاتمه یافت 

نخستین کنگره بزرگداشت سردار حاج سلیمانی و شهدای مدافع حرم در دارالمومنین با معرفی افراد و آثار برتر شرکت کننده در جشنواره های فرهنگی و هنری برگزار شد.

کامبیز مصطفی پور، شهردار منطقه ۱۴ تهران در این خصوص گفت: راز محبوبیت سردار دلها این است که او تربیت یافته مکتب امام حسین و رشد یافته کلاس مقام معظم رهبری و مکتب تشیع است.  

وی افزود:بلوغ نظامی و رزمی، مردم دوستی، ساده زیستی و پرهیز از جدال سیاسی، اقتصادی و بی اعتنایی به جاذبه های دنیوی، از ویژگی های بارز سردار سلیمانی است.

 به گفته وی، سردار سلیمانی، ملجاء و پناهگاه همه به ویژه محرومین بود و برای دفاع از مظلومیت و مبارزه با ظلم در سراسر جهان قدم های راسخ برداشت.

حجت الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران از میهمانان ویژه کنگره بزرگداشت شهید سلیمانی نیز در سخنرانی خود سردار شهید سلیمانی را  سید جبهه مقاومت و آیت خدا نامید و گفت: علاوه بر این حاج قاسم از نظر اخلاقیات هم آیتی بزرگ بود. حجت الاسلام والمسلمین صدیقی با بیان اینکه مقامات شهید فوق فهم و عقل ماست، گفت: خدای شهیدان، شهدا را توصیف کرده، چرا که هیچ اندیشمندی عنقای بلند فکرش به قله بلند عظمت شهدا نمی‌رسد.  

وی افزود: بدون اقتدار سردار سلیمانی، داعش ریشه کن نمی شد، داعشی که نوک پیکان آمریکا و اروپا بود و امکانات، تبلیغات و سلاح های بین المللی حامی آن بود و یک جبهه خانمانسوز برای بشریت محسوب می شد.  

به گفته وی، امروز اگر بخواهید مظهری برای بازوی علی علیه السلام و اقتدار آن حضرت پیدا کنید، بارز تر از سردار سلیمانی پیدا نمی شود. سرداری که به ما امید، اقتدار، روحیه تحقیر آمریکا، «ما می توانیم» و پوچ بودن قدرت های بزرگ را آموخت.
امام جمعه موقت تهران به نقش شهدا در فرهنگ سازی، نیز اشاره کرد، در پرتو خون شهدا است که امروز جزو سرآمد های دنیا در بسیاری از حوزه‌ها هستیم.
آثار ارسالی هنرمندان کتاب می شود.

اختتامیه مراسم سالگرد شهادت سردار دل‌ها در قلب طهران

اختتامیه مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، سردار دل‌ها در قلب طهران با اجرای رزمایش کمک مؤمنانه، از سری کمک‌های مردمی در ایام سوگواری ایشان برگزار شد.

 مراسم اختتامیه سالگرد شهادت سردار دل‌ها با حضور علی‌محمد سعادتی، شهردار منطقه و رئیس ستاد سردار دل‌ها، حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص)، حسین عابدی‌فر، دبیر شبکه یاران انقلاب اسلامی و دبیر ستاد سردار دل‌ها، مسعود رکنی، فرمانده سپاه ناحیه امام خمینی (ره) و برخی دیگر از مدیران شهری، مدیران ارشد سرکلانتری هفتم، خیرین و... در منطقه ۱۲ برگزار شد.

در این مراسم رکنی ضمن تقدیر از مشارکت منسجم همه حوزه‌ها اعم از شهرداری، بسیج، خیرین، سرکلانتری هفتم، پلیس راهور و... در هرچه باشکوه‌تر برگزارکردن نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، به‌ویژه فضاسازی محیطی و تبلیغات گسترده در معابر اصلی و فرعی منطقه ۱۲ گفت: برنامه‌های درنظرگرفته‌شده برای این مراسم در منطقه ۱۲ به یاری خدا به‌زیبایی هرچه‌تمام‌تر برگزار شد و از جمله تولیدات فرهنگی ارزشمند در این برنامه‌ها، رونمایی از سرود حاج قاسم سلیمانی برای نخستین‌بار در این منطقه بود.

در ادامه عابدی‌فر طی سخنانی، برنامه‌های اجراشده به مناسبت سالگرد شهادت سردار دل‌ها در منطقه ۱۲ را برشمرد و با اشاره به دستاوردهای شبکه مردمی یاران انقلاب در این منطقه گفت: شناسایی ۵۰۰ سرشبکه قوی خیرین منطقه که اکنون در حال کمک به محرومیت‌زدایی در سطح منطقه‌اند، از جمله این دستاوردها بوده که به‌طور پیوسته به توزیع گسترده کالا و خدمات به محرومان مشغول‌اند.

حسن‌زاده نیز به عنوان سخنران بعدی ضمن یادآوری فرمان مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) برای کمک مؤمنانه به محرومان ادامه داد: اکنون پس از گذشت ۱۰ ماه از آغاز این فرمان، همچنان می‌بینیم که خیرین و مردم برای شرکت در این برنامه اقدام می‌کنند و مراسم امروز هم از این دست است که یکی از ۶۳ رزمایش‌ کمک مؤمنانه به مناسبت ۶۳ سالگی حاج قاسم سلیمانی در سطح تهران بوده و نشان می‌دهد وقتی با روحیه انقلابی و مردمی پای کار می‌آییم، نتایج گران‌قدری به دست می‌آوریم.

 سعادتی با ابراز خرسندی از تلاش همه‌جانبه آحاد مردم برای درک و تبیین تفکر شهید سلیمانی به عنوان تفکری ملی-اسلامی در ویژه‌برنامه‌های سالگرد ایشان گفت: امروز شاهد آنیم که این تفکر از دامنه مرزهای کشور فراتر رفته، در سرزمین‌های مختلف طنین‌انداز شده و مکتب شهید سلیمانی را که مکتب ایثارگری، رشادت‌ها و ولایت‌مداری است، به وجود آورده است.

وی تلاش‌های انجام‌گرفته برای برگزاری مراسم سالگرد این شهید را روزی دنیوی و اخروی همه مشارکت‌کنندگان در آن خواند و افزود: ان‌شاءالله خداوند به همه ما توفیق حرکت در مسیر تفکر شهید سلیمانی را اعطا فرماید.

ساخت ۶۰ گلجای از سر شاخه های هرس شده درختان 

شهردار منطقه۱۳ تهران گفت: به منظور حفظ محیط زیست و استفاده از عناصر طبیعی  برای زیباسازی فضای سبز منطقه، ۶۰ گلجای از سر شاخه های هرس شده درختان در منطقه۱۳  چشم نوازی می کند.

«مجتبی شکری» شهردار منطقه ۱۳ تهران، با اشاره به ساخت  ۶۰ گلجای و پرچین از سرشاخه های هرس شده درختان گفت: در ادامه ساخت گلجای با سرشاخه های هرس شده درختان، سازه های نو و خلاقانه با دست سازه های طبیعی در سطح منطقه تا پایان سال ایجاد می شود.  

به گفته وی، در حال حاضر ، ۲۰ عدد گلجای جدید در نواحی دو و سه و بزرگراه های شهید یاسینی و دوران  ساخته شده  است.

شهردار منطقه۱۳  از جمله اشکال ایجاد شده با سرشاخه ها را فنجان، سبد، پرنده، کشتی  و ماهی نام برد و  افزود: این اقدام در راستای حفظ محیط زیست و استفاده از عناصر طبیعی به منظور زیباسازی فضای سبز سطح منطقه و ایجاد حس نشاط وشادابی برای شهروندان از سال گذشته در فصل هرس زمستانه در سطح منطقه ۱۳ آغازشد، هم اکنون در حال اجراست و تا پایان سال ادامه دارد.

شکری خاطر نشان کرد: کاشت گلهای فصلی و دائمی داخل و بیرون این گلجای به عنوان یکی از طرح های ویژه استقبال از بهار در سطح منطقه در برنامه کار قرار دارد.

کلنگ توسعه خط ۳ به ۱ مترو به زودی زده می شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه یک تهران گفت: کلنگ توسعه خط ۳ به ۱ مترو در شمال تهران با توجه به تحویل زمین مورد درخواست شرکت مترو برای اجرای کار، به زودی به زمین زده می شود.

  «محمد خردمند» در جلسه نهایی شدن مسیر توسعه خط ۳ به ۱ مترو در منطقه یک که با حضور مدیران پروژه شرکت توسعه مترو برگزار شد با بیان مطلب فوق اظهار داشت: با همکاری خوب شرکت مترو و شهرداری منطقه یک در اجرای این طرح، امیدواریم این خط به زودی به اجرا و بهره برداری برسد.

وی افزود: طبق اعلام مدیر پروژه در حال حاضر مسیر این طرح به طول بیش از  ۸ کیلومتر با ۷ ایستگاه  مصوب و توسعه شمال غربی خط ۳ مترو توسعه شمالی خط ۱ از میدان تجریش به سمت زعفرانیه در قالب فرایند مطالعاتی به صورت یکپارچه در نظر گرفته شده است.

خردمند افزود: با بررسی ۱۱ گزینه انتخابی ۴ گزینه انتخاب شد که ۱ مسیر از نوبنیاد به میدان شهید باهنر متصل و ۳ مسیر از سه راه نارنجستان به میدان نیاوران متصل و هر دو در امتداد خیابان شهید باهنر  به خیابان ولیعصر(عج) می رسیدند که گزینه نهایی با عبور از خیابان پاسداران انتخاب شد.

وی عنوان کرد : مسیر توسعه از میدان نوبنیاد ابتدای خیابان پاسداران شروع می شود در خیابان شهید باهنر ادامه می یابد و از میدان تجریش عبور و در خاتمه به خیابان زعفرانیه می رسد که کل ایستگاه های واقع در محدوده منطقه یک ۷ ایستگاه شامل سه ایستگاه در پاسداران، دو ایستگاه در نیاوران، یک ایستگاه در میدان تجریش و یک ایستگاه در زعفرانیه قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها