۲۱ دی۵۷ یادآور حماسه مردم لالی خوزستان بر ضد رژیم ستم شاهی

اهواز - ایرنا - مردم لالی خوزستان ۲۱ دیماه سال ۱۳۵۷ دست به تجمعی بر علیه رژیم طاغوت زدند که خشونت ماموران این رژیم، منجر به شهید شدن سه نفر و مجروح شدن پنج نفر از تظاهرکنندگان شد.

به گزارش ایرنا در این روز جرقه‌های اولیه انقلاب در بخش روستایی لالی به صدا درآمد.در آن برهه از خفقان سیاسی در مرکز بخشی که جمعیت آن کمتر از ۲ هزار نفر بود مردم اقدام به تجمع ضد رژیم شاهنشاهی کردند و در حمایت از  امام خمینی(ره) و تقابل با ماموران رژیم طاغوت سینه سپر کردند.
این تجمع ابتدا از مدارس و محلات مرکز بخش به صورت برنامه ریزی شده صورت گرفت و ناگهان جمعیتی زیاد در  میدان فعلی ۲۱ دی  جمع شدند و با  شعار مرگ بر شاه اعتراض خود را به رزیم منحوس پهلوی نشان دادند.

مداخله ماموران ژاندارمری وقت و شلیک گلوله، باعث شهید شدن سه نفر به نام‌های خیبر حاجی پور و ۲ برادر وی به نامهای چنگیز و اسکندر حاجی پور شد.

در ادامه این تیراندازی ها پنج نفر دیگر  از مردم مجروح شدند ولی باعث خاموش شدن اعتراضات نشد.
این حرکت مردم لالی باعث شد تا پاسگاه وقت در این شهر به تصرف مردم درآید و حرکت‌های بعدی انقلاب اسلامی در این منطقه هموارتر شود.

امام جمعه لالی در این باره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با  گرامیداشت یاد و خاطره این قیام گفت: چنین حماسه‌ای بزرگ  صفحه‌ای درخشان برای تاریخ پر افتخار ایل بختیاری است.
حجت‌الاسلام محمد گرمسیری افزود: مردم لالی با ایمان،  شهامت و اقتدار در برابر رژیم طاغوت ایستادگی کردند و اگر امروز قدرت‌های جهانی در برابر ایران زانو می‌زنند به برکت خون همین شهداست.
وی با بیان اینکه انتظار داریم حماسه ۲۱ دی لالی در تقویم رسمی کشور به نام مردم لالی ثبت شود ادامه داد:  نامه‌نگاری‌هایی  در این باره انجام شده و به تصویب  شورای فرهنگی عمومی لالی  رسیده است.
وی گفت: درخواست تامین بودجه ساخت یک مستند در این زمینه را داریم  که این کار ارج نهادن به مقام شهدا و خانواده آنهاست.

شهرستان لالی با بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت در شمال خوزستان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها