سازوکارهای معیوب نظارتی تعادل بازار فولاد را به هم ریخته است

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی گفت: معیوب بودن بعضی از سازوکارهای نظارتی، باز بودن راه‌های گریز و جذابیت صادرات از عوامل به هم خوردن تعادل قیمت فولاد است.

«حجت الله فیروزی» در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره طرح تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان و شرکت‌های خودروساز اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه صنعتی در حال توسعه است و در عین حال بسیاری از صاحبنظران و ناظران بر روند فعالیت‌های صنعتی کارخانجات حساسیت‌هایی دارند که این حساسیت‌ها به جا و مناسب است.

سخنگوی کمیسیون صنعت و معدن مجلس در خصوص دلایل ارائه درخواست تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه گفت: سال گذشته بالغ بر ۲۸ میلیون تن تولید محصولات فولادی بوده که از این میزان ۱۸ میلیون تن برای مصرف کشور در نظر گرفته شد و ۱۰ میلیون تن نیز مازاد مصرف داخلی است. در سال جاری نیز پیش بینی ما تولید بالغ بر۳۰ میلیون تن تولید محصولات فولادی است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و کاهش بعضی از فعالیت‌ها به دلیل کرونا، پیش بینی می‌شود ۱۵ میلیون آن برای مصرف داخلی در نظر گرفته شود و ۱۵ میلیون برای صادرات اختصاص یابد.

فیروزی درخصوص تلاطم در بازار فولاد گفت: فقط کارخانجات و به اصطلاح فولادکارها در این بخش مقصر نیستند بلکه معیوب بودن بعضی از سازوکارها، عدم نظارت کامل و باز بودن راه‌های گریز و همچنین جذابیت‌های صادرات و فروش در بازار بیرونی از جمله دلایل به هم خوردن تعادل قیمت فولاد است.

نماینده مردم فسا در مجلس با اشاره به روند تحقیق و تفحص عنوان کرد: چندی پیش به درخواست تعدادی از نمایندگان طرح تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان در کمیسیون مطرح شد که این موضوع طبق روال قانونی با حضور مسوولان وزارت صنعت و معدن و تجارت و همچنین نمایندگی از شرکت فولاد مبارکه اصفهان بررسی و تصویب شد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: منظور از تحقیق و تفحص مچ‌گیری و وجود تخلف در این مجموعه‌ها نیست بلکه هدف رفع نواقص و برطرف شدن ایرادات احتمالی و مجموعه‌های مدیریتی است.

فیروزی با بیان اینکه جمعیت زیادی در صنعت فولاد مشغول به کار هستند و خانوارهای بسیاری از این حوزه ارتزاق می‌کنند، گفت: فولاد یک صنعت بسیار حیاتی است و در شرایط سخت اقتصادی و تحریم آمریکا و فشارهای بین‌المللی بر کشور، این صنعت کمک بسیار زیادی به اقتصاد کشور و صنایع دیگر انجام داده است.

وی افزود: فولاد مبارکه اصفهان به دلیل ارزآوری در بخش صادرات نیز موثر بوده و امیدواریم تحقیق و تفحص برای حمایت از این صنعت انجام شود و آرامش خاطر مردم کشور به ویژه مردم اصفهان نیز فراهم کند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس هر مجموعه‌ای را به رغم همه محاسن به دور از ایراد ندانست و گفت: تحقیق و تفحص یک سازوکار برای تقویت مدیریت تولید و کمک به توسعه صنایع مختلف است و نتیجه‌ای که از تحقیق و تفحص به دست خواهد آمد به توسعه این صنعت در استان اصفهان کمک خواهد کرد.

فیروزی با بیان اینکه نمایندگان استان اصفهان پیگیر این طرح هستند، گفت: بنده به فولاد مبارکه اصفهان توصیه می‌کنم، جلساتی با نمایندگان استان برگزار کند. زیرا در این جلسات با تبادل نظر بسیاری از ابهامات برطرف می‌شود تا موضوع تحقیق و تفحص که برای کشور هم هزینه دارد، منتفی شود.

وی با تاکید بر لزوم ارتباط بیشتر مدیران اجرایی با بدنه مجلس و رفع ابهامات نمایندگان گفت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرحی درباره فولاد تهیه کرده است که در جلسه فردا - یکشنبه -  صحن علنی مطرح و بررسی خواهد شد و امیدواریم با تبدیل شدن آن به قانون مشکلات حوزه بازار فولاد به طور کامل مرتفع شود.

سخنگوی کمیسیون صنعت و معدن مجلس درباره طرح تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروساز هم گفت: چندی پیش در کمیسیون صنایع و معادن به درخواست تعدادی از نمایندگان دو تیم ۱۴  و ۲۰ نفره طرح تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی کشور مطرح کردند و این موضوع هم با حضور نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازها در کمیسیون بررسی شد و تیم تحقیقاتی در حال شکل‌گیری است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha