عمران‌خان متعهد به برخورد قاطعانه با دشمنان وحدت در پاکستان شد

اسلام‌آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان با دلجویی از خانواده قربانیان حمله تروریستی داعش در ایالت بلوچستان، بر تعهد دولت برای مقابله با دشمنان وحدت اسلامی و شناسایی عوامل خشونت‌های فرقه‌ای در این کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از تلویزیون ملی پاکستان، «عمران‌خان» روز شنبه با حضور در شهر «کویته» مرکز ایالت بلوچستان با بستگان معدنچیان متعلق به جامعه شیعیان هزاره که هفته گذشته در حمله تروریست‌های داعش کشته شدند، دیدار و از آنان دلجویی کرد.

این نشست یک روز پس از توافق دولت و معترضان برای پایان تحصن یک هفته‌ای خانواده قربانیان و همچنین اعترضات سراسری در پاکستان برگزار شد.

نخست وزیر پاکستان جان باختن معدنچیان بی‌گناه به دست تروریست‌ها را به بستگان آنان تسلیت گفت و افزود: دولت پاکستان و مردم این کشور در کنار جامعه شیعیان هزاره است و از جان و مال شهروندان به ویژه شیعیان حفاظت خواهد شد.

وی با اذعان به تشدید حملات تروریستی و خشونت‌های فرقه‌ای پس از ماجرای یازده سپتامبر و یورش نیروهای خارجی به افغانستان، اظهار داشت: عوامل خارجی درصدد تفرقه میان وحدت شیعه و سنی در پاکستان هستند اما دولت از تمامی توطئه‌ها آگاه و برای مقابله با آن آماده است.

عمران‌خان با اشاره به سوء استفاده دشمنان از اختلافات در جهان اسلام اظهار داشت پاکستان همزمان با برخورد با دشمنان وحدت در این کشور، بر تقویت اتحاد جهان اسلام تاکید دارد.

وی افزود: پاکستان متعهد به کمک به حل اختلافات میان ملل اسلامی به ویژه تنش زدایی میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان است زیرا به وحدت برای غلبه بر چالش‌های مشترک اعتقاد دارد.

نخست وزیر پاکستان گفت: جامعه شیعیان هزاره با پدیده نسل کشی مواجه هستند، تروریست‌هایی که در گذشته حملات وحشیانه‌ای را علیه افراد بی‌گناه مرتکب شدند اکنون با دامن زدن به خشونت‌های فرقه‌ای تنها خواستار تخریب فضای وحدت میان شیعه و سنی در پاکستان هستند.

وی افزود: تروریست‌های گروه "لشکر جهنگوی" در گذشته حملات متعددی علیه شیعیان انجام داده و این عناصر اکنون با پیوستن به داعش حمله اخیر را مرتکب شدند با این حال دولت و نهادهای امنیتی پاکستان برنامه جامعی را برای برخورد قاطعانه با این عناصر که از خارج حمایت و مدیریت می‌شوند، مرتب و به اجرا می‌گذارد.

براساس این گزارش، مراسم خاکسپاری معدنچیان کشته شده امروز در شهر کویته و با حضور هزاران نفر از مردم، رهبران گروه‌های سیاسی و مذهبی به ویژه نمایندگان دولت پاکستان برگزار شد.

گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله یکشنبه گذشته به گروهی از معدنچیان متعلق به جامعه شیعیان "هزاره" در ایالت بلوچستان پاکستان را که منجر به کشته شدن ۱۱ نفر از آنان شد، بر عهده گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه با محکوم کردن قتل عام ۱۱ تن از کارگران معدن در پاکستان توسط گروه تروریستی داعش، تاکید کرد: جهان اسلام از تداوم حمایت از گروه‌های تکفیری از سوی کشورهای خاص، با هدف از بین بردن خشونت بر علیه انسان‌های بی‌گناه از مذاهب و ادیان مختلف، ممانعت به عمل آورند.

«سعید خطیب زاده» در این رابطه گفت: این اقدام جنایتکارانه، یکبار دیگر ضرورت همکاری تمام کشورهای منطقه برای مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی را مورد تاکید قرار می‌دهد.

نهادهای فرهنگی و دینی کشورمان از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع‌) نیز با صدور پیام‌هایی ضمن محکومیت حملات تروریستی و کشتار اخیر شیعیان پاکستان، با دولت و مردم این کشور ابراز همدردی کردند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha