۲۰ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۹
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84179524
۰ نفر

برچسب‌ها

«حمله به دموکراسی»، سوژه عکس روی جلد «تایم» شد

تهران – ایرنا – نشریه تایم آمریکا در واکنش به شورش و یورش هواداران دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره در واشنگتن، تصویر روی جلد این هفته خود را به این موضوع اختصاص داده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا؛  هفته نامه آمریکایی تایم در بخش پائینی این تصویر که نشانگر واکنش و تیراندازی ماموران امنیتی کنگره به سوی آشوبگرانی است که قصد دارند با شکستن در صحن مجلس وارد آن شوند، نوشته است: حمله به دموکراسی.

با گذشت بیش از سه روز از آشوب هواداران ترامپ در واشنگتن دی سی و یورش آنان به کنگره به دستور او و درحالی که این کشور هنوز از تکانه شورش چهارشنبه ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) خارج نشده، موج گسترده ای از فراخوان ها در شبکه های اجتماعی آمریکا برای شدت بخشیدن به ناآرامی ها به ویژه  هم زمان با برگزاری مراسم آغاز به کار جو بایدن رئیس جمهوری منتخب در ۲۰ ژانویه (اول بهمن ماه) دیده می شود.

شبکه سی ان ان گزارش داد: کارشناسان مسائل امنیتی در آمریکا هشدار می دهند که خشونت ها می تواند در روز تحلیف بایدن وخیم تر شد و این مراسم با تهدیدهای امنیتی مواجه است.

درحالی کارشناسان مسائل امنیتی نسبت به وخیم تر شدن وضعیت در آمریکا هشدار می دهند که جیم بِرگ(Jim Bourg) عکاس و دبیر عکس خبرگزاری رویترز در واشنگتن دی. سی.، در توئیتی از قصد برخی از مهاجمان برای یافتن مایک پنس معاون ترامپ و دار زدن وی خبر داده بود.

خبرنگار ایندیپندنت نیز در حساب توئیتر خود نوشت: بسیاری از مهاجمان هواداران ترامپ در این حمله با خود «دست بند» پلاستیکی از نوعی که پلیس فدرال آمریکا از آن استفاده می کند، به همراه داشتند؛ مهاجمان هوادار ترامپ بواقع به دنبال پنس معاون رئیس جمهوری، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر دموکرات ها در سنا بودند، این رفتار بسیار سوال برانگیز است که این حمله سازمان یافته و با قصد گروگانگیری بود.

توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شورش و یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره، واکنش‌های گسترده بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

در تیراندازی های در جریان این شورش، دست کم پنج نفر کشته و ده ها نفر هم زخمی شدند که شماری از آنها از نیروهای پلیس هستند. ده ها تن از شورشیان هم دستگیر و بازداشت شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن رئیس جمهوری منتخب طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض، گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

تارنمای هیل نوشت: به دنبال اقدام توئیتر برای بستن دائمی حساب ترامپ در این رسانه اجتماعی تنها 2 هفته قبل از پایان دوره نخست ریاست جمهوری اش، او وعده داده ممکن است رسانه برخط خود را تاسیس کند.

سخنگوی توئیتر به تارنمای هیل گفته است از تلاش های ترامپ  برای دور زدن ممنوعیت استفاده از صفحه کاربری اش در توئیتر از طریق حساب ریاست جمهوری یا کاخ سفید جلوگیری خواهد شد.

توئیتر حساب اصلی ترامپ در این رسانه اجتماعی را به دنبال آنچه «خطر تحریک بیشتر به خشونت» توصیف کرده مسدود کرد. این شبکه اجتماعی قبلا نیز در بحبوحه ناآرامی های روز چهارشنبه در کنگره آمریکا برای ۱۲ ساعت این حساب را تعلیق کرده بود.

شرکت فیسبوک نیز پیش تر اعلام کرده بود: دسترسی ترامپ به این رسانه را دستکم تا مراسم تحلیف بایدن مسدود می کند و ممکن است این ممنوعیت تمدید شود.

توئیتر همچنین حساب کاربری مقامات نزدیک به ترامپ از جمله ژنرال مایکل فلین و سیدنی پاول را به علت خطر سوء استفاده از این حساب ها در تحریک طرفداران ترامپ به خشونت بیشتر، تعلیق کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان