طرح کتابرانه کرونایی در مازندران عملیاتی شد

ساری - ایرنا - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران از اجرای طرح "کتابرانه" با توجه به شیوع ویروس کرونا در این استان خبر داد و گفت: این طرح از امروز آغاز شد و تا پایان ریشه‌کنی بیماری کووید-۱۹ همچنان ادامه خواهد داشت.

آرزو ولیپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعضای کتابخانه های عمومی استان می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی http://www.SAMANPL.ir  کتاب‌های مورد نیاز خود را انتخاب و با برقرای تماس تلفنی، آن را درب منزل خود را به صورت بهداشتی دریافت کنند.

وی با بیان اینکه همسو با اجرای این طرح، دوستداران کتاب می‌توانند فهرست شماره تماس کتابخانه‌های عمومی مازندران را در سامانه ارتباطی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران به آدرس http://www.MazandaranPl.ir  مشاهده کنند، افزود: اعضای کتابخانه‌های عمومی استان می‌توانند کتاب‌های  مورد نیاز خود را از ۱۴ تا ۳۰ روز به صورت امانت در اختیار داشته باشند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گفـت: با هدف کنترل بیماری کووید- ۱۹، کتاب‌هایی که به صورت امانت در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد، از سه تا پنج روز در فضای قرنطینه ضدعفونی می‌شوند تا دوباره در اختیار دیگر متقاضیان قرار گیرد.

ولیپور بر لزوم اهمیت نقش کتابداران در روزهای تعطیلی کتابخانه‌ها به علت شیوع ویروس کرونا تاکید کرد و توضیح داد: با اجرای طرح کتابرانه، تلاش شد خدمات متفاوتی به دوستداران کتاب ارایه شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به تجربه فعالیت کتابخوانی در فضای مجازی از زمان شیوع ویروس کرونا گفـت: ارایه خدمت‌رسانی به اعضای کتابخانه‌ها در فضای مجازی نیز تجربه شیرینی است و این کار پس از پایان و ریشه‌کنی ویروس کرونا نیز همچنان ادامه خواهد داشت.

ولیپور ادامه داد: همه‌گیری بیماری کووید - ۱۹، کتابخانه‌های عمومی مازندران را به تعطیلی کشاند و تنها در شهرهای با وضعیت زرد، والدین می‌توانند با مراجعه به این نهاد، کتاب‌های مورد نیاز را برای کودکان خود در اختیار بگیرند.

وی یادآور شد: کرونا می‌توانست زحمات و اثرگذاری کتابخانه‌های عمومی را به آسانی زمین‌گیر کند اما تدبیر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و تلاش‌های بی‌منت کتابداران در نقاط مختلف نه ‌تنها مانعی قدرتمند در مقابل این ویروس مهلک و آثار زیانبارش شد بلکه توانست از تهدید این بیماری مرگبار یک فرصت طلایی نیز بوجود بیاورد.

وی شمار اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی مازندران در زمان حاضر را ۱۲۷ هزار نفر اعلام کرد و گفت: کتابخانه‌های عمومی مازندران تا قبل از شیوع ویروس کرونا، ۳۴۰ هزار عضو فعال داشت که همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ و تمدید نکردن کارت عضویت توسط اعضا، باعث کاهش تعداد اعضای فعال شده است.

مازندران دارای ۱۱۷ باب کتابخانه عمومی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها