دستگاه سنجش ذرات معلق آنلاین و ثقلی ایرانی ‌ساخته شد

تهران - ایرنا - دستگاه سنجش ذرات معلق به دو روش آنلاین و ثقلی توسط یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی ساخته شد.

به گزارش روز شنبه از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، ‌علیرضا نورپور مدیرعامل این شرکت دانش بنیان نخستین دستاورد دانش‌بنیان این شرکت را دستگاه غبارسنج دودکش، برای اندازه‌گیری و کمک به ارائه راهکارهای کاهش آلایندگی کارخانه‌ها عنوان کرد و گفت: میزان آلایندگی کارخانه‌ها باید به صورت دوره‌ای پایش شود که دستگاه گازسنج دودکش قابل حمل این شرکت می‌تواند غلظت گازهای آلاینده خروجی از این دودکش‌ها را با دقتی بالا بسنجد،  این میزان با تحلیل‌ها و مطالعات بعدی، به اصلاح منشأ تولید آلاینده و در نهایت کاهش آلودگی هوا منجر می‌شود.

وی سنجش میزان آلاینده‌ها به صورت لحظه‌ای و با دقتی بالا را از مزایای این دستگاه دانست و بیان کرد: ‌علاوه بر تولید بومی دستگاه‌های گازسنج و غبارسنج محیطی که مولفه‌های زیست محیطی را سنجش و تحلیل می‌کنند، توانستیم دستگاه سنجش ذرات معلق را که به دو روش آنلاین و ثقلی این سنجش را انجام می‌دهد، در کشور تولید کنیم،  از این تجهیز دانش‌بنیان برای سنجش آلایندگی، بررسی تاثیر آن روی محیط زیست و موجودات زنده استفاده می‌شود.

او اضافه کرد:‌ این دستگاه ایران‌ساخت در شکل‌های قابل حمل و ایستگاهی با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از نمونه خارجی به بازار عرضه شده است.

نورپور با اشاره به تولید ایستگاه‌های شهری سنجش آلودگی هوا گفت: این دستگاه جایگزین بسیار کارآمدی برای ایستگاه‌های شهری است که بسیار گران قیمت هستند و واردات تجهیزات و نگهداریشان، هزینه‌های بسیار هنگفتی در پی دارد،  با این تجهیز می‌توان به شکلی کارآمدتر، ارزان‌تر، چابک‌تر و مطابق با استانداردهای روز جهانی، آلودگی هوا و ذرات معلق را سنجید.

مدیرعامل این شرکت از به‌روزرسانی و تولید بومی محصولاتی مانند تصفیه هوای خانگی و صنعتی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته چون فیلترهای نانو خبر داد و یادآور شد: در حوزه کاهش آلاینده‌های شهری، دستگاه فیلتراسیون هودهای صنعتی را عرضه کردیم.  این دستگاه آلاینده‌های خروجی را با کارایی بالای ۹۰ درصد جذب می‌کند و به شکلی کارآمد می‌تواند باعث کاهش آلودگی هوای ناشی از صنایع و کارخانه‌ها شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش