فرماندار: برخورد با ساخت و ساز در اراضی کشاورزی کاشان جدی است

کاشان - ایرنا - فرماندار ویژه کاشان گفت: برخورد با عاملان هرگونه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی و باغ‌های این شهرستان جدی است و مردم فریب دلالان بازار زمین را نخورند.

علی اکبر مرتضایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به موجب قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی و باغ‌ها هرگونه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی جرم بوده و تخریب خواهد شد و با عنایت به دستور دادستانی وسایل نقلیه استفاده شده برای تغییر کاربری توقیف خواهد شد.

وی به مردم توصیه کرد پیش از خرید اراضی کشاورزی خارج از محدوده شهر کاشان از جهاد کشاورزی استعلام بگیرند و فریب دلالان  و سوداگران بازار زمین را نخورند.

به گفته وی، کاشان دارای ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین زراعی و ۹ هزار هکتار باغ و گلخانه است و بیش از ۱۰ هزار خانوار در بخش کشاورزی این شهرستان فعالیت می‌کنند.

فرماندار ویژه کاشان یادآور شد: طبق ماده ۱۰ قانون اصلاحی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی، هرگونه تغییر کاربری در قالب ایجاد بنا، برداشتن یا افزایش شن و ماسه و سایر اقدام‌هایی که بنا به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی تغییر کاربری محسوب می‌شود، چنانچه به‌طور غیرمجاز و بدون اخذ مجوز از کمیسیون موضوع تبصره (۱) ‌ماده (۱) ‌این قانون صورت پذیرد، جرم بوده و ماموران جهاد کشاورزی محل مکلفند نسبت به توقف عملیات اقدام و مراتب را به اداره متبوع برای انعکاس به مراجع قضایی اعلام کنند.

مرتضایی افزود: در تبصره ۲ این ماده نیز آمده است که ماموران جهاد کشاورزی موظفند با حضور نماینده دادسرا و در نقاطی که دادسرا نباشد با حضور نماینده دادگاه محل علاوه بر تنظیم صورت‌مجلس راساً نسبت به قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه اعاده کنند.

به گزارش ایرنا، بر پایه آمار و ارقام اخذ شده از سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، در سال‌های اخیر حدود پنج هزار و ۵۰۰ مورد تغییرکاربری زمین کشاورزی و یا فروش این اراضی در این منطقه شناسایی  و گزارش شده که بیشترین آنها در شهرستان‌های اصفهان، کاشان، شاهین شهر و میمه، شهرضا و سمیرم بوده است.

در ایران، تا قبل از سال ۷۴ هیچ قانون مدونی در خصوص حفظ کاربری اراضی کشاورزی وجود نداشت تا اینکه نمایندگان مجلس چهارم طرحی را به مجلس تقدیم کردند که بعدا با قید یک فوریت در صحن علنی مجلس مطرح و بنام قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها نامگذاری شد.

بعد از تصویب قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در آن سال با گذشت یازده سال از قانون مذکور در سال ۸۵ با اصلاحات اساسی روبه رو شد بطوریکه در زمان حاضر قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها با اصلاحات بعدی آن مشتمل بر ۱۵ ماده و ۱۴ تبصره است.

رضا مظلومی مدیر جهاد کشاورزی کاشان مهر ماه امسال گفته بود: تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی از بزرگ‌ترین چالش‌های این بخش در شهرستان است و در صورت تداوم روند کنونی، در ۱۰ سال آینده باغی در منطقه وجود نخواهد داشت.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها