وکلای ترامپ به خاطر ادعاهای انتخاباتی کذب محاکمه می شوند

تهران – ایرنا – یک شرکت فناوری و دستگاه رای گیری با با شکایت از وکیل پیشین ستاد مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ به علت طرح ادعاهای نادرست در باره دستکاری در نتیجه انتخابات و آسیب رساندن به شهرت و پیشینه این شرکت، خواستار دریافت بیش از یک میلیارد دلار غرامت شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از تارنمای شبکه بلومبرگ؛ شرکت سامانه های رای گیری دومینیون،خواستار دریافت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار غرامت از سیدنی پاول وکیل پیشین ترامپ شده که شکایت های متعددش به نظام قضایی برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (۱۳ آبان) به نفع موکلش (ترامپ)، ناکام مانده است.

این شرکت که در تورنتو و دنور شعبه هایی دارد، در این شکایت نامه گفته است که اتهامات و ادعاهای گستاخانه پاول که آشکارا نادرست است، موجب رسیدن آسیب های فراوان به دومینیون شده است.  این پرونده شاید نخستین از چندین شکایت این شرکت از افراد و رسانه ها به علت زیان رسیدن به شهرت آن با تکرار یا انتشار توطئه های گستاخانه توطئه برای توجیه علت شکست ترامپ برای رسیدن به دوره دوم ریاست جمهوری باشد. رودی جولیانی رئیس گروه حقوقی ترامپ، شبکه فاکس نیوز و کاخ سفید در ماه دسامبر(آذر) نامه هایی از وکیلان دومینیون دریافت کرده اند.

پاول از اظهارنظر در این باره خودداری کرد.

به گفته جان پولوس مدیرعامل دومینون؛ گفتن هر مطلبی در توئیتر بدون ارایه مدرک آسان است، اما حضور در دادگاه و نشان دادن پایانه و اساس چنین ادعاهایی، مطلب دیگریست.

پاول مدعی شده که دومینیون با کمک هزاران تن از کارکنان فاسد حوزه های انتخاباتی وابسته به حزب دمکرات در انتخابات تقلب کرده است.

این ادعا در چند شکایت نامه مستقل پاول در اعتراض به نتایج انتخابات در ایالت های حساس و تعیین کننده، تکرار شده است. او با تکرار فرضیه های خود در باره شرکت دومینیون در گفت وگوها و برنامه های رسانه های محافظه کار هوادار ترامپ، قول ارایه مدارک متقن داده که هیچگاه اجرا نشده است.

به گفته پولوس مدیرعامل شرکت دومینیون، این ادعاهای نادرست پاول و دیگران دستیاران ترامپ با تهاجم خشونت بار ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) هواداران او به ساختمان کنگره ارتباط داشته که وانمود می کرده اند بر این باورند که در انتخابات تقلب و آرای آنان دزدیده شده است.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره در روز چهارشنبه و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.

در تیراندازی ها در جریان این شورش، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند.   که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند. تعدادی نیروی پلیس هم در این درگیری زخمی شدند.

وکیل شرکت دومینیون در این ارتباط گفت:  ادعاهای پاول، موجب وارد شدن زیان های فاجعه بار به این شرکت، رویگردان شدن مشتریانش و قرار گرفتن قراردادهایش در معرض خطر فسخ، شده است.

شبکه های فاکس نیوز، نیوزمکس و "او ای ان" با پخش مطالبی،  از ادعاهای پاول فاصله گرفته اند.

پاول به رغم بیرون رانده شدن از گروه دستیاران حقوقی ستاد ترامپ، مدعی شده که مورد استقبال زیاد او قرار میگرفته، به گونه ای قرار بوده به سمت مشاور ویژه وزارت دادگستری برای تحقیق در باره ادعاهای تقلب در انتخابات، منصوب شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان