حزب الله:تحریم فالح الفیاض به جنایت های آمریکا علیه مردم عراق اضافه شد

تهران-ایرنا- حزب الله لبنان تحریم‌ آمریکا علیه رئیس سازمان حشد الشعبی عراق را محکوم کرد و گفت که این تحریم‌ها به سلسله جنایت های ایالات متحده علیه ملت عراق اضافه شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از المیادین، حزب الله لبنان امروز با صدور بیانیه‌ای به اقدام خصمانه ایالات متحده در تحریم «فالح الفیاض» رئیس سازمان حشد الشعبی واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

بیانیه حزب الله تاکید دارد ؛ اتهامات عجولانه خزانه داری آمریکا برای توجیه این تحریم ها پس از رسوایی کشته و زخمی شدن ده ها تظاهرکننده در مقابل ساختمان سنای آمریکا ، خنده دار و مسخره است.

در این بیانیه آمده است: پس از اقدام آمریکا در ترور شهید ابومهدی المهندس معاون رئیس سازمان حشد الشعبی، اعمال این تحریم‌ها علیه رئیس آن جای تعجبی ندارد.

حزب الله تأکید کرد که علت اصلی این تحریم‌، موضع گیری قاطع «فالح الفیاض» است که  نیروهای آمریکایی در عراق را «اشغالگر» و حضور آنها را «غیرقانونی» خوانده بود.

این بیانیه افزود: همانطور که ​​ما این اقدام آمریکا علیه فالح الفیاض و آنچه وی نماینده آن است را محکوم و نکوهش می کنیم ،ما تحریم آمریکا علیه رئیس سازمان حشد الشعبی را مدال افتخاری بر گردن الفیاض می‌دانیم که به تاریخ مبارزات وی در برابر تروریسم و عناصر تکفیری افزوده شده است.
در پایان بیانیه تأکید شده که عراق باید همه توجیهات دولت آمریکا برای ابقای نظامیان اشغالگر خود در کشورشان را که بیشتر عراقی‌های مجاهد و صبور و شریف با آن مخالفند، از بین ببرد.

ستاد اطلاع رسانی سازمان حشد الشعبی عراق نیز دیشب در توئیتی نوشت: ما به دوست شهدا، استاد فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی که به بزرگوارانی که دولت آمریکا آنها را دشمن می داند، پیوست، تبریک می گوییم.

فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکنون بارها خواهان خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از عراق بر اساس مصوبه پارلمان عراق در این زمینه شده است.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به تازگی شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

سرخط اخبار جهان