کرونا مشارکت‌های مردمی مدرسه‌سازی استان اردبیل را کاهش داد

اردبیل _ ایرنا _ مسئول مشارکت‌های مردمی اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان اردبیل گفت: شیوع ویروس کرونا موجب کاهش سطح مشارکت‌های مردمی در امر خیر مدرسه‌سازی در این استان شده است.

به گزارش ایرنا ، اسماعیل عسلی‌صاف روز شنبه در جلسه مجمع خیرین مدرسه‌ساز خلخال افزود: در حالی که در سال‌های گذشته مشارکت‌های مردمی برای کمک به مدرسه‌سازی در مناطق مختلف استان رو به افزایش بود،  امسال بدلیل کرونا و برگزار نشدن جشنواره‌های مختلف مجامع خیرین مدرسه‌ساز میزان مشارکت‌های مردمی بطور قابل توجهی کاهش یافته است.

او اظهارکرد: کاهش سطح مشارکت های مردمی در اجرای طرح ملی پویش مدرسه‌سازی آجر به آجر موجب کاهش رتبه استان اردبیل به رتبه ۲۸ کشوری در این پویش در سال جاری شد.

وی گفت: سهم تعیین شده از مرکز کشور برای جلب مشارکت‌های مردمی اجرای طرح آجر به آجر برای این استان ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون  ریال بوده که تنها ۱۰ درصد ان در طول امسال محقق شد.

وی افزود: طرح آجر به آجر طرحی است که کمک‌های خرد و کلان را در جهت ساماندهی و ساخت و ساز فضاهای آموزشی عملیاتی می‌کند و ما نیز با توجه به وجود برخی مدارس در بافت‌های فرسوده و با توجه به سطح و آسیب‌پذیری آنها تلاش ویژه‌ای برای اجرای این طرح داریم.

وی تشریح کرد: برای افزایش سطح مشارکت‌های مردمی برنامه‌ای طراحی شده تا ضمن جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای مدرسه‌سازی، در صورت اهدای ۲۵ میلیون ریال از سوی مردم استان به مدرسه‌سازی یک کاشی در نمای ساختمان مدرسه به نام اهدا کننده نصب خواهد شد.

مسئول مشارکت‌های مردمی اداه کل نوسازی و تجهیز مدارس استان اردبیل همچنین گفت: طرح مقاوم‌سازی و بازسازی ساختمان‌های آموزشی و مدارس استان از سال ۸۵ آغاز و هر سال از محل اعتبارات ملی و کمک‌های مالی خیرین مدارس جدید احداث می‌شود.

وی اظهارکرد: دولت برای حمایت از حرکت‌ خیرین مدرسه‌ساز اعتبارات ویژه‌ای از محل اعتبارات ملی با  هدف تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام خیرین تامین می‌کند و در این طرح مشارکت مردمی هر اندازه که شکل بگیرد، حمایت‌های دولتی نیز به همان اندازه هم‌افزایی خواهد داشت.

او افزود: بیش از ۳۰ درصد از مجموعه مدارس دولتی استان اردبیل با مشارکت خیرین احداث شده و برای ارتقای کیفیت تحصیلی و ارتقای آینده روشن دانش‌آموزان از تمامی کمک‌ها و مشارکت‌های مردمی در جهت ساخت فضاهای آموزش و پرورشی استفاده خواهیم کرد.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۴ پروژه نیمه‌تمام با کمک خیرین که در استان اردبیل شروع شده و پیش‌بینی می‌شود تعدادی از این پروژه‌ها  تا دهه فجر امسال تکمیل و تحویل آموزش و پروش شود.

وی به اعلام آمادگی ۲ خیر مدرسه‌ساز مقیم سایر استان‌های کشور برای احداث ۲ مدرسه در روستاهای گلوجه و یلوجه از توابع بخش مرکزی خلخال اشاره کرد و گفت: هر یک از این خیرین تامین ۲ و سه میلیارد ریال برای ساخت این مدارس را در قالب طرح و پویش ملی مدرسه‌سازی متقبل شدند.

طرح آجر به آجر پویشی است که برای توسعه مشارکت مردمی در مدرسه‌سازی تدوین شده و به تمامی استان‌ها ابلاغ شده و هدف اصلی آن مشارکت مردمی در راستای جمع‌آوری کمک‌های مردم و خیرین در مدرسه‌سازی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها