آیین گرامیداشت آیت‌الله مصباح یزدی در کرمانشاه برگزار شد

کرمانشاه- ایرنا- مراسم گرامیداشت عالم وارسته و فقیه مجاهد آیت‌الله «محمدتقی مصباح یزدی» روز شنبه با حضور مسوولان استانی، فرماندهان نظامی و عموم مردم در حوزه علمیه امام خمینی (ره) کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سخنران ویژه این مراسم که با حضور آیت‌الله محمدی عراقی نماینده مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله علما نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، هوشنگ بازوند استاندار، جامعه روحانیت، فرماندهان نظامی و عموم مردم برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی مهدوی‌نیا از شاگرادان آیت‌الله مصباح یزدی بود.

همه وجودش عشق به خدا و اهل بیت بود

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی‌نیا در این مراسم زمان را برای بیان همه ویژگی‌های برجسته آیت‌الله مصباح کوتاه دانست و گفت: همه وجود آیت‌الله مصباح عشق به خدا و اهل بیت بود و کارهای خود را برای خدا و رضای او انجام می‌داد.

وی با اشاره به پرورش ایشان در یک خانواده با زندگی ساده گفت: پدر ایشان باوجود اینکه وضع مالی معمولی داشت اما معتقد بود آیت‌الله مصباح را سر سفره امام حسین (ع) بزرگ کرده است و همچنان که می‌بینیم خداوند چنان برکتی به زندگی ایشان داد که همه عمر خود را صرف خدا و اهل بیت کرد.

مهدوی‌نیا، آیت‌الله مصباح را شیفته و دلداده امام راحل و مقام معظم رهبری دانست و اظهار داشت: ایشان در کنار امام رشد کرد و زمانی که در جریان انقلاب اسلامی دستگیر و چند ماه متواری بودند بطوریکه آیت‌الله بهجت آذوقه خانواده ایشان را تامین می‌کرد.

وی ادامه داد: همه این بزرگی‌ها و برتری‌ها به دلیل همنشینی و استفاده آیت‌الله مصباح از وجود اساتیدی چون امام راحل، آیت‌الله بروجردی، آیت‌الله بهجت و آیت‌الله طباطبایی و دیگر اساتیدی بود که آیت‌الله مصباح از وجود آنها بهره‌ها برده بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی ‌در ۱۱ بهمن ۱۳۱۳ خورشیدی در یزد دیده به جهان گشود؛  تحصیلات ابتدایی حوزوی را در زادگاهش به پایان رساند و برای تحصیل بیشتر در حوزه علوم اسلامی عازم نجف شد اما مشکلات اقتصادی، مانع از ادامه تحصیلش شد و پس از یکسال به قم هجرت کرد.

وی در فاصله سال های ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۹ خورشیدی از محضر امام خمینی (ره) بهره جست و در همچنین تفسیر قرآن کریم، شفای ابن سینا و اسفار ملاصدرا را در کلاس درس علامه طباطبایی فرا گرفت و درس فقه را از آیت الله بهجت آموخت؛  زمانی که تبعید امام خمینی(ره)، وی را از حضور در مکتب ایشان محروم ساخت به پژوهش در مباحث اجتماعی اسلام از جمله بحث جهاد، قضا و حکومت اسلامی پرداخت.

آیت‌الله مصباح یزدی از جمله متفکران و اندیشمندان انقلابی به شمار می‌رفت که در زمینه علمی و فرهنگی، خدمات شایانی را ارزانی داشت و به تعبیر مقام معظم رهبری، فعالیت‌هایش در تولید اندیشه‌ دینی و نگارش آثار راه‌گشا و در حضور انقلابی در میدان‌ عمل کم‌نظیر و مثال‌زدنی است.

آشنایی با تفکرات اندیشمندان زمینه را برای بسط و شناخت اندیشه‌های آنان در سطح جامعه و در میان عوام و خواص فراهم می آورد؛ در میان فیلسوفان اسلامی معاصر می توان به آیت الله محمدتقی مصباح یزدی اشاره کرد، ‌بزرگمردی که در عرصه تربیت نسل جدید متفکران دینی با طرح مباحثی نو و ایجاد موسسه علمی و پژوهشی امام خمینی(ره) سرآمد بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری در باره شخصیت آیت الله مصباح می‌فرمایند: «ایشان فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب‌نظر در مسایل اساسی اسلام است و خدا را شکر می‌کنم که جامعه‌ و نسل جوان ما به ایشان علاقه دارند.»

انتشار ۲ نشریه بعثت و انتقام، حاصل همکاری و تلاش او بود و سپس در اداره مدرسه حقانی به همراه آیت الله جنتی، شهید بهشتی و شهید علی قدوسی حضور یافت و در آن مدرسه به تدریس فلسفه و علوم قرآنی همت گماشت؛ از آن پس قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی با حمایت و ترغیب امام خمینی(ره) چندین دانشگاه، مدرسه و موسسه علمی و فرهنگی را راه اندازی کرد که از مهمترین آنها می توان از بخش آموزش در موسسه در راه حق، دفتر همکاری حوزه و دانشگاه و بنیاد فرهنگی باقرالعلوم نام برد.

او ریاست موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) را از جانب مقام معظم رهبری عهده دار و در ۱۳۶۹ خورشیدی به عنوان نماینده مجلس خبرگان از استان خوزستان و سپس از تهران به نمایندگی این مجلس خبرگان برگزیده شد. او دارای تالیفات و آثار متعددی در زمینه های فلسفه اسلامی، الهیات، اخلاق و عقاید است.

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری ۱۲ دی ۱۳۹۹ خورشیدی در ۸۶ سالگی پس از تحمل دوره‌ای بیماری چشم از جهان فروبست.

سرخط اخبار استان‌ها