امام‌جمعه یزد: از فناوری‌های نوین برای احیای روستاها استفاده شود

یزد- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: مسوولان جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای از فناوری‌های نوین آبیاری برای احیای روستاهای استان استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله محمدرضا ناصری روز شنبه در دیدار مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه عده‌ای به دلیل بی‌تدبیری و سطحی‌نگری معتقد بودند که کشاورزی در یزد باید به دلیل کم‌آبی تعطیل شود افزود:  تعطیل کردن، چاره موضوع نیست بلکه دست اندرکاران امر از جمله جهاد کشاورزی باید به میدان بیایند و راهکار ارائه دهند تا آسیب خشکسالی کاهش یابد و کشاورزی در روستاها تعطیل نشود.

وی ادامه داد: اگر جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و سایر دست‌اندکاران امر، فناوری‌های نوین و تکنیک‌های جدید آبیاری و کشاورزی را به روستاها ببرند علاوه بر اینکه روستاها احیا می‌شوند، تولید نیز رونق می‌گیرد و این مهم باید در دستور کار مسوولان  امر قرار گیرد.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: همین تدابیر در حوزه صنعت نیز اگر اندیشیده شود بدون مصرف آب بیشتر و بازچرخانی آب، می‌توان به تولید بیشتر دست یافت، اما لازم است تفکر شود و به جای تعطیل کردن به دلیل کم‌آبی، راهکار ارائه شود.

ناصری یزدی، طرح سازگاری با کم‌آبی را طرحی بسیار خوب دانست و گفت: باید برای مشکلات راهکار ارائه شود و هرگز نباید اجازه داد که کشاورزی در منطقه‌ای تعطیل شود، چون بر اساس یافته‌های علمی، تبعات خشکسالی در مناطقی که خشک و بی آب و علف باشند، دو چندان خواهد شد.

وی با انتقاد از شیوه ساخت و سازها و لزوم الگوگیری از گذشتگان بیان کرد: اکنون ساخت و سازها به شکلی است که مردم به ناچار در حوزه انرژی مصرف‌گرا می‌شوند و باید به نحوی عمل شود که مانند گذشته ساختمان سازی و شهرسازی با کمترین مصرف انرژی باشد.

ناصری یزدی در مورد خط انتقال آب به استان تصریح کرد: شیطنت‌هایی در فضای مجازی با ساخت کلیپ در حال انجام است، اما مسوولان باید با جدیت پیگیر مسئله خط دوم انتقال آب به یزد باشند زیرا این موضوع با حیات یزد گره خورده است.

همچنین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه خط انتقال آب از عمان به یزد برای مصرف صنایع از چندی پیش در دست مطالعه قرار گرفته است گفت: این طرح هم‌اکنون در مرحله رایزنی با سرمایه‌گذار است.

محمدمهدی جوادیان‌زاده با اشاره به اینکه از سال ۹۷ موضوع تدوین طرح سازگاری با کم‌آبی هر استان در دستور کار هیات دولت قرار گرفته افزود: هر استان باید با تشکیل کمیته تخصصی این طرح را با هدف پایدار کردن منابع آب زیرزمینی، تدوین کند.

این مسوول  یادآور شد: با توجه به اینکه سالانه ۲۳۰ میلیون مترمکعب بیش از ظرفیت سفره‌های آب زیرزمینی یزد از این منابع برداشت می‌شود در حال حاضر برنامه‌ ما تا پنج سال آینده، برداشت نکردن این میزان است و فعلا به دنبال جبران خسارت‌های گذشته نیستیم.

جوادیان‌زاده با اشاره به اینکه در همه بخش‌ها می‌توان با مدیریت مصرف، این مهم را محقق کرد افزود: در حال حاضر جهاد کشاورزی یزد اعلام کرد که با پنج درصد میزان آبی که اکنون در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، می‌تواند ۵۰ درصد محصولات فعلی را تولید کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها