اعلام وضعیت اضطراری در ژاپن میزبان بازی‌های المپیک

تهران- ایرنا- توکیو پایتخت ژاپن میزبان بازی‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ با افزایش ۲ هزار و ۴۰۰ مورد ابتلای روزانه به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در وضعیت اضطراری قرارگرفت.

به گزارش ایرنا، با افزایش تعداد مبتلایان به کووید۱۹ در ژاپن و بویژه پایتخت این کشور، دولت محدودیت‌های سختگیرانه‌تری را اعمال کرده است.   با دستور «یوشیهیده سوگا» نخست وزیر ژاپن چهار شهر توکیو، کانگاوا، سایتاما و شیبا قرنطینه و در وضعیت اضطراری قرار گرفتند.  این دستور تا هفتم فوریه (۱۹ بهمن)  به قوت خود باقی است.

 توکیو  طی ۲۴ساعت گذشته بیش از ۲ هزار مبتلا را به ثبت رساند که از سوی مسئولان بهداشت ژاپنی زنگ خطری بزرگ محسوب می‌شود. منع تردد پس از ساعت هشت شب، تعطیلی و محدودیت سرویس دهی رستوران‌ها،  کافه‌ها، تعطیلی اماکن ورزشی و تفریحی از جمله اقدامات مقابله‌ای با کرونا در وضعیت اضطراری ژاپن عنوان شده است.  

تعداد کل مبتلایان در ژاپن از مرز هفت هزار و  ۸۰۰ نفر گذشته و تعداد قربانیان ناشی از کرونا به ۸۰ نفر رسیده است.   همزمان با این شرایط موجی از انتقادات بسوی نخست وزیر ژاپن بدلیل کندی و اهمال در مقابله با شیوع کرونا در قیاس با همتای پیشین خود، «شینیزو آبه»، به راه افتاده است.

طی ماه‌های اخیر در سفر  رییس کمیته بین‌المللی المپیک به ژاپن و دیدار با نخست وزیر این کشور و بازدید از اماکن ورزشی کشور میزبان از عزم راسخ این کشور برای رویداد سال آینده خبر داده بود و تاکید داشت که ژاپن این رویداد را ایمن برگزار خواهد کرد.

سی ودومین دوره بازی‌های المپیک مردادماه سال آینده به میزبانی ژاپن برگزار خواهد شد.  این رویداد قرار بود مردادماه امسال برگزار شود که به دلیل پاندومی کرونا در جهان به یکسال دیگر به تعویق افتاد.

المپیک هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود و تعویق بازی‌های ۲۰۲۰ توکیو، یادآوری‌ تلخی برای ژاپن است، زیرا  کشور میزبان پیش‌تر در سال ۱۹۶۴ به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص ناشی از گرما و رطوبت بالا سبب شد تا  بازی‌های المپیک به تعویق بیافتد.  یک بار هم در سال ۱۹۴۰  به دلیل جنگ دوم خود با چین این رویداد لغو شده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار ورزش