بازار تاریخی اردبیل به عنوان پایگاه ملی ثبت می‌شود

اردبیل- ایرنا- مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: اقدام‌های لازم از جمله فرآیند مستندسازی ثبت مجموعه بازار تاریخی اردبیل به‌ عنوان پایگاه ملی در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، نادر فلاحی روز شنبه  بیان کرد: یکی از مطالبات اساسی مردم، بازاریان و فرهنگ‌دوستان احیای بازار تاریخی اردبیل بود که در این راستا اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان پیشگام شد تا بتواند آن را به سرانجام برساند و از این رو مطالعه طرح جامع بازار با همکاری دانشگاه محقق صورت گرفت که در مرحله نهایی قرار دارد.

وی با اشاره به مستندسازی مجموعه بازار اردبیل افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای اجرای طرح احیای بازار تاریخی اردبیل، در مرحله نخست بازار پنبه‌فروشان و برنج‌فروشان احیا و عملیات اجرایی‌شان انجام می‌شود.

مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل هدف از احیای این بازار را احیای رونق کسب و کار بهره‌برداران در آن منطقه و حفظ بافت تاریخی مجموعه برشمرد و گفت: تلاش می‌شود با احیای این بازار تاریخی، نسبت به جذب بیشتر گردشگران و افزایش مدت ماندگاری آنها در استان افزوده شود.

وی با اشاره به احیای سرای امام‌جمعه در مدت چهار ماه اظهار کرد: سرای وکیل نیز یکی از سراهای بازار تاریخی اردبیل بود که مرمت شده و طرح به سرانجام رسیده است.

فلاحی تشریح کرد: حال و هوای عرفانی بازار تاریخی اردبیل که نشان از سنت مردم این استان دارد، توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و به همین دلیل تاکنون این بازار جایگاه تاریخی و اقتصادی خود را به خوبی نگه داشته و سالانه جمعیت قابل توجهی از اردبیلی‌ها را در کنار مسافران داخلی و گردشگران خارجی میزبانی می‌کند.

وی افزود: مسئولان پیشین در احیای بافت تاریخی بازار اردبیل کارهای بسیار خوبی انجام دادند و در دوره مدیریت جدید نیز برای تکمیل آن اقدام‌ها برنامه‌ریزی صورت گرفته است تا به سرانجام برسد.

مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل در ادامه یادآور شد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بر اساس ماموریت ذاتی خود وظیفه حفاظت و صیانت از بافت تاریخی را بر عهده دارد که ۹۳ هکتار بافت تاریخی در مرکز شهر واقع شده و بخش زیادی از آن پیرامون بقع شیخ صفی‌الدین اردبیلی و مجموعه بازار تاریخی است.

وی اضافه کرد: اقدام‌های خوبی نیز برای ساماندهی فضای پیرامون بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی انجام شده و طرح‌های جامع برای ساماندهی شهیدگاه و پیرامون بقعه به تایید وزارت میراث‌فرهنگی رسیده است که در صورت تصویب آن در کمیسیون ماده پنج استان، اجرایی می‌شود.

مجموعه تاریخی بازار اردبیل معروف به قیصریه یا راسته بازار که سال ۱۳۶۴ با شماره ۱۶۹۰ در فهرست اثرهای تاریخی ملی به ثبت رسیده، شامل تیمچه‌ها، منازل، مسجد و حمام بوده و بنای کنونی از مجموعه اثرهای برجا مانده از دوره سلجوقی، صفوی و زندیه است.

بازار تاریخی اردبیل در منابع موجود از سده چهارم هجری قمری به صورت صلیبی که مسجدی در وسط آن قرار گرفته، توصیف شده است و بر اساس مستندات تاریخی، این بازار در سده‌های هفتم و هشتم هجری قمری رونق زیادی داشته اما دوره اصلی رونق آن  به عصر صفوی بازمی‌گردد.

بیش از یک هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی از نقاط گوناگون استان اردبیل تا کنون در فهرست اثرهای ملی به ثبت رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها