فاز دوم مرمت قلعه منوجان آغاز شد

کرمان - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: فاز دوم عملیات نرمت، بازسازی و ساماندهی قلعه تاریخی شهرستان منوجان با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مجتبی شفیعی روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: فاز نخست این پروژه با حمایت مالی شرکت سنگ آهن گوهرزمین معین اقتصادی شهرستان منوجان در سال ۱۳۹۶ آغاز شد و در این فاز فعالیت آواربرداری، خاکبرداری و پی‌گردی این قلعه تاریخی به طور کامل انجام گرفت.

وی تصریح کرد: فعالیت‌های مذکور به منظور خارج کردن حصار پیرامونی این قلعه از زیر آوار و استحکام بخشی، مرمت و احیا آن انجام گرفته است که در این راستا ۳۵ هزار مترمکعب آوار از حصار پیرامونی قلعه به همراه بخش‌های درونی حصار برچیده شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اظهار داشت: همزمان با آواربرداری کار پژوهش باستانشناسی قلعه نیز آغاز شده است که در نتیجه آن آثار ارزشمند معماری مسکونی، کارگاهی و فضاهای عمومی چون حمام قلعه آشکار شد.

وی ادامه داد: همچنین در جریان کاوش‌های مذکور لایه‌های مختلف فرهنگی و استقراری قلعه در ادوار مختلف اسلامی نیز به دست آمد.
 شفیعی گفت: با پایان یافتن آواربرداری قلعه، فعالیت استحکام بخشی و مرمت حصار قلعه در قسمت های جنوب شرق، جنوب و غرب مرمت و احیا انجام شد

وی افزود: فاز دوم عملیات مرمتی و ساماندهی این قلعه تاریخی که یکی از پروژه های مشترک اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان و بنگاه های اقتصادی است که در این فاز حصار قلعه در بخش‌های شرقی، غربی و جنوبی احیا چو ساماندهی می شود.»
معاون میراث‌فرهنگی،   اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان تصریح کرد: طرح ساماندهی فضاهای پیرامونی قلعه منوجان نیز در این پروژه گنجانده شده است تا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با انگیزه بیشتری برای ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه اعلام آمادگی کنند.
وی با بیان اینکه قلعه منوجان به واسطه قرارگیری در محور ارتباطی کرمان- جیرفت- بندرعباس از موقعیت مناسبی برای جذب گردشگری برخوردار است، تاکید کرد: منوجان افرون بر وجود قلعه ها و بناهای تاریخی منحصربفرد در زمینه صنایع دستی از استعداد قابل توجهی برخوردار است که از می‌توان به حصیربافی، خوس‌بافی و سوزن‌دوزی اشاره کرد.

شهرستان منوجان در فاصله ۴۰۰ کیلومتری جنوب مرکز استان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها