۲۰ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۰
کد خبرنگار: 1295
کد خبر: 84179014
۱ نفر

برچسب‌ها

حمله به کنگره نماد قانون‌گریزی ترامپ

تهران-ایرنا- دعوت ترامپ از طرفدارانش برای حرکت به سمت کنگره و اشغال ساختمان کنگره توسط آنها شاید یکی از آخرین اقدامات هنجار شکنانه ترامپ در عرصه داخلی باشد اما ترامپ در چهار سال اخیر در نظامب ین الملل با همین روحیات حقوق ملتهای مختلف را نقض کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پرده آخر ریاست‌جمهوری ترامپ اتفاقی مهیب در تاریخ آمریکا بود، برای دونالد ترامپ احترام به قانون معنایی ندارد. پنجشنبه ۱۸ دی ماه روزی به یاد ماندنی در تاریخ سیاسی و اجتماعی آمریکا بود. اگر چه در سال ۱۸۱۴ میلادی پس از شکست آمریکا در نبرد بلادنسبورگ ‌نیروی بریتانیا تحت فرماندهی ژنرال «رابرت روس» اقدام به اشغال واشنگتن و به آتش کشیدن بسیاری از مکان‌های عمومی آن از جمله کاخ سفید و ساختمان کنگره کرد. اما این بار خود آمریکایی ها با دعوت رئیس جمهوری این کشور دونالد ترامپ به کنگره حمله کردند.

دعوت ترامپ از طرفدارانش برای رفتن به سمت کنگره و اشغال آن توسط این افراد با محکومیت گسترده سیاستداران آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه روبرو شد. در حالی که تنها چند روز به پایان ریاست جمهوری ترامپ باقی مانده اما نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، گفته است که طرح استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده دوشنبه رسما در صحن کنگره مطرح خواهد شد. پلوسی در توییتر نوشت: دونالد ترامپ برای دموکراسی و مردم ما کشنده است. او باید سریعا برود(برکنار شود)!

گفته می شود تاکنون ۱۶۰ نفر در مجلس نمایندگان از طرح استیضاح ترامپ حمایت کرده‌اند. در صورتی که استیضاح دونالد ترامپ دوباره در کنگره مطرح شود، او نخستین رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که دو بار استیضاح می‌شود.

لین چینی، عضو مجلس نمایندگان و یکی از منتقدان جمهوری‌خواه ترامپ، در توییتر نوشت: ما شاهد تجاوز جمعیتی خشن به ساختمان کنگره بودیم تا مانع از انجام وظایف قانونی اعضا شوند. شکی نیست که این جمعیت ساخته رئیس‌جمهور بود، توسط رئیس‌جمهور تحریک شد، و مخاطب سخنرانی رئیس‌جمهور بود.

قانون شکنی و زیر پا گذاشتن قراردادها توسط رئیس جمهوری آمریکا کار جدیدی نبود، ترامپ چهار سال تمامی قوانین بین المللی را زیر پا گذاشت اما اعضای هیات حاکمه آمریکا هرگز در مقابل او مقاومت نکردند. ترامپ به بهانه بد بودن توافق هسته‌ای ۸ می ۲۰۱۸ از این توافق نامه بین المللی با ایران خارج شد و با تصور این که می‌تواند برجام را نابود کند، سال‌ها بر خلاف قوانین بین المللی و با وجود منضم بودن آن به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به دلایل واهی فشار حداکثری را به کشور و مردم ایران تحمیل کرد.

 اکنون قانون شکنی ترامپ دامن نظام سیاسی آمریکا را گرفته است. علاوه بر این وی با کشاندن مردم به خیابان‌ها و تسخیر کنگره نظام سیاسی آمریکا را به چالش کشیده است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با کنایه به کسانی که چهار سال مقابل قلدری ترامپ سر خم کردند، در پیامی توییتری نوشت: کسانی که چهار سال در برابر قلدری قانون‌شکنانه ترامپ سر خم کردند - تا به هزینه مردم ما خود را از آسیب مصون بدارند- حالا تجاوز او به حاکمیت قانون را محکوم می‌کنند. با این حال هنوز هم تلاش می‌کنند از تروریسم اقتصادی او علیه ایران به عنوان «اهرم» استفاده کنند. اگر نمی‌توانید جربزه داشته باشید، دستکم به خاطر خودتان هم شده، آینده‌نگری داشته باشید.

اتفاقات روزهای اخیر آمریکا زنگ خطری برای طبقه حاکم و هیات حاکمه آمریکا بود. جریان راست رادیکال و تندرو طی چهار سال گذشته اوج گرفته و هر از چند گاهی در یکی از کشورهای غربی به قدرت می‌رسد. هرچند با اتفاقات اخیر، حمله هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره وعملکرد ترامپ طی چهار سال گذشته این جریان اعتبار خود را زیر سوال برد. اما قطعا راست افراطی به حیات خود ادامه خواهد داد و احتمالا چند سال بعد به شکل و شمایل دیگر خود را نشان خواهد داد. اما  با اتفاقات اخیر اعتبار این جریان خصوصا بخش وابسته به ترامپ و ترامپیسم زیر سوال رفت.

وقایع چهارشنبه شاید آغاز نبرد بر سر خط مشی حزب جمهوری خواه باشد و رهبران این حزب سعی کنند که به تسلط ترامپ و افراد وفادارش بر حزب  پایان دهند.

رویترز ساختمان کنگره آمریکا را نماد دموکراسی این کشور توصیف کرده و نوشته این نماد توسط افراد خشمگین از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری در برابر جو بایدن دموکرات، اشغال شد. این آشفتگی چندین ساعت ادامه یافت و روز بعد، تنها چیزی که از آن باقی مانده بود، تلی زباله خاکستر و کثیفی بود.

شهردار واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا وضعیت اضطراری را برای ۱۵ روز دیگر تا بعد از مراسم ادای سوگند جو بایدن تمدید کرده است. موریل بوزر گفت: امروز خیلی‌ها با هدف خشونت و تخریب به دی سی آمدند و دست به خشونت و تخریب زدند. آن‌ها مواد آزارنده، آجر، شیشه نوشابه پرتاب کرده‌اند و سلاح کشیده‌اند و برای ادامه این کار انگیزه دارند.

البته پیامدهای این قانون شکنی برای ترامپ دردسر ساز خواهد بود. از اولین پیامدهای این اقدامات می توان به اقدام شبکه توییتر در بستن حساب کاربری ترامپ اشاره کرد. توییتر روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد «پس از بررسی دقیق توییت‌های اخیر از حساب realDonaldTrum @ و زمینه پیرامون آنها، به دلیل خطر تحریک بیشتر به خشونت، این حساب را برای همیشه تعلیق کردیم.»

ترامپ در یک سنت شکنی آشار اعلام کرده است که در مراسم تحلیف بایدن شرکت نمی کند. جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز جمعه پس از توییت ترامپ در مورد عدم شرکت در مراسم تحلیف روز ۲۰ ژانویه استقبال کرد. بایدن که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، اظهار داشت، در مسیر آمدن به این جا مطلع شدم که دونالد ترامپ گفته است که در مراسم تحلیف شرکت نمی‌کند. این از نادر مواردی است که ما با هم توافق داریم. این موضوع خوبی است که او حضور نخواهد یافت. او مایه شرمساری کشور شد، ما را در سراسر جهان شرمسار کرده است. او شایسته تصدی این سمت نیست.

این احتمال وجود دارد که دونالد ترامپ بعد از پایان ریاست جمهوری با اتهامات گسترده ای روبرو شود او اکنون با اتهامات امنیتی و تخلفات مالی و اقتصادی و حتی سوء استفاده از قدرت و دیگر مسائل روبرو است. ترامپ شخصیتی ضد قانون و آشفته داشت که از زیر پا نهادن قوانین ترسی به خود راه نمی‌داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار سیاست