شورش در کنگره آمریکا؛ خشونت بی‌سابقه در دو قرن اخیر

تهران-ایرنا- حمله به کنگره آمریکا توسط شورشیان هوادار دونالد ترامپ که در کانون توجهات جهانی قرار گرفت، به روایت آمارها از یک آشوب بی‌سابقه از لحاظ خشونت و حمله به نمادهای پوشالی دمکراسی در این کشور حکایت دارد؛ رویدادی که از زمان آتش زدن کنگره در سال ۱۸۱۴ میلادی توسط بریتانیایی ها سابقه نداشته است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز، براساس آمارهای اعلام شده تا اوایل روز گذشته تاکنون دست کم ۸۲ نفر در ارتباط با حمله هواداران رئیس‌جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره و وقایع پس از آن دستگیر شده‌اند.

پلیس واشنگتن ضمن اعلام این آمار تصریح کرد که همچنان به دنبال دستگیری عاملان این خشونت از طریق ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی است. مقامات پلیس واشنگتن اعلام کردند که اتهاماتی علیه این افراد خشونت‌طلب مطرح است که باید پاسخگوی این اقداماتشان باشند.

از جمله اتهامات این دستگیرشدگان نقض منع آمدورفت تعیین شده از سوی شهردار واشنگتن بوده است که گزارش شده تاکنون بیش از ۶۰ نفر در این ارتباط بازداشت شدند.

اتهامات دیگر بازداشتی‌ها ورود غیرقانونی به محل ‌های ممنوعه پس از اعلام منع رفت و آمدها، حمله، زدن خسارت به اموال عمومی و اتهامات مربوط به سلاح بوده است. اکثر این دستگیرشدگان با چند اتهام روبرو هستند.

آمارهای اعلام شده از افرادی که در این شورش و حمله به ساختمان کنگره حضور داشتند، متفاوت بوده است به طوریکه براساس یک گزارش مشترک دانشگاه "کنکتیکت" و "هاروارد"، از سه هزار نفر تا ۲۰ هزار نفر در آمارها مشاهده می شود.

همچنین تاکنون کشته شدن پنج نفر در حمله چهارشنبه شب به کنگره آمریکا تایید شده است که از جمله یک زن که با شلیک گلوله کشته شده و یک افسر پلیس بوده‌اند.

بیش از ۵۰ افسر پلیس نیز به دنبال شورش در ساختمان کنگره زخمی شدند.

هنوز آماری از اینکه چه تعدادی به جز نیروهای پلیس در این شورش زخمی شده اند، منتشر نشده است.

در این میان شبکه سی ان ان نیز گزارش داد، براساس اعلام مقامات قضایی آمریکا، یک شهروند مرد از آلاباما با اتهام پارک کردن یک کامیون از ۱۱ بمب دست ساز، یک تفنگ و یک هفت تیر نزدیک ساختمان کنگره برای چند ساعت پیش از آنکه نیروهای اعمال قانون در جریان قرار بگیرند، روبرو است.

همچنین مرد دیگری با اتهام در دست داشتن تفنگ و مهمات که قصد شلیک داشته، مواجه شده است.

مقامات قضایی آمریکا در حالی اعلام کردند که چند فرد دیگر نیز با اتهام همراه بردن سلاح و مهمات به داخل ساختمان کنگره روبرو هستند و انتظار می رود اتهامات بیشتری به دنبال تحقیقات گسترده‌تر علیه این شورشیان مطرح شود.

وزارت دادگستری آمریکا نیز روز گذشته اتهاماتی را علیه ۱۳ نفر مرتبط با شورش در ساختمان کنگره مطرح کرد که از جمله علیه یک قانونگذار اهل ویرجینیای غربی و مردی که وارد دفتر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد و بر روی میزش نشست، می باشند.

پلیس واشنگتن همچنین اعلام کرد، " کلولند گروور" مردی که به اتهام در اختیار داشتن سلاح و مهمات در ساختمان کنگره بازداشت شده، به دوستان و آشنایانش اعلام کرده بود که قصد داشته در این ساختمان تیراندازی کند و همچنین قصد تیراندازی به سوی نانسی پلوسی را دارد.

وزارت دادگستری آمریکا روز گذشته اعلام کرد که در کل ۱۳ نفر با اتهامات فدرال روبرو شده اند و تحقیقات در این رابطه ادامه دارد.

در این میان "ریچارد بارنت" از آرکانزاس که با اتهام فدرال روبرو بوده و در زمان نشستن روی میز نانسی پلوسی عکس گرفته بود از جمله افرادی بوده است که نامش به عنوان یکی از مهاجمان حمله به ساختمان کنگره منتشر شده است. این فرد اکنون در زندان اف بی آی قرار دارد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، "جفری روزن" دادستان کل موقت آمریکا اعلام کرد که تیم مشترک اف بی آی و دپارتمان پلیس واشنگتن به طور مشترک در حال تحقیقات درباره مرگ "برایان سیکنیک" افسر پلیسی که به دنبال دفاع از ساختمان کنگره زخمی و سپس کشته شد، هستند.

مقامات قضایی آمریکا همچنین "نیک اوچس" یک عضو برجسته گروه تندرو "پسران مغرور" را با اتهام حضور غیرقانونی در ساختمان کنگره مواجه کردند. چندین عکس این فرد در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

در این میان به علاوه ۱۳ نفری که با اتهامات جنایی روبرو بوده اند، ۴۰ نفر دیگر نیز با اتهامات سبک تر از سوی دادگاه عالی منطقه کلمبیا روبرو شده اند.

بیشتر این افراد روز پنجشنبه بازداشت موقت شده و به دادگاه احضار شدند که سپس آزاد شدند تا رسیدگی به پرونده شان در جریان باشد.

همچنین برخی رسانه های آمریکایی به دنبال شورش در ساختمان کنگره آمریکا ضمن انتقاد از عدم آمادگی لازم نیروهای اعمال قانون در واشنگتن، گزارش دادند که سطح خشونت و اهرم زوری که نیروهای پلیس طی اعتراض های تبیعض نژادی اخیر آمریکا از خود نشان داده بسیار بیشتری از اهرم قدرتی بود که در زمان مواجهه با هواداران ترامپ در زمان حمله به ساختمان کنگره اعمال کردند.

در حالیکه نیروهای اعمال قانون برای محافظت از ساختمان کنگره می بایست از لحاظ تعداد به اندازه کافی و به اندازه کافی آمادگی داشته باشند، اما تصاویر لحظه حمله و ورود هواداران ترامپ به ساختمان کنگره برعکس این واقعیت را نشان می دهد. در زمان این حمله شمار اندکی از نیروهای پلیس مقابل درب ورودی حضور داشتند.

این در حالی است سی ان ان به نقل از آمارهای پلیس اعلام کرد که در مسئله دستگیری ها نیز شمار بازداشتی ها به دنبال این شورش، بسیار کمتر از بازداشتی های مختلف اعتراض های تبعیض نژادی طی دست کم دو سه روز بوده است.

واکنش ها به حمله بی سابقه به ساختمان کنگره آمریکا در حالی ادامه دارد که پس لزرهای این حادثه همچنان در کانون رسانه ها قرار داشته که از جمله مسئله شخص ترامپ و تندروهایی وی بوده که منجر به این حادثه شد.

درخواست ها برای برکناری و استیضاح ترامپ از شب چهارشنبه به شدت در محافل مختلف سیاسی و اجتماعی افزایش یافته است.

در یک نظرسنجی جدید انجام شده خبرگزاری رویترز و مرکز ایپسوس مشخص شد که ۵۷ درصد از آمریکایی ها خواهان این هستند که دونالد ترامپ فورا از قدرت کنار گذاشته شود.

در این نظرسنجی همچنین مشخص شد که از هر ۱۰ نفری که در انتخابات آمریکا به ترامپ رای دادند، هفت نفر با اقدام خشونت آمیز هواداران وی در حمله به ساختمان کنگره مخالف هستند. ۷۰ درصد نیز با اقدامات و رویکرد ترامپ پیش از رای گیری کنگره در مورد تایید انتخاب جو بایدن مخالفت کردند.

 انزوای  ترامپ

پس انتقادهای شدید از رویکرد افراطی ترامپ به دنبال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که منجر به حمله به ساختمان کنگره شد، اکنون وی بیش از هر زمان دیگری با اتهامات و انتقادهای شدید روبرو است و عملا رئیس‌جمهوری آمریکا با شرایط سخت روبرو بوده و به شدت تحت فشار قرار گرفته است.

ترامپ بعد از دریافت هشدار و تعلیق موقت از طرف شرکت های فیس بوک و توییتر هم اکنون با تعلیق کامل حساب کاربری خود در شبکه اسنپ چت روبرو شده است. تعلیق حساب کاربری اسنپ چت در حالی انجام می شود که روز چهارشنبه شرکت شبکه اجتماعی توییتر سه تا از توییت های ترامپ را حذف کرد و بعد از آن نیز به مدت ۱۲ ساعت حساب کاربری توییتری ترامپ را به حالت تعلیق در آورد.

شرکت توییتر همچنین اعلام کرد، در صورتیکه ترامپ با ادعاهای دروغ خود دست از نقض قوانین شرکت بر ندارد ممکن است وی از ادامه حضور در این شبکه منع شود.

پیش از این نیز شرکت فیس بوک حساب کاربری ترامپ را به علت نقض سیاست های این شرکت به مدت ۲۴ ساعت به حالت تعلیق در آورده بود.

درخواست برای افزایش استعفای ترامپ نیز در محالف مختلف در حالی افزایش یافته است که کاخ سفید شب گذشته اعلام کردند که دونالد ترامپ هیچ قصدی برای استعفا از مقام ریاست جمهوری این کشور ندارد.

اندرو کومو فرماندار نیویورک به علت حملات صورت گرفته به ساختمان کنگره طی اظهارنظری گفت که رییس جمهوری امریکا باید استعفا دهد. آدام شف رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز از اعضای کنگره این کشور خواست در پی حادثه اشغال کنگره از سوی طرفداران ترامپ، تحرکی برای برکناری او از قدرت انجام دهند.

همچنین فیلیپ ژیرالدی" مقام سابق سیا و رییس شورای منافع ملی آمریکا گفت که برای جلوگیری از ماجرا جویی، ترامپ می تواند قبل از مراسم تحلیف جو بایدن کنار گذاشته شود.

دموکرات های مجلس نمایندگان نیز به دنبال استیضاح ترامپ هستند.

خروج زودهنگام و اخراج ترامپ از کاخ سفید نیازمند حمایت دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در مجلس سنا است اما پلوسی به صراحت هشدار داده است که به علت اقدامات فتنه انگیز ترامپ و دامن زدن به شورش های روز چهارشنبه کنگره، رییس جمهوری را استیضاح خواهد کرد.

با طرح استیضاح ترامپ توسط دموکرات های مجلس نمایندگان، الیسا فرح مدیر سابق ارتباطات کاخ سفید گفت: استعفا چیزی است که ترامپ باید به طور جدی مورد توجه قرار دهد.

ترامپ قرار است در تاریخ یکم بهمن‌ماه زمانی که جو بایدن دموکرات تحلیف می‌شود، کاخ سفید را ترک کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار جهان