تخریب منزل مسکونی براثر انفجار گاز در سردشت و یک خبر دیگر از مهاباد

مهاباد- ایرنا- تخریب منزل مسکونی براثر انفجار گاز در شهرستان مرزی سردشت و معرفی یک شکارچی متخلف که اقدام به شکار یک توله گراز در مهاباد کرده بود به مراجع قضایی از جمله ۲ خبر کوتاه ۲۴ ساعت گذشته در جنوب آذربایجان غربی است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: یک شکارچی متخلف که اقدام به شکار یک توله گراز در حاشیه تالاب "کانی‌برازان" کرده بود، شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شد.

فاروق سخنور روز شنبه اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت هنگام پاییش و گشت‌زنی در تالاب بین‌المللی کانی‌برازان این شهرستان با لاشه بی‌جان یک توله گراز مواجه شدند، که سگ‌ها به آن حمله‌ور شده بودند.

وی اضافه کرد: در بررسی ماموران یگان حفاظت مشخص شد که این شکارچی متخلف، چوپان یکی از روستاهای همجوار تالاب بود و توله گراز را ابتدا با تفنگ زخمی و سپس گله سگ‌ها را به جان وی انداخته و باعث تلف شدن این توله گراز شده بود. 

 رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: این فرد متخلف با همکاری اهالی روستاهای همجوار این تالاب شناسایی شده و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

وی با اشاره به اینکه برخی از اهالی روستاهای اطراف این تالاب از حضور گرازها و خسارت آنها به زمین‌های کشاورزی ناراضی هستند، اظهار داشت: طبق قانون، کشاورزان باید در مزارعی که به زیستگاه گرازها در سواحل جنوبی دریاچه ارومیه و تالاب بین‌المللی کانی‌برازان نزدیک است اقدام با فنس‌کشی مزارع و ایجاد گودال کنند.

سخنور افزود: تالاب "کانی‌برازان" از گذشته یکی از زیستگاه‌های گرازها در منطقه بوده و حتی نام این تالاب هم در زبان محلی "چشمه گرازها" است و کسی نمی‌تواند مدعی شود که گرازها به تازگی به این منطقه آورده شدند.

گراز سری بزرگ و دراز، گردنی کوتاه، گوشی بزرگ و نوک دار، بدنی حجیم و سنگین و چشم‌های نسبتا کوچکی دارد، پوزه این حیوان دراز و استوانه‌ای شکل است که مقدار زیادی به سمت جلو امتداد پیدا کرده و به صفحه‌ای پهن، مسطح، برهنه و مرطوبی منتهی می‌شود.

 این حیوان قدرت بینایی ضعیفی دارد اما دارای حس بویایی و شنوایی قوی است، پاهای آن کوتاه و نازک است و در هر پا چهار انگشت دارد که هر کدام به سم بلند و باریکی ختم می‌شود.

تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" مهاباد با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی در شمال‌غرب کشور به شمار می‌رود.

تخریب یک خانه روستایی در سردشت بر اثر انفجار گاز

بخشدار بخش مرکزی سردشت اظهار داشت: ساعت ۱۲ ظهر امروز در روستای درمان آباد این شهرستان یک خانه روستایی بر اثر انفجار کپسول گاز ۱۱ کیلویی تخریب شد.

ناصر یوسفی افزود: در این حادثه متاسفانه صاحب خانه که یک پسر جوان ۳۱ ساله بود از ناحیه صورت به شدت زخمی و روانه بیمارستان شد.

وی اضافه کرد: در این حادثه منطل مسکونی به صورت کامل تخریب و بسیاری از اسباب و اثاثیه آن از بین رفت.

وی نشتی گاز  از کپسول تازه شارژ شده را  علت اصلی حادثه دانست و خسارت برآورد شده را یک میلیارد ریال برآورد کرد.

روستای درمان آباد از توابع بخش مرکزی با جمعیت ۷۰ خانواری در ۱۷ کیلومتری سردشت واقع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها